Green Lantern Logo

Green Lantern Logo

Green Lantern, kozmik adalet mücadelesine ve dünya düzenini korumaya adanmış çizgi romanlardan süper kahramanların toplu resimlerinin bir logosu. Aynı zamanda Yeşil Fener Kolordusu adı verilen galaksiler arası polis gücünü oluşturan Evrenin Muhafızları’nın bir kolunun adıdır.

Anlam ve tarih

Green Lantern Logo

Bu işareti ilk kullanan Alan Scott’tı. Bu, Bill Finger (beyni) ve Martin Nodell’in (fikrin arkasındaki sanatçı) kurgusal bir karakteridir. Amblemin ortaya çıkma zamanı, All-American dergisinin on altıncı sayısının yayınlandığı Temmuz 1940’tır. Bu olay Altın Çağ — Çizgi Romanların Altın Çağı’nda gerçekleşti.

Yavaş yavaş, Green Lantern sembolüne sahip olan DC Comics evreni genişledi: diğer süper kahramanlar, güçlü gücün ünlü taşıyıcıları haline geldi. Çizgi Roman Kitaplarının Gümüş Çağı sırasında logo yeniden canlandırıldı (1969). John Broome ve Gil Kane tarafından yaratılan Hal Jordan karakteri de ona katıldı. Aynı zamanda, aksanları değişti: bir fantezi sembolünden, bilim kurgunun kişileştirilmesine dönüştü ve zaten açıkça modern versiyona benziyordu.

1979’da, grafik tanımlamayı sayısal veya alfabetik bir tanesiyle değiştirme girişiminde bulunuldu. Ancak dergilerin çoğu, yeşil fenerin ünlü imajı olan basitleştirilmiş versiyona geri döndü.

Green Lantern sadece bir ışık kaynağı değildir. Bir tarafında tutamak, diğer tarafında sabit bir platform, düz bir ayaklık bulunan stilize edilmiş portatif bir fenerdir. Geliştiriciler bunun için en yüksek anlamı buldular: Lambanın çemberine, Evrenin Koruyucularının güçlü enerjisini aynı isimdeki çizgi romandan destekleyen bir güç halkası olarak adlandırdılar.

Bu fikir, yaratıcılara sadece eski el fenerinin yuvarlak şekli ile değil, aynı zamanda G, Ω harfleriyle de itildi. İlki İngiliz alfabesinden. Green kelimesinin başlangıcındadır. İkincisi, Yunan alfabesinden. Bu, bir şeyin sonunun kişileştirilmesidir (bu durumda, hepsi kötü ve suçlu), bir dizi olayın belirlenmesi (güvenilir veya varsayılan).

Logo yazı tipi ve renkleri

Green Lantern Amblem

Fenerin altında yer alan Green Lantern cümlesinin tam yazılışını içeren bir logo da bulunmaktadır. Yazı tipi basit, sans serif.

Amblemin grafik kısmı bir daire ve üstte ve altta iki düz çizgiden oluşur. Tüm elemanlar başka bir halka ile çevrilidir — dış olanı. Klasik renk şeması yeşil ve beyazın birleşimidir. Ancak açık yeşil, mavi, zümrüt yeşili, açık yeşil, siyah gibi başka seçenekler de var.