Gap Logo

Gap Logo
Gap Logosu PNG

Gap, giyim ve ayakkabı perakende ticareti yapan bir Amerikan şirketidir. İrlanda, Fransa, Kanada, İngiltere, ABD ve dünyanın diğer ülkelerinde büyük bir mağaza zincirine sahiptir. Perakendeci, 1969 yılında Donald ve Doris Fisher’ın Levi’nin kot mağazasını açmasıyla pazara girdi. Doğru, o zaman şirket tamamen farklı bir şekilde çağrıldı. Birkaç yıl sonra Doris, Generation Gap adını değiştirdi ve ardından kısa bir ses için ilk kelimeyi kaldırarak adını kısalttı.

Anlam ve Tarihçe

Gap Logo Tarih
Gap Logosunun Hikayesi

Tüm Gap logoları aynı kısa harfleri içermesine rağmen tamamen farklı görünüyorlar. İlk versiyon, tasarım ekibinin en büyük başarısı olan öncekinden kökten farklıdır.

1969 — 1976

The Gap Logo 1969-1976

Açılış amblemi iki kelimeden oluşur: «the» ve «gap». «G», «a» ve «p», yan vuruşlarla eşit büyüklükte daireler ve «t» bir çarpı gibi ve «h» ile bağlantılı olarak sans serif küçük harflerle yazılır. «The» yazısı üstte ve eğiktir.

1976 — 1986

The Gap Logo 1976-1986

Küçük bir güncellemeden sonra logo farklı görünüyor. Tasarımcılar ilk kelimeyi yatay olarak hizalayarak ve harfleri kalın yaparak dikkat ettiler. Sonuç olarak, «t», «e» ve «h» arasındaki aralıklar o kadar azaldı ki, uç noktalarda temas etmeye başladılar.

1986 — 2016

Gap Logo 1986-2016

1986’da Mavi Kutu adında bir işaret ortaya çıktı. Yaratıcılar bu kez yazıyı mavi bir kareye yerleştirdiler. «GAP» kelimesi büyük harflerle yukarı doğru uzanarak yazılmıştır ve kısa şeritlerle süslenmiştir. 1976-1986 amblemi ile birlikte geçmişe taşınan “the” yazısı ortadan kayboldu ve bir daha çıkmadı.

2010

Gap Logo 2010

2010 yılında kurumsal kimliği değiştirmek için başka bir girişimde bulunuldu, ancak başarısız olduğu ortaya çıktı. Müşteriler, sol üst köşede mavi bir kare bulunan kalın «Gap» yazısını eleştirdiler. Bu logo sadece bir hafta kullanıldı — 4 Ekim’den 11 Ekim’e kadar.

2016 — günümüz

Gap Logo 2016-şimdi

Başarısız bir yeniden tasarımdan altı yıl sonra, şirket yeni bir logo çıkardı. Geliştiriciler, «GAP» kelimesinin arkasındaki geometrik şekli kaldırarak 1986 logosunu yeniden tasarladılar.

Amblem

Gap Amblem

Şirketin ticari markası minimalizmin somutlaşmış halidir. Gap’in özünü yakalar, çünkü yalnızca mağaza zincirinin adını gereksiz dekoratif öğeler olmadan gösterir.

Yazı Tipi ve Renkler

Logoda kullanılan yazı tipi genel olarak Ann Pomeroy’un Spire Regular’ına benzer. Görünüşe göre, bu uyarlanmış bir versiyon, çünkü tasarımcılar serifler ve vuruş ağırlığı ile çalıştı.

Renk şeması, logonun yapısı kadar minimalisttir. Daha önce, 2016 yılına kadar, yazıtın arkasında büyük koyu mavi bir kare vardı, şimdi arka plan beyaz. Buna karşılık, «GAP» kelimesi siyahtır.