Fnac Logo

Fnac Logo

Fnac, Virgin Megastores’a doğrudan rakiptir. Her iki marka da eğlence ürünleri satan perakende zincirlerini temsil ediyor: medya oynatıcılar, DVD’ler, kitaplar, oyunlar, CD’ler, TV’ler. Ancak Fnac, mağazalarında yüksek kaliteli tüketim malları içerdiğinden ve perakende satış mağazalarında temel işi katma değerli hizmetlerle birleştirdiği için kendisini sıradan indirimli perakendecilerin üzerine koyuyor. Şirket, lüks mallar konusunda uzmanlaşmış ve Alexander McQueen, Yves Saint Laurent ve Gucci gibi markalara sahip Fransız şirketi Kering’e aittir.

Anlam ve tarih

Fnac Logo Tarih

İlk Fnac mağazası 1954’te açıldı. İlk başta sınırlı sayıda müşterinin kulüptü: Üyeleri, Contact dergisi aracılığıyla üyelik indirimleri satın aldı. Bu satış planı, Rus Marksist devrimci Leon Troçki’nin koruması Max Théret tarafından düzenlendi. Sosyalist ilkelerine dayanarak, fiyatları düşürerek işçi sınıfının yaşamını iyileştirmek istedi.

1966’da mağaza kapılarını herkese açtı ve ardından ağ aktif olarak genişlemeye başladı. Fnac artık sadece İspanya, Portekiz veya Fransa’da değil, aynı zamanda Kongo ve Katar da dahil olmak üzere daha egzotik ülkelerde perakende satış mağazalarına sahip. Başarılı markalaşmanın temelini oluşturan ortak bir görsel stili paylaşırlar. Liderlik değişikliği sırasında birkaç kez revize edildi, ancak her zaman basit ve minimalist kaldı.

1969 — 1985

Şirket ikinci mağazasını açtığında, beyaz zemin üzerine siyah «fnac» ile bir kelime işareti kullanmaya başladı. Harfler arasındaki boşluk minimumdu — özellikle üstte bağlı olan «f» ve «n» arasında. Tasarım için düzgün eğrilere sahip yuvarlak bir yazı tipi kullanılmıştır.

1985 — 1997

1985 yılında, sigorta şirketi Garantie Mutuelle des Fonctionnaires, Fnac’ın hisselerinin bir kısmını satın aldı. Aynı zamanda mağazalar zinciri küçük bir yeniden tasarım yaparak yazıyı beyaza dönüştürdü ve parlak turuncu bir karenin içine yerleştirdi. Bu versiyonda kelime çapraz olarak yerleştirildi ve tipografi stili aynı kaldı.

1997 — günümüz

François-Henri Pinault yönetim kurulu başkanı olduktan sonra logo yeniden değişti. Tasarımcılar kareyi hafifçe kaldırıp kenarına yerleştirdiler. Bunun bir eşkenar dörtgene dönüşmesini önlemek için yeterli olduğu ortaya çıktı. Tersine, yazı yatay olarak hizalanmıştır. Turuncu renk, hardal rengine bürünmüştür.

Logo yazı tipi ve renkleri

Fédération Nationale d’Achats des Cadres kelimelerinden türetilen kısaltma, mağazalar zincirinin ana ayırt edici işaretidir. Renkli dikdörtgen sadece onu tamamlar ve beyaz harflerin açıkça görülebileceği uygun bir arka plan oluşturur. Kare harfler, birçok şirket için popüler bir motiftir. Örneğin, benzer bir sembol uluslararası perakendeci Virgin Megastores ve Fransız telekomünikasyon operatörü Orange tarafından kullanılmaktadır.

Logoda görünen yazı tipi Molde Expanded Semi Bold’a benziyor ancak eşleşme% 100 doğru değil. Harflerin görünümüne bakılırsa, Fnac’ın tasarımcıları tasarımı biraz değiştirerek eğrileri daha pürüzsüz hale getirdi. Orijinal yazı tipi neo-grotesk Molde ailesine aittir. Letritas dökümhanesi için 2017 yılında oluşturuldu. İlham, İsviçre’de ortaya çıkan Bauhaus sonrası tarzından geliyor.

Turuncu kare, beyaz yazıya karşı ağırlık görevi görür. Tasarımcılar tarafından seçilen renk hardal sarısına yakın (# EBB300). Canlı renkler dikkat çeker ve mağazaların eğlence odağını vurgular.