Houston Astros Logo

Houston Astros Logo
Houston Astros Logosu PNG

Houston Astros, profesyonel beyzbol oyuncularından oluşan bir takımdır. 1999 yılına kadar 51 sezon geçirdiği Ulusal Lig yapısının bir parçasıydı. 2000 yılından beri Major League Baseball üyesidir. Batı Bölümü’nün bir parçası olarak hizmet vermektedir. Ekip 1962’de kuruldu ve Houston, Teksas’ta konuşlandırıldı.

Formasyondan sonra kulübün farklı bir adı vardı: iki yıl boyunca (1964 dahil), adı Houston Colt 45’lerdi. İsim, 1975’e kadar ekibi yöneten ve ardından General Electric & Ford Motor Company’ye satan Roy Hofheinz döneminde revize edildi.

1979’da girişimci John McMullen franchise’ı satın aldı. Neredeyse 15 yıldır ona aitti. 1993’te Drayton McLane Jr.’a taşındı, 2011’de Jim Crane tarafından satın alındı. Ve aynı yılın 15 Kasım’ında, yeni sahibin takımı 2013 sezonu için AL’ye transfer edeceği açıklandı. Bu etkinlik, MLB’nin genel olarak yeniden yapılandırılması planlarının bir parçasıydı ve lig liderliği Crane’e 70 milyon dolar ödedi.

Kulübün orijinal adı Houston Colt 45’dir. Uzay endüstrisinin artan popülaritesi nedeniyle 1965’te değişti, çünkü franchise’ın bulunduğu şehrin onunla doğrudan bir ilişkisi var. NASA’nın 1961’den beri Amerikan astronotlarını eğittiği yer Houston’du ve Yunanca Astros, «yıldız» anlamına geliyor.

Houston Astros, basit harflerden karmaşık grafik sembollerine kadar bir dizi logoya sahiptir. İlk versiyon mavi bir tay gösteriyor, ancak adı değiştirdikten sonra kaldırıldı. 65’inde, diğer unsurlarla çevrili, merkezde klasik bir işaret olan sözde Rondel ile değiştirildi.

Anlam ve Tarihçe

Houston Astros Logo Tarih
Houston Astros Logosunun Hikayesi

Houston Astros Kulübü 1962’de ortaya çıktı ve daha sonra adı Houston Colt 46-s idi. Takımın yedi farklı logosu var, burada ilk 4 hem adı hem de resmi içeriyor ve mevcut logo aslında mavi bir arka plan üzerinde bir isimden oluşuyor. Houston Astros logosunun neredeyse tüm tarihi, «Astros» kelimesinin aşamalı bir dönüşümüdür. Bu, kulüp adının ilk bölümünü başlayan büyük «H» harfine sahip bir versiyon olana kadar devam etti. Tasarımcılar bunu 2013 yılında önerdi. Yönetim bunu beğendi, bu nedenle logoda yapılacak iyileştirmeler geçici olarak durduruldu. Sonuçta, onaylanan sürüm zamanımızın tüm gereksinimlerini karşılar: bilgi taşıyıcılarına yerleştirmek kolaydır, iyi tanınır ve uygun tipografiye sahiptir. Ayrıca adın tam bir «şifrelemesini» içerir.

1962 — 1964

Houston Colt.45s Logo 1962-1964

Kulübün ilk logosu 1962’de oluşturuldu. Silah namlusundan çıkan dumanın «Colt» kelimesindeki «C» harfini oluşturduğu mavi bir silah tasvir edildi. Silahın altında «45-s» yazıyor. En üstte, «Houston» kelimesi yarım daire şeklinde mavi renkte gösterilir.

1965 — 1976

Houston Astros Logo 1965-1976

Kulüp, adını Houston Astros olarak değiştirir. İkinci logoları, turuncu zemin üzerine beyaz bir Astrodome’u tasvir ediyordu. Binanın etrafında iki beyzbol topu dönüyor ve toplara ek olarak yörüngeleri de çiziliyor. Bu kavram atomların hareketini anımsatmaktadır. Stadyumun yanında mavi renkli “Astros” yazısı var.

1977 — 1993

Houston Astros Logo 1977-1993

Astros logosu, mavi ve beyaz renkteki daha küçük Astrodome ve Astros kelimesindeki harflerin biraz artması sayesinde değişti. Beysbollar ve yörüngeleri daha önce olduğu gibi logoda kaldı.

1994

Houston Astros Logo 1994

Yeni logo tasarımı, üzerinde takımın adı olan ince altın bir çerçeveye sahip koyu mavi bir stadyum şekli içeriyordu. «Houston» kelimesi beyazdır ve «Astros» beyaz çerçeveli altın rengindedir. Ayrıca, sağ üst köşede uçan bir altın yıldız var.

1995 — 1999

Houston Astros Logo 1995-1999

Stadyum şekli 1995 logosundan tamamen kaldırılarak yalnızca altın bir uçan yıldız ve mavi takım adı bırakıldı. Logo öğelerinin yeri değişmedi.

2000 — 2012

Houston Astros Logo 2000-2012

2000’li yılların başında kulüp logosu yeniden değişiyordu. Yeni versiyonda, takımın kısaltılmış adını kullanıyorlar — ince sarı-kahverengi konturlu ve aynı altı çizili siyah renkli «Astros». İsmin üstünde tuğla-altın bir yıldız var.

2013 — günümüz

Houston Astros Logo 2013-şimdi

Grafiklerin gerekli tüm bilgileri mükemmel bir şekilde aktardığı, özlü bir amblem artık kullanılıyor. Merkezdeki «H», «Astros» un beş köşeli yıldızı «Houston» ı ve yuvarlak rondel geleneğin devamını temsil eder.

Logoda, kulübün tam adıyla geniş bir bant oluşturan ince bölme çizgileri vardır. Bu tasarım, işareti inanılmaz derecede popüler kılıyor çünkü Hollywood Walk of Fame’deki halkadaki yıldızlara benziyor. Dairenin dış kenarı boyunca düz mavi bir şerit var.

Amblem

Houston Astros Amblem

Bu beyzbol takımının ambleminin klasik bir öğesi, arka planda büyük «H» harfi bulunan büyük, beş köşeli bir yıldızdır. Yıldız, bölgenin uzay geleneklerine bir övgüdür çünkü uzay endüstrisinin ana nesnelerinin yoğunlaştığı yer burasıdır. Logodaki mektup, kulübün adını ve bulunduğu şehri temsil eder. Onları bir yüzük çevreliyor. Bunu, takımın tam adıyla birlikte geniş bir mavi şerit takip ediyor: üstte «Houston», altta «Astros» yazıyor. İlk versiyonlar ayrıca ana gözlemevi binasını ve uydu ile bir yörüngeyi içeriyordu.

Yazı Tipi ve Renkler

Houston Astros Logo

Başlangıçta, tasarımcılar logo için yıldız ışınlarını kişileştiren tek uçlu çizgilerle kesilmiş bir yazı tipi önerdiler. Ardından el yazısıyla yazılmış ve küçük harfli versiyon geldi. 2013 yılında, Patrick Griffin tarafından oluşturulan ve Canada Type’ın öncülüğünü yaptığı güçlü serif Player Bold ile bir sürüm onaylandı.

Resmi takım paleti, her biri amblemde bulunan üç renk içerir. Arka plan koyu mavi, yıldız ve ayırma çizgileri turuncudur, ortadaki harf ve kulüp adı beyazdır.