Hermes Logo

Hermes Logo

Hermes International SA, Paris’te bulunan bir şirket ve Fransız moda evidir. Çanta, deri aksesuar, saat, mücevher, giyim, parfüm ve ev eşyası üretiminde uzmanlaşmıştır. Kurucusu, 1837’de kendi saracılığını açan Thierry Hermes’tir. Şu anda 8500 çalışanıyla en büyük holdingdir.

Anlam ve tarih

Hermes Logo

Hermes dünya modasında bir trend belirleyici haline gelene kadar, bir at koşum takımı üreticisinden trend tutmaya kadar çok yol kat etti. Artık ticari markası gezegenin her köşesinde tanınıyor ve iyi bir zevk işareti. Doğru, en başta, Thierry bir kuaför açtı ama oğlu Charles-Emile saraçlık işine daldı. Müşterilere Haut a Courroies adlı ilk çantayı sunan oydu. Biniciler için bir seyahat aksesuarıydı. Mevcut logo 1950’de moda evinde göründü ve o zamandan beri bu formda dünyayı dolaşıyor.

Caleche Hermes ticari marka etiketi sıfırdan yapılmamıştır. Tasarımcıların, Fransız hayvan ressamı ve portre ressamı Alfred de Dreux’un (yaşamının 1810-1860 yılları) tablolarından birine dayanarak yarattığı iddia ediliyor. Resmin başlığı «Le Duc Attele, Groom a L’Attente» («Pitch-wagon damadı bekliyor») Geliştiriciler bunu bir ilham kaynağı olarak kullandılar. Modern uzmanlar, logo ve tasarım arasındaki inanılmaz benzerliğe dikkat çekiyor.

Amblemin grafik kısmı, yüksek yaylı hafif bir landau, koşumlu bir at ve önünde kuyrukluk, şapka ve yüksek parmaklı botlarla duran bir biniciyi temsil ediyor. Orantılı olarak büyük bir kısmı bir at, bir şezlong ve bir koşum takımı tarafından işgal edilirken, bir kişi çok küçük ve göze çarpmayan görünüyor. Bu, özellikle cilt ile olan bağı vurgulamak için yapılır. Görüntünün altında şirketin ve bulunduğu şehrin isimleri yer almaktadır.

Logonun sembolizmi çok açık: markanın kökeninin yanı sıra koltuk ve eyer yaptığı dönüştürülebilir otomobillere olan bağlantıya odaklanıyor. Amblemin bu versiyonu geçen yüzyılın ortalarında ortaya çıktı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Hermes Amblem

Çoğu zaman, Moda Evi ürünlerini yalnızca grafik bir işaretle işaretler, ancak bazen onu şirket ve şehir adı şeklinde bir metin bölümü ile tamamlar. Genellikle etiketlerde veya reklamlarda görünürler. Tercih, Fransızca «Hermès» yazımına verilir. Sözcük, büyük serifler içeren katı bir açısal yazı tipinde yürütülür. Yazı tipi bireyseldir ve moda evinin adını almıştır. «Paris», şık bir sans serif yazı tipinde büyük harftir.

Renk paletinde, tutuş, pastel spektruma yakın, sıcak bir turuncu renk olan erken versiyona bağlı kalıyor. 1950’lerin başında, şirketin görsel kimliğinin de önemli bir unsuru haline gelen markalı kutular için kullanıldı. Siyah beyaz, kahverengi seçenekler de var.