Golden State Warriors Logo

Golden State Warriors Logo
Golden State Warriors Logosu PNG

1946’da Amerika Basketbol Birliği’nin (BAA) ilk sezonu başladı. Bu güne kadar orijinal katılımcı listesinden yalnızca üç takım vardı. Bunlar Boston Celtics, New York Knicks ve Warriors. Yaratılış zamanında, sonuncusu Philadelphia’da bulunuyordu.

Geleneksel olarak takım, adını inanılmaz derecede orijinal Philadelphia Phyllis adıyla eski basketbol takımının onuruna aldı. ABL’de iki yıldır sahne alıyordu. 1926/27 ilk sezonunda Phillies, adı BAA’dan yetenekli varisler tarafından alınan Warriors olarak yeniden adlandırıldı. Yeniden canlanan Warriors, tarihteki ilk BAA (ve NBA) şampiyonluğunu kazanarak kendilerini güçlü takım olarak kurdular.

1962’de, San Francisco Körfez Bölgesi’nden zengin iş adamı Frank Mulie takımı satın aldı. Bu nedenle ekip yakında bu yere taşındı. 1961/62 sezonunda San Francisco Savaşçıları kendilerini gösterdi. Çekici unvanına, Chamberlain’in heyecan verici oyununa ve Boston’un favorileriyle unutulmaz karşılaşmalara rağmen, ekip yerel halktan sevgi görmedi. Küçük bir kasaba olan Daly City’de ve ara sıra Auckland ve San Jose’de düzenlenen evdeki maçlara feci derecede düşük katılım, takımın bir sonraki hamlesine yol açtı. 1970-1971 sezonu, San Francisco’dan Warriors takımının tarihindeki son sezondu.

1971-1972 sezonunda adını Golden State Warriors olarak değiştiren ekip, tüm ev toplantılarını Oakland’da yapmaya başladı. San Diego’da altı ev oyunu oynandı, ancak daha da önemlisi San Francisco veya Daly City’de hiçbir maç oynanmadı. Adını değiştiren Warriors, adına oynadıkları eyalet veya şehirden bahsedilmeyen Big Four sporunda iki takımdan biri oldu. New England Patriots, Ulusal Futbol Ligi’nde oynayan diğer takım.

Golden State Warriors takımının tılsımı yoktur ve Golden State Warriors Oracle Arena’nın ev sahibi stadyumu NBA’nin en eski aktif arenasıdır.

Oracle hayranları (veya genellikle kısaca «The O»), NBA’deki en tutkulu ve sadık oyunculardan biri olarak biliniyor. Arenanın ligdeki en gürültülü arenalardan biri olduğu belirtilmelidir.

Anlam ve Tarihçe

Golden State Warriors Logo Tarih
Golden State Warriors Logosunun Hikayesi

5 Ocak 1933’te yetkililer, San Francisco ile Marin County’nin güney bölümünü birbirine bağlayan en büyük Golden Gate köprülerinden birinin yapımına başladı. Retro amblem tarzında yapılmış San Francisco Körfezi üzerindeki köprünün silueti, mevcut Golden State Warriors logosunda tasvir edilmiştir.

İlk olarak, basketbol takımı Philadelphia Warriors olarak adlandırıldı, sonra — San Francisco Warriors ve yalnızca son yıllarda Golden State Warriors olarak tanındı. İsim değişikliğine kulübün en az on tane sahip olduğu bir logo güncellemesi eşlik etti. Renk ve şekil seçimi açısından bunlar tek tiptir, ancak istisnalar da vardır.

1947 — 1951

Philadelphia Warriors Logo 1947-1951

Yetmiş iki yıl önce, Pennsylvania’da yeni bir gelecek vaat eden basketbol takımı ortaya çıktı. Takım Philadelphia Warriors olarak adlandırıldı. İlk amblem, Philadelphia Warriors’ın ortaya çıkmasından bir yıl sonra, 1947’de tanıtıldı. Çizgi film karakteri biçimindeki bir Kızılderili’nin çizgi film görüntüsüydü. Basketbol oynuyor ve başını tüylü bir başlık süslüyor. Renk seçimi, çizim gibi basittir: top ve tüy sarıdır, Amerika’nın yerlisi beyazdır, ana hatlar mordur. Ayrıca logonun üzerinde el yazısıyla yazılmış sarı renkli “Savaşçılar” yazısı vardır.

1952 — 1962

Philadelphia Warriors Logo 1952-1962

Basketbol takımının Philadelphia’da geçirdiği son on yılda Warriors, ilk logonun güncellenmiş bir versiyonunu kullandı. Yeniden tasarımdan sonra tek bir tam renkli öğe kalmadı: görüntü yalnızca mavi konturlardan oluşuyor. Sanatçılar orantıları değiştirerek logoyu yeniden çizdiler. Gördüğünüz gibi, topun hareketi bir «W» harfi biçiminde (Warriors kelimesinden) izleniyordu. Philadelphia Warriors adı merkezde yer alıyordu.

1963 — 1969

San Francisco Warriors Logo 1963-1969

Ekip başka bir eyalete taşındığında ve San Francisco Savaşçıları olarak tanındığında yeni logo ortaya çıktı. Tasarımcılar temel olarak büyük bir daire kullandılar ve içine daha küçük bir daire yerleştirdiler ve merkeze Kızılderililerin ulusal başlığını yerleştirdiler. Sarı ortayı çevreleyen beyaz halkada, kulübün tam adı mavi sans serif harflerle yazılmıştır.

1970 — 1971

San Francisco Warriors Logo 1970-1971

1969’da amblem geliştiricileri, Kızılderililer temasından uzaklaşmaya ve ekibin bölgesel bağını vurgulamaya karar verdiler. Bunun için Golden Gate Köprüsü’nü mavi çerçeve ile sarı bir daire içinde resmettiler ve üstüne “The CITY” yazısını yerleştirdiler.

1972 — 1975

Golden State Warriors Logo 1972-1975

1971’de kulübün adı Golden State Warriors olarak değiştirildi. Yeni ad logoya yansıtılır. Şimdi daire, San Francisco Körfez Bölgesi bölgesinde bulunan mavi bir yıldızla ABD’nin Kaliforniya eyaletinin sınırlarını içeriyor ve ekibin coğrafi konumunu gösteriyor. Turuncu dairenin üzerinde koyu mavi bir yazıt «GOLDEN STATE» ve altta «SAVAŞÇILAR» kelimesi var.

1976 — 1988

Golden State Warriors Logo 1976-1988

Kaliforniyalı asketbol oyuncuları 12 yıldır bu amblem altında gururla oynuyorlardı. Ardından sanatçılar, basketbol gibi görünmesini sağlayan çizgilerle bir daire çizdiler. Ayrıca, turuncuyu sarı ile değiştirerek paleti değiştirdiler.

1989 — 1997

Golden State Warriors Logo 1989-1997

1989 Golden State Warriors amblemi bir öncekinin daha rafine bir versiyonu haline geldi. Daire tekrar turuncuya döndü. Yazı tipi değişti: artık harfler önceki sürümlere göre daha düz ve kalın.

1998 — 2010

Golden State Warriors Logo 1998-2010

Golden State Warriors 1998’de amblem kavramını tamamen yeniden tanımladı. Turuncu daire, mavi süper kahraman kostümü giymiş bir adamın tasvir edildiği gerçekçi bir topa dönüştü. Karakter, elinde «SAVAŞÇILAR» kelimesinin üzerine eğilmiş bir fermuar tutar. Yıldırım, «W» harfiyle birleşiyor ve onun devamı gibi görünüyor.

2011 — 2019

Golden State Warriors Logo 2011-2019

Başka bir logo 17 Temmuz 2010’da tanıtıldı. Üzerinde çalışmalar 18 aydır devam ediyor. Ekip, ana gölgeler olarak Warriors Kraliyet Mavisi ve Kaliforniya Altın sarısını kullanarak sarı-mavi palete geri döndü. Tasarımcılar yine Golden Gate Köprüsü parçasını çemberin içine yerleştirdiler, üstüne “GOLDEN STATE” ve altına “WARRIORS” yazısını yerleştirdiler. Bu amblem, kulübün NBA ve Adidas ile işbirliğinin bir sonucudur.

2020 — günümüz

Golden State Warriors Logo 2020-şimdi

2020’de renkler koyulaştı ve bu da köprünün ince detaylarına odaklanmaya izin verdi. Ekip Chase Center’a taşınırken güncellenmiş logo 14 Haziran 2019’da yayınlandı.

Amblem

Golden State Warriors Amblem

Golden State Warriors amblemi, San Francisco ile Oakland’ı birbirine bağlayan Golden Gate Köprüsü’nün bir bölümünü tasvir ediyor. Bu, profesyonel bir basketbol kulübünün yerini belirlemenize olanak tanıyan ve yerel bölgeye olan bağlılığını vurgulayan San Francisco Bay Area’nın başlıca ilgi çekici yerlerinden biridir.

Yazı Tipi ve Renkler

Golden State Warriors Logo

Son iki amblem, Adidas ile işbirliği içinde geliştirilen kişiselleştirilmiş bir yazı tipi kullanıyor. Bu, sol tarafında küçük keskin tırnaklı bir antika. Palet, kulübün resmi renk şemasına göre seçilir: daire ve yazıtlar için koyu mavi, Golden Gate Köprüsü için sarı ve iç kenardan geçen bir halka.