Free Logo

Free Logo

Free, bir Fransız telekomünikasyon ağı, ülkedeki en büyük ikinci sağlayıcı ve İlyada’nın bir yan kuruluşudur. İkincisi, onun tarafından genel nüfusa özel hizmetler sunmak için kurulduğu anlamına gelir. Mesleki ilgi alanları arasında sabit ve mobil iletişim, ön ödemeli telefon kartlarının dağıtımı ve İnternet erişiminin sağlanması yer almaktadır. 1999 yılında kurulmuştur. Merkez ofis, Xavier Niel’ın şirketi kurduğu Paris’tedir.

Anlam ve tarih

Bu markanın uzun bir hizmet açılışları, rakip firmalardan satın alma girişimleri, birleşmeleri ve genişlemeleri vardır. Sonuç olarak, şirketin güçlü faaliyeti, çeşitli iletişim türlerinin Fransız operatörlerinin derecelendirmesinde yüksek yer almasına neden oldu. Diğer durumlarda hizmet, görsel kimliğini kaybetmemiş, kariyerinin başında aldığı tek logoya sadık kalmıştır.

Bugün bu kuruluş, dünyanın otuz ülkesinden İnternet kullanıcılarının sağlayıcısıdır. Ayrıca, kendi Freebox set üstü kutusunu sunan «üçlü oyun» hizmetini Fransa’da başlatan ilk kişi oldu. Mükemmel bir pazarlama manevrası, paketlerine olan talep nedeniyle şirketin hızla tanınmasına katkıda bulundu. Özellikle, dijital TV, telefon ve yüksek hızlı İnternet içerirler. Bu düşünceli adım sayesinde, operatör bir numaralı uluslararası IPTV sağlayıcısı haline geldi. Bugün logosu dünya pazarında iyi tanınmaktadır.

Amblem

Şirketin sembolleri çoğunlukla metinseldir. Tek bir kelimeden oluşur — tam marka adı. Küçük harfler italik olarak yazılır ve 3B efektlidir. Her harfin sağ tarafındaki gölgelerden oluşur. Dahası, koyulaşan geçiş degradedir ve açık griden neredeyse siyaha kadar bir palet içerir. Bu grafik tekniği, yazıyı arka planın üzerinde hafifçe «yükseltti». Böylece, alt tabaka ile birleşmeyen, ancak ona paralel olarak yerleştirilmiş ve boşlukta «asılı» gibi görünen ayrı bir eleman yaptı.

Şaşırtıcı bir şekilde, orijinal tasarım konsepti pazarlama yönüne ivme kazandırdı. Alışılmadık harflerle çekici amblem, telekomünikasyon operatörünün yeniliğini ve modernliğini vurguladı, bu nedenle bugün için geçerli olmaya devam ediyor. Kırmızı ve beyazın hafif koyulaşma ile klasik kombinasyonu, Özgür çalışmanın geleneksel gelişim çizgisine tanıklık ederken.

Yazı tipi ve renkler

Aslında amblem olan yazıt küçük harf karakterlerle yapılmıştır. I Yazı tipi basit, italiktir, harfler birbirine bağlı değildir, çünkü her karakter komşu karakterlerden ayrıdır. Aynı zamanda, «f» ve «r» el yazısı değildir — sağa eğilmiş blok harflere benzerler. Birincisi düz bir enine çubuğa sahiptir, ikincisi düz bir üst kısma sahiptir ve açık taraf sağa doğru yönlendirilmiştir. Logonun renk şeması koyu kırmızı, beyaz, iki ton gri ve sessiz siyahtan oluşur.