Harvard Logo

Harvard Logo

Harvard, 1636’dan beri var olan en eski üniversitedir. Dünyanın en etkili ve seçkin üniversitesi olarak bilinir. Prestijli Ivy League grubuna dahil. Cambridge, Massachusetts’te yer almaktadır. Yerel yetkililer tarafından kurulmuş ve ilk patron, patron, hayırsever John Harvard’ın adını almıştır.

Anlam ve tarih

Logo Harvard

Ünlü Harvard kalkanı üniversiteden çok daha sonra ortaya çıktı — 1836’da. Eğitim kurumunun 200. yıl dönümünün kutlandığı 8 Eylül’de ilk olarak halka tanıtıldı. Daha sonra öğrenciler, büyük bir çadırda, şövalye teçhizatının bu unsurunu tasvir eden beyaz bir pankart açtılar.

Ancak prototipi çok daha erken ortaya çıktı. Tarihin gösterdiği gibi, Josiah Quincy bir öğrenci olarak üniversite arşivlerini inceledi ve yanlışlıkla uzun yıllardır sahipsiz duran bir taslağı keşfetti. Üzerine, daha sonra armanın temeli haline gelen bir kalkan boyandı.

Amblem daha sonra kırmızı rengi aldı — 1910’da, öğrencilerin genel oy hakkı ile. Sonra 1.800 kişi onun adına konuştu. Bu fikrin itici gücü, yüksek lisans öğrencisi Charles William Elliot’un eylemiydi. 1858’de geleneksel yarışlarda üniversite takımını ayırt etmek için sporculara kırmızı kolluklar verdi. Sonraki yarışmalarda, üniversite başkanı da aynısını yaptı. Klasik eflatun kravat böyle doğdu. Logonun temelini oluşturan bu renkti.

Harvard Üniversitesi’nin sembolü, her tarafı büyük bir defne çelengi ile çevrili katı koyu kırmızı bir kalkandır. Merkezde beyaz renkte 3 açık kitap var. Her birinin 4 mandal kilidi vardır — her iki tarafta 2 tane. Toplamda 12 tane var — üniversiteyi oluşturan okulların sayısına (yönlere) göre.

Sayfalar parçalı VE, RI, TAS içerir. Üniversitenin Latince sloganı budur ve çeviride «Gerçek» anlamına gelir. İlk iki hece, üst sıranın iki kitabında, sonuncusu üçüncüsünde, kalkanın hemen altında, kalkanın dar kısmında bulunur.

Bir defne yaprağı çelenginin altında Harvard kelimesinin yazılı olduğu geniş beyaz bir şerit var. İnce büyük harflerle yapılmıştır. Yazı tipi, önceki yazıt gibi Garamond’dur. Defne ve kitap kapaklarının rengi koyu altındır. Logonun tüm bileşenleri ince siyah bir çizgiyle özetlenmiştir.

Kalkanın görüntüsü, sözde evler olan 12 öğrenci kampüsünün her birinin ayrı amblemleri olarak da kullanılıyor. Sadece renk ve bir dizi merkezi unsur bakımından farklılık gösterirler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Harvard Amblem

Garamond yazı tipinde Harvard amblemi. İnce uzun serif harfler, hanedan kalkanın ve açılmış şeridin arka planına çok uyumlu görünüyor. «R», zarif bir şekilde görünen ayağa sahiptir ve «V» Latin zafer işaretiyle tamamen aynıdır.

Ünlü eğitim kurumunun logosu için neredeyse en başından beri kırmızı (kalkan), siyah (yazıtlar, çerçeveler, kenarlar) ve altın (defne çelengi, kitap kapakları) kombinasyonu seçildi. Yazı tipi gibi renk, üniversite sembollerinin onaylanmasından bu yana hiç değişmedi.