Google Analytics Logo

Google Analytics Logo

Google Analytics, yalnızca web sitesi ziyaretçilerini saymaz, aynı zamanda onlar hakkında ek bilgiler de toplar. Trafik kaynakları, sağlayıcı, işletim sistemi, her kullanıcının bölgesi — bir web kaynağının sahibi, sadece JS kodunu yerleştirerek bunu ve diğer verileri bulabilir. Ayrıca platform, alınan bilgileri çeşitli kriterlere göre analiz eder. Tek tek sayfaların ve materyallerin popülerliğini belirler, geçişlerin yolunu izler ve izleyici etkinliğini ayarlar.

Anlam ve tarih

Google Analytics Logo Tarih

Analiz hizmeti, Google Marketing Platform’un bir parçasıdır. 2005 yılında, Urchin Software Corporation’dan satın alınan Urchin programına dayalı olarak başlatıldı. Yeni sahip, yalnızca web hizmetinin adını değil, aynı zamanda logosunu tüm Google ürünlerinin genel kimliğiyle eşleşecek şekilde değiştirdi.

2005 — 2012

Google Analytics Logo 2005-2012

2005 yılında, tasarımcılar Google Analytics için ilk logoyu geliştirdiler. Farklı stilleri birleştiren iki bölümden oluşan bir yazıdı. İsimdeki ilk kelime, her harfin farklı bir renge sahip olduğu klasik çok renkli Google simgesine benziyordu ve ikincisi standart gri sans serif yazı tipiyle yazılmıştı.

2012 — 2013

Google Analytics Logo 2012-2013

2012’de zıtlıklar oyunu devam etti. Ancak, şimdi rozetin yaratıcıları «Google» kelimesini gri renkte bıraktılar ve onu «Analytics» in üzerinde konumlandırarak sağa taşıdı. Boş alan, noktalı beyaz bir grafikle ikiye bölünmüş kare şeklinde bir simge tarafından işgal edildi. Geometrik şeklin alt yarısı kırmızı, üst yarısı turuncuydu.

2013 — 2015

Google Analytics Logo 2013-2015

Olağan programın yerini, kavisli bir şeride benzeyen zikzak bir çizgi aldı. Sağdaki metin artık açık gri ve «Google» kelimesi büyütülmüştür.

2015 — 2016

Google Analytics Logo 2015-2016

Başka bir yeniden tasarım, yeni değişiklikler getirdi. Logo tasarımcıları karenin boyutunu küçülterek harfleri ön plana çıkardı. Google Analytics başlığı artık kalın ve tek satırda. Renkler aynı kalır, sadece turuncu ve kırmızı biraz daha parlak ve gri biraz daha koyu.

Logo, farklı yükseklikteki üç öğeden oluşan bir çubuk grafiği tasvir ediyor. Solda en kısa sütun, sağda en uzundur. Bu nedenle, histogram, verilerin karşılaştırılması ve analiz edilmesi gibi hizmetin amacını doğru bir şekilde iletir. Tüm öğeler geniş dikey dikdörtgenler olarak görünür. Aralarında boş alan yok — birbirlerine çok yakın yerleştirilmişler. Sınır farklı yükseklik ve renklerle ifade edilir: en küçük unsur açık, en büyüğü karanlıktır. Metin, programın adından düzgün ince bir yazı tipinde oluşur. Harfler standarttır — grotesk, büyük harf (kelimelerin başında) ve küçük harf (diğer tüm karakterler) kombinasyonundan oluşur.

2019 — günümüz

Google Analytics Logo 2019-şimdi

Yeniden tasarımdan sonra logodaki sütunların şekli değişti. Geliştiriciler uçları yuvarladılar ve aralarında boş alan olacak şekilde onları belli bir mesafeye yerleştirdiler. Sonuç olarak, iki diyagram öğesi uzun ovallere ve biri büyük bir nokta gibi görünür. Histogramın renk oranı da değişti: en alttaki çubuk artık koyu renkte ve en yüksek çubuk açık. Önceki palet korunmuştur — daha önce olduğu gibi sarı ve kahverengiden oluşur. Harflerin boyutu biraz küçültülmüştür, bu nedenle harfler önceki logodan daha küçüktür. Ayrıca tasarımcılar metni açık gri yaptılar.

Logo yazı tipi ve renkleri

Harfleri tamamlayan renkli logo bir diyagrama benziyor. İstatistiklerle çalışan ve grafik biçiminde verilerin bir özetini sağlayan bir analitik hizmetin tüm özünü ortaya çıkarır. Mevcut sürümde, diyagram stilize edilmiştir ve noktaları yoktur.

Google Analytics logolarında, ilk kelimenin stili en sık değişti. İlk başta, eski moda bir serif yazı tipi olan Catull kullanılarak yazılmıştır. Daha sonra tasarımcılar, Futura’ya çok benzeyen ama aslında öyle olmayan geometrik bir sans-serif yazı tipine geçtiler. Daha kesin olmak gerekirse, yazıt, Google tarafından Futura’ya dayalı olarak oluşturulan Product Sans’ta. Aynı zamanda belirsiz bir şekilde Windlesham Pro, Comic Sans ve Relish Pro’ya benziyor.

Logonun ana renkleri gri, koyu gri, turuncu, beyaz ve koyu sarıdır. Dikkat çekecek kadar renkli, ancak geliştiriciler sınırlı miktarlarda parlak renkler kullandılar.