HBO Logo

HBO Logo
HBO Logosu PNG

HBO, Amerika Birleşik Devletleri’nde 24 saat yayın yapan bir uydu ve kablolu televizyon ağıdır. 1965’te ortaya çıktı ve başlangıçta Sterling Manhattan Cable olarak biliniyordu. 1973’te Time-Life Corporation tarafından satın alındı. Buna karşılık markanın yaratıcısı Charles Dolan, yeni sahiplerini ücretli bir kablo kanalı başlatmaya davet etti. Time-Life yöneticileri fikri destekledi ve yeni ürünü Home Box Office olarak adlandırmaya karar verdi. HBO daha sonra uydu üzerinden sinyal vermeye başladı ve 1980’de televizyon ağı oldu.

Anlam ve Tarihçe

HBO Logo Tarih
HBO Logosunun Hikayesi

Home Box Office tarihinde her biri bir logo değişikliğiyle işaretlenmiş üç önemli tarih vardır.

1972 — 1975

HBO Logo 1972-1975

Ana HBO kanalı, ilk amblemin «HOME BOX OFFICE» yazısıyla ve bir bilet fişi resmiyle göründüğü 1972’de yayına başladı. Farklı çaplarda birçok daireden oluşan üç katmanlı bir çerçeve içinde çekildiler.

1975 — 1981

HBO Logo 1975-1981

1975 yılında Home Box Office ilk uydu TV kanalı oldu. Logo da değiştirildi: Time-Life’ın baş sanatçısı Betty Brugger, minimalist siyah beyaz harflerle «HBO» yazan bir versiyon sundu. Son harfin içinde büyük bir daire vardı ve «O» kısmen «B» harfiyle örtüşüyordu. Mavi, sarı ve kırmızı olmak üzere üç satırlı versiyonlar vardı.

1980 — günümüz

HBO Logo 1980-şimdi

1980’de Home Box Office televizyon ağı ortaya çıktı. Betty Brugger, olayı kutlamak için marka adında «B» ve «O» harflerini ayırarak küçük değişiklikler yaptı. Ek olarak, daha iyi okunabilirlik için «O» içindeki dairenin çapını küçülttü.

Amblem

HBO Amblem

HBO televizyon ağının logoları, durumundaki değişiklikleri yansıtır. Aynı zamanda tasarım oldukça sağlamdır: 50 yılı aşkın süredir klasik kalmıştır. Özgün ama minimalist tarzda yapılan marka ismine dikkat çekiliyor.

Yazı Tipi ve Renkler

HBO Logo

Kısaltma, kalın ve serif harflerden oluşur. Yazı Avant Garde Gothic’e benziyor. Renk düzeni her zaman siyah ve beyaz olmuştur.