GUESS Logo

Guess Logo
Guess Logosu PNG

GUESS, kadınlar ve erkekler için kıyafet satan, tanınmış bir ABD perakendecisi ve moda markasıdır. Ayrıca ayakkabı, parfüm, mücevher ve saat sunuyor. Konumu, 1981’de ortaya çıktığı California, Los Angeles şehridir. Markanın kurucuları Marciano ailesinin üyeleri — Paul, Georges, Maurice, Armand.

Anlam ve Tarihçe

Guess Logo Tarih
Guess Logosunun Hikayesi

Şirket logosu minimalist değil. Üzerinde çok fazla görsel bilgi var. Bunun nedeni, amblemin eski olması ve küçük ticari markaların etiketleriyle kendinizi ifade etmenin önemli olduğu durumlarda markanın kariyerinin başlangıcında ortaya çıkmasıdır. 1980’lerde şirket, hızlı bir şekilde popülerlik kazanan ve orijinal etiketi sayesinde tanınabilir hale gelen kot pantolon üretimi ile uğraştı.

Ancak logonun tarihinde her şey bulutsuz değildir. 1993’te Georges Marciano’nun eski CEO’su GUESS’e dava açtı ve onu soyadını rızası olmadan logonun bir unsuru olarak kullanmakla suçladı. Ve bu, aynı ailenin üyeleri arasındaki kabile düşmanlığının küçük bir örneğidir, çünkü Georges Marciano kardeşler şirket üzerinde tam kontrol sahibi oldular. Daha sonra 2015 yılında başka bir dava açıldı. Georges, bu kez üreticiyi, logoya da dahil olan «Guess by Georges Marciano» ifadesini kullanmakla yasadışı bir şekilde suçladı.

Bu markanın logosunun arkasındaki konsept çok basit: amacı dikkat çekmektir. Önce bir soru. İkincisi, elementlerin dağınık düzenlemesi. Üçüncüsü, hiç kimsenin çözemediği gizemli sayılar 1201 ve 1203 ile. Bu konsept aynı zamanda renk paleti ile de vurgulanmaktadır. Birlikte, etiketin çekici sembolizminde somutlaşan özel bir aura oluştururlar.

Amblem

Guess Emblem

Grafik işareti, içine metin kısmının yerleştirildiği ters çevrilmiş ikizkenar üçgenidir. Geometrik şeklin kenarı boyunca, alanı birkaç yazıtla özetleyen orta geniş bir çizgi vardır. Beyaz bir arka planda blok harflerle «GUESS» yazıyor. Kelime en geniş yerde bulunur ve neredeyse tüm yatay alanı kaplar.

Aşağıda, dar bir bölgede, bir nokta yerine başka bir ikizkenar üçgene sahip büyük bir soru işareti vardır — sadece içi boş değil, renkli. Etrafında yazıtlar vardır: üstte — «ABD», solda — «Yıkanmış», sağda — «Kot», altta — gizemli sayılar «1201» ve «1203». Tüm harfler büyük harftir.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Guess

Bir kulaklık seçimi ile ilgili olarak, logo geliştiricileri oldukça klasikti: en ünlü bilgisayar yazı tipi Times New Roman’a yerleştiler. Yazıtlar beyaz zemin üzerine siyah işaretler içerir. Ancak yine de, bu tek markalaşma aralığı değil: kombinasyon üç renk seçeneği içeriyor. Bunlar arasında siyah, kırmızı ve beyaz.

Markanın tüm konseptini oluştururlar, çünkü markanın belirli bir anlamı vardır. Beyaz saflığı, siyah zarafeti, kırmızı tutkuyu ve sevgiyi sembolize eder. Sonuç uyumlu bir üçlüdür.