Gibson Logo

Gibson Logo

Gibson, en popüler gitar üreticilerinden birini temsil eden bir Amerikan markasıdır. Michigan, Kalamazoo şehrinde 1894’te ortaya çıktı. Orville H. Gibson kurdu. 2018’den beri KKR & Co.’ya aittir.

Anlam ve tarih

 

Marka, müzik konusunda tutkulu olan yaratıcısının adını aldı. İlk logo 1908’de tanıtıldı. Orijinal görüntü her zaman metinsel kaldı ve zamanla tanınabilir bir işaret haline geldi. İlk başta iki kelime vardı, sonra bir. Yıllar geçtikçe, amblemin özünü etkilemeyen küçük düzenlemeler yapıldı.

1908 — 1920’lerin başı

Tasarımcılar marka sembolizmi olarak ticari markanın adını kullandılar — Gibson. Gövdenin iç kısmına veya boynun üstüne italik olarak çizilmiştir.

1920 — 1928

Bu dönemde ilk logo yeniden tasarımı gerçekleşti. Geliştiriciler daha kalın harflerle kalın yazı kullandılar. Bunun aksine, «G» ve «N» sembolleri değişmeden kaldı. Yazı, gitarın sınıfına bağlı olarak eğik veya düzdür.

1928 — 1933

1928 yılı en radikal değişikliklerden birini getirdi: “The” yazısı markadan kayboldu. Sadece «Gibson» kelimesi kaldı. Ek olarak, kullanımda olan, harflerin eğiminde farklılık gösteren birkaç versiyon vardı.

1933 — 1947

Logo ile deneyler, renk paleti ve çizgi kalınlığındaki varyasyonlarla devam etti. Yani altın ile siyah ve beyazın kombinasyonundan oluşan bir varyant vardı.

1947 — 1951

Bu dönem, logo tarihinin en önemli dönemidir: daha sonra modern etiketin temeli atıldı. Marka, italik yazıyı blok türü ile değiştirdi. «G» de tasarımcılar kuyruğu uzatarak gitarın görüntüsüne yaklaştırdılar. Bacak «n» de uzatıldı ve küçük «b» ve «o» harfleri açıldı.

1951 — 1967

Amblemin stili aynı kalır, ancak yazı artık eğimlidir. «İ» nin üstündeki nokta, «G» ile ayrılır.

1967 — 1970

1967’de marka adına yeni bir kare şekilli yazı tipi verildi. Düz çizgilerdeki köşeler yuvarlatılmış, güçlendirilmiş ve geniş, «b» ve «o» işaretleri kapatılmıştır. «İ» üzerindeki nokta kayboldu.

1970 — 1972

Tasarımcılar boynu siyah arkalıkla değiştirdiler ve üzerine marka logosunu yerleştirdiler. Yazı stili aynı tutuldu.

1972 — 1981

O dönemin logosunun tek revizyonu, noktanın «i» harfine sonraki dönüşüydü. Bu işaret hala geçerli ve değişmeden kalıyor, zarafeti vurguluyor.

1981 — günümüz

1981’de, markalaşma son yeniden tasarımdan geçti. «B» ve «o» yazımları yeniden açıldı. Bacak «n» uzatılmıştır, bu nedenle «g» harfiyle orantılıdır.

Logo yazı tipi ve renkleri

 

Gibson Amblem

Gibson her zaman zarafet ve zarafet ile ayırt edildi. Logo pek çok değişikliğe uğramış olsa da kendine özgü bir tarzı yansıtan bir tada sahiptir. Özellikleri göze çarpmayan italikler, geniş çizgiler, bir sürü harf ve uzun bir yazı tipidir. Palet monokromdur: Beyaz bir arka plan üzerinde siyah harflerin bir kombinasyonu hakimdir. Bazı sürümlerde gri veya kırmızı «ABD» kelimesi eklenmiştir.

Logo Gibson