Google Cloud Logo

Google Cloud Logo

Google Cloud markası, entegre bir hizmet paketinde 90’dan fazla ürünü bir araya getiriyor. Bulut sağlayıcısı özellikle bilgi işlem platformları, veritabanları, makine öğrenimi hizmetleri, yönetim araçları, sağlam güvenlik çözümleri, API’ler ve daha fazlasını sunar. Google Cloud’un bir parçası aynı zamanda ofis takımları, görüntülü telefon, depolama, takvim ve e-posta ile Google Çalışma Alanıdır.

Anlam ve tarih

Google Cloud Logo Tarih

2008’de, uygulamalar ve siteler geliştirmek için bir ortam olan Google App Engine web çerçevesi piyasaya sürüldü. Bu an, bulut platformunun tarihinde başlangıç ​​noktası oldu, çünkü yeni hizmetler yaratıldıkça gelişiyor. Dahası, hem eski hem de yakın zamanda ortaya çıkan tüm ürünler, genel kurumsal tasarıma bağlı olan kendi tanınabilir tarzlarına sahiptir.

Google Cloud ayrıca, ana şirketin kurumsal yazı tipi ve renk şemasına dayalı bir logoya sahiptir. Renkli bir bulut görüntüsü ve minimalist bir gri yazıdan oluşur. Çizgi kalınlığındaki fark dışında «Google» ve «Bulut» kelimeleri aynı görünüyor. İsmin ilk yarısı daha koyu olduğu için daha koyu görünür. Buna göre ikincisi, ince vuruşlardan dolayı daha hafif görünüyor.

Metin, simgenin sağındadır ve boyut olarak eşleşir. En azından büyük G, biraz yukarıdan aşağıya çıkıntı yapan buluttan çok daha küçük değildir. Google, platformları için tasarım yaparken simetri ilkelerine bağlı kalır ve bu, Google Cloud logosuna yansıtılır. Tüm bileşenler dengeli ve uyumludur.

Grafik işaretinin bir buluta benzemesi bekleniyor çünkü bu sembol markanın özünü ortaya koyuyor. Ancak standart görünmüyor: hem ana hatlar hem de renk paleti Google’ın kurumsal tarzına karşılık geliyor. Görüntü, içlerinde bir boşluk bulunan karmaşık bir öğeye birbirine bağlanan çok renkli bölümlerden oluşur. Eğri çizgiler, çocuklar onu çizerken bulutun ana hatlarını oluşturur. Bu durumda, turuncu şerit, kapalı bir geometrik şeklin sınırlarının ötesine geçen serbest bir uca sahip olan tek şerittir. Eğri çizgi, «G» harfinin üst yarısına benzer.

Logo yazı tipi ve renkleri

Ana şirket ürünlerini modernize etmeye çalışırken her zaman aynı yazı tipini seçer. Bu nedenle, Google Cloud logosundaki yazı standarttır: Neuzeit Grotesk ve Futura temelinde oluşturulan markalı Product Sans yazı tipinde yapılmıştır. Geometric sans, çok sayıda Google hizmetinde kelime işaretlerinde kullanılmak üzere 2015 yılında geliştirildi.

Tasarımcılar sadece «e» harfinin şeklini değiştirerek yatay çizgiyi çapraz hale getirdiler. 45 derecelik eğim, «G», «g» ve «C» kenarlarının kesildiği açıya karşılık gelir. Küçük ve büyük harflerin kombinasyonu, yazı tipinin orijinalliğini ortaya çıkarmaya izin verdi. Yuvarlak şekil ve seriflerin yokluğu, hizmetin, kullanıcıların kişisel gereksinimlerine adaptasyondan ve yeni teknolojik çözümlerin yaratılmasıyla sona eren her türlü dış koşula uyarlanabilirliğine işaret ediyor.

Logonun renkleri Google paletinden alınmıştır. «G» gibi görünen segment altın rengindedir (# FFD400), bulutun üstü kırmızıdır (# FF3333), sağ tarafı mavi (# 3BCCFF) ve alttaki küçük segment açık yeşildir (# 48FF48). Tasarımcılar yazı için, koyu Shuttle Gray’e (# 61666B) benzer bir gri (# 5F6368) seçtiler.