Grubhub Logo

Grubhub Logo

Grubhub, internetten ve eve teslim ile telefonla yemek siparişi veren bir Amerikan platformudur. Şirket 2004 yılından beri faaliyet göstermekte ve profesyonel etki ve bölgelerin kapsama alanını kademeli olarak genişletmektedir. Şimdi ülke genelinde ve Londra’da faaliyet gösteriyor. Organizasyonun merkez ofisi Chicago, Illinois (ABD) şehrinde yoğunlaşmıştır. İşletmenin kurucuları Matt Maloney, Roman Gaskill ve Mike Evans. Hizmet şu anda satın alma aşamasında: 2020 yazında Just Eat Takeaway satın aldığını açıkladı.

Anlam ve tarih

Grubhub Logo Tarih

Bugün neredeyse eşi benzeri olmayan lokantalardan hazır yemek teslimatında en büyük şirkettir. Bununla birlikte, uzmanlık pazarına girdiğinden bu yana, birçok satış, satın alma, geçiş ve birleşme deneyimlemiş, sürekli olarak rekabetle mücadele etmiştir. En büyüğü, ekibin görsel kimliğini etkileyen Seamless ile oldu.

İlk başta, kağıt menünün yerini alan üç kişilik sıradan bir şirketti. İki yıl sonra, ikisi (Matt Maloney ve Mike Evans) projelerini Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi tarafından düzenlenen Edward L. Kaplan New Venture Challenge’a sundu ve ardından güçlü bir mali destek aldılar. Şirketin var olduğu tüm yıllar boyunca yalnızca iki logosu vardı.

2004 — 2016

Grubhub Logo 2004-2016

Kişisel sembollerin ilk versiyonu, hizmetin özel pazarda göründüğü 2004 yılında çıktı. İşletmenin kurucuları bilgi bileşenine temel bir vurgu yaptılar, bu yüzden grafik öğeleri terk ettiler. Böylece amblemde şirketin adından oluşan özlü bir yazıt belirdi. Aslında, bu sadece kendi kendini tanıtmak değil, aynı zamanda catering işletmelerinde bulunabilen geleneksel bir işarettir.

İlk versiyon, büyük harfli «H» vurgulanmış, akılda kalıcı bir «grubHub» yazısı içeriyor. Karakterlerin geri kalanı küçük harflidir. Harflerin yüksekliği sıralanır: «b» bacaklarının uzunluğu «H» yi geçmez. Kemerli şekle rağmen, harfler arası boş alana sahip oldukları için kelimedeki karakterler iyi okunur.

2016 — günümüz

Grubhub Logo 2016-şimdi

2016 yılında yapılan yeniden tasarım sonucunda firma adı yatay olarak düz hale geldi. Görsel stile emanet edilen reklam stüdyosu Wolff Olins, kemerli kemeri ve kızıl rengi paleti kaldırdı. O zamandan beri logo, kırmızının daha açık tonlarından biri olan doğrudan kırmızı bir yazı ile süslendi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Hizmet, sunulduğu andan bugüne kadar, konseptine sadık kaldı — doğrudan logoya yansıyan reklamın kendisi. Sonuç olarak Grubhub’ın görsel kimliğinin tüm varyantları adla ilişkilendirilir. Bir kariyerin başlangıcında kıvırcıksa, şimdi tasarım aşırılıklarının olmadığı daha katı bir kelimedir. Vurgu, bilgi içeriğidir.

İnternet üzerinden ve telefonla yemek siparişi veren bu site için, sözlü anlatım önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle tasarımcılar yazı tiplerine yoğunlaşmıştır. Yemek siparişi web sitesinde başlıklar için GT Eesti Display Bold ve gövde metni için Graphik kullanılmaktadır. Amblemin üzerindeki yazıt, Sans Serif kategorisinden kesik grotesk — pürüzsüz sans serif sembolleriyle yapılmıştır.

Renkler açısından her şey çok daha basit çünkü sadece iki tane var. Başlangıçta, logo koyu kırmızı bir gölge içeriyordu ve sonra açık bir renge geçti. Yönetimin de belirttiği gibi kırmızı iştah açıcıdır, dolayısıyla yemek fotoğraflarında da arka plan olarak kullanılır.