Harry Potter Logo

Harry Potter Logo
Harry Potter Logosu PNG

Bugün, muhtemelen, medeni dünyada Harry Potter’ın kim olduğunu bilmeyen kimse yoktur. Bu kurgusal karakterin adı, İngiliz yazar Joan Rowling’in alışılmadık bir sihir okulu hakkındaki ilk kitabı, öğretmenleri ve öğrencileri baskıdan çıktığında dudaklarında sallandı. Şimdi çocuğun gözlüklü ve elinde sihirli bir değnek olan görüntüsü ve adının olağandışı yazımı, örneğin McDonald’s veya Adidas’ın logosu kadar tanınabilir.

Anlam ve Tarihçe

Harry Potter Logo Tarih
Harry Potter Logosunun Hikayesi

İlk Harry Potter kitabı 26 Temmuz 1997’de yayınlandı. Rowling’in daha sonra kabul ettiği gibi, makaleyi birkaç yıl boyunca birçok yayıncıya sundu, ancak her yerde reddedildi. Büyü ve garip kahramanların hikayesi okuyucuya ilgisiz görünüyordu.

Ancak ilk bölümün yayınlanmasından sonra, kitap hemen en çok satan kitap haline geldi. Bugüne kadar 7 kitap yayınlandı ve 10 Potteriana filmi çekildi (kitaplar için 8 artı spin-off ve bunun devamı). Kitaplar ve filmler 80 dile çevrildi, yaklaşık 700 milyon kopya satıldı — bu tarihte en çok okunan edebi eser. Film görüntüleme sayısı tam olarak hesaplanamaz — sinemalarda gişe neredeyse 2 milyar dolar.

Harry Potter markası 1997’de kitabı kapsayacak şekilde patentlendi. Yazar maalesef belirtilmemiştir.

1997 — günümüz

Harry Potter Logo 1997–....

İlk İngilizce baskısında, isim oldukça minimalist bir sunumda yapıldı — Gotik yazı tipi Cochin Bold’da küçük bir kademeli harf düzenlemesi ile yazılmış kahramanın adı.

Avrupa’daki ilk başarının ardından, kitap ABD’de yeniden yayınlandı — daha sonra P harfinin özel bir yazımı ortaya çıktı — aşağıya sihirli değnekten çıkan sihirli gücü simgeleyen bir zikzak yıldırım eklendi. Başka bir dernek, 1 yaşındayken karanlık büyücü Volan de Mort’un elinden aldığı Harry Potter’ın alnındaki yara. Logo üzerindeki harflerin rengi siyahtır.

Aynı zamanda kısa bir amblem oluşturuldu. Süreksiz bir oval ve kanatlı bir uçan top ile çevrili tanınabilir H ve P harflerinden oluşur. Hepsi altın renginde yapılır.

2001 — 2002

Harry Potter Logo 2001-2002

2001 yılında, ilk filmin piyasaya sürülmesiyle logo, hacim izlenimi yaratan gölgelerle rengi altına çevirdi. Ezilmiş folyo etkisi de kullanılır.

2004 — 2011

Harry Potter Logo 2004-2011

Logo tekrar renk değiştirdi — rastgele yerleştirilmiş siyah bir gölge ile gri-gümüşe. Bu, kelimelere özel bir gizem verdi, ürkütücü ve filmin 3. bölümünde olanların kasvetli atmosferini vurguladı. Bu karar, yönetmeni Alfonso Cuaron tarafından verildi. TM sembolü sağ alt kısma eklendi — ticari markanın resmi olarak kaydedildiğini ve korunduğunu gösteren bir işaret. Daha sonra, Potteriana’nın tüm filmografisi bu logo ile gerçekleştirildi.

Amblem

Harry Potter Amblem

2011 yılından bu yana, mektuplar yine rengini ve küçük bir kısmını değiştirdi. Bugün topikal siyah bir arka plan üzerinde beyaz harfler ve beyaz, sarı, altın ve gümüş yazım siyah da kullanılabilir. Etiket sahiplerinin söylediği gibi, renk şeması logonun benzersiz bir parçası değildir. Cochin Bold’un yazı tipi biraz değişti — harfler biraz daha genişledi, keskin köşeler yumuşatıldı — o zamandan beri Harry Potter bireysel adını aldı.

Harry Potter logosu eşsiz yazımıyla sonsuza dek tarihte kalacak ve kitapların yazarı 5 parça daha vaat ediyor.