Hilton Logo

Hilton Worldwide Logo

Hilton, uluslararası üne sahip tam hizmetli bir otel, restoran ve tatil köyü markası ve bir Amerikan çokuluslu franchise şirketidir. Buna Hilton Worldwide ve Hilton Hotels & Resorts zinciri dahildir. Marka, Mayıs 1919’da onu kuran Conrad Hilton tarafından kuruldu. Şimdi merkezi Tysons Corner, Virginia’da (ABD) bulunuyor. Sistem toplamda yaklaşık 600 oteli kapsıyor. Fortune’a göre dünyanın en büyük 100 şirketinden biri.

Anlam ve tarih

Hilton Logo Tarih

Temsil ettiği otel zinciri gibi kurumsal logo da sürekli olarak değiştirildi. Sonunda, her biri özel bir logoya sahip iki yapı ayrıldı. Toplamda, kişisel tanımlama için yedi seçenek vardır.

1948 — 1967

Hilton Hotels & Resorts Logo1948-1967

Yatay olarak yerleştirilmiş siyah dikdörtgene sahip amblem bu zamana aittir. Süslemelerle çevrili bir kalbi andıran kalkan şeklinde bir hanedan işareti içerir. Sağında ve solunda iki el yazısı yazıt görülmektedir: «Hilton» ve «Oteller». Kelimeler, süslü eğriler ve ince zarif çizgilerle Eski İngiliz tarzında tutarlı bir el yazısı ile yazılmıştır. Altın kalkanın dibinde kıvrık bir şerit dalgalanıyor.

1967 — 1978

Hilton Hotels & Resorts Logo 1967-1978

1967’de şirket katı bir biçimde sunulan sağduyulu bir logoya geçti. Yeniden tasarımdan sonra, otel zinciri başkent «H» ye dayalı çok kısa bir versiyona sahip. Yazarlar, üst ve alt kısımları uzatılmış, bacakları kalınlaştırılmış büyük bir harf şeklinde orijinal bir çözüm önererek onları stilize ettiler. İki kemere benziyor, yan yana döndü ve ortasından ince bir enine çubukla bağlı.

1978 — 1998

Hilton Hotels & Resorts Logo 1978-1998

Zamanla, tabelayı daha şık ve orijinal hale getirmek için merkezi köprü kaldırıldı. Bu sürecin sonucu, sadece iki unsurdan oluşan özlü logoya yansıtılır. Tasarımcılar rengi, boyutu ve şekli aynı bıraktı.

1998 — 2010

Hilton Hotels & Resorts Logo 1998-2010

Bu dönemin sonunda (2009’da), mesleki çıkarlar ve aynı adı taşıyan iki yapının statüsü arasında bir ayrım vardı. Markalardan birinin adı Hilton Hotels & Resorts olarak değiştirilirken, diğeri eski Hilton Worldwide’da kaldı. Şu anda baskın olan logo, altta bükülmüş ince spiral ve kalın «Hilton» yazısı olan tek bir «H» harfi şeklinde yapıldı. Harfler geniş seriflerle uzatılmıştır.

2010 — günümüz

Hilton Hotels & Resorts Logo 2010-şimdi

En az değişikliğe sahip bir sürüm şu anda kullanılıyor. Yazarlar mavi rengi güçlendirdi, “Hilton” başlığındaki harfleri biraz yuvarladı, serifleri küçülttü ve altına “Oteller ve Tatil Köyleri” ibaresini ekledi.

2009 — 2016

Hilton Worldwide Logo 2009-2016

Bölümden sonra, franchise sahibi olan ikinci marka, güncellenmiş bir versiyonda orijinal 1978 logosunu aldı. Geliştiriciler, kemerli elemanları 90 derecelik bir açıyla çevirdi. Aynı zamanda bir kapı ve bir tacı andıran ince stiletto ayaklarla ilginç bir yorum ortaya çıktı. Üst kısım gümüş, alt kısım altındır. Sağ tarafta iki satırlı «Hilton Worldwide» yazısı var. Şık, doğranmış bir yazı tipinde yapılır.

2016 — günümüz

Hilton Worldwide Logo 2016-şimdi

Görsel sadeleştirme konseptinin ardından, şirket sahipleri tamamen farklı bir seçeneği onayladı: çerçevedeki isim. Logo çok özlü görünüyor ve aynı adı taşıyan şirketin versiyonuyla benzerlik gösteriyor — aynı serif harflerine sahipler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Yakın zamandaki bölünmeye rağmen, logolar ortak bir geçmişi ve dış benzerlikleri paylaşıyor. Güncellenen simge, bir sözleşmeli grafik tasarım stüdyosunun katılımıyla oluşturuldu. Yazı tipinden o sorumluydu. Ayrıca yeniden tasarlanan amblem, 2010’dan sonra açılan otellere yöneliktir. Geri kalanı önceki sürümü kullanabilir. Logodaki «H» harfi ince bir kıvrımla çevrilidir ve kıvrımlı çizgi tamamen merkezi çubuğun yerini alır. Ayrıca büyük harflerle «Oteller ve Tatil Köyleri» ibaresi eklenmiştir.

Amblem iki tür yazı tipi kullanır. İlki, Tobias Frere-Jones tarafından tasarlanan bir sans serif olan Whitney SemiBold. İkincisi, tip tasarımcısı Günter Gerhard Lange tarafından yazılan Walbaum BQ Medium’u anımsatıyor. Özellikleri geniş «H» dir. Yazıtta yer alan harfler birbirinden uzakta serbestçe yerleştirilmiştir.

Bir otel zinciri için renk şeması son derece önemlidir, çünkü aynı zamanda pratik, sade, güvenilir ve çekici olmalıdır. Bu amaçla, sahipler çeşitli kombinasyonları denediler: siyah, beyaz, mavi, lacivert, altın, gri, koyu ile birleştirdiler, sonra açık bir arka planla.