Houston Rockets Logo

Houston Rockets Logo
Houston Rockets Logosu PNG

Houston merkezli bir takıma Rockets’ten daha çok hangi isim uyabilir? Bu bir eşleşme! Bununla birlikte, Rockets aslen Houston’dan değildi.

Sahiplerinin büyük çoğunluğu için, sahip oldukları kulüpler sadece başarılı (veya tam tersi) bir yatırım değil, aynı zamanda zamanlarının ve enerjilerinin önemli bir kısmını ayırdıkları bir iştir. Yine de, çağdaş sahiplerin neredeyse hiçbiri, Kaliforniya, San Diego’da profesyonel sporların vaftiz babası olduğu varsayılan Robert Breitbard ile spora olan tutkularında karşılaştırılamaz. Bir zamanlar profesyonel bir sporcu ve antrenör olan Robert Breitbard, San Diego’daki okul çocukları, öğrenciler ve profesyonel sporcular arasında önemli atletik başarıları tanımak için Breitbard Athletic Foundation’ı kurdu. 1966’da Robert Breitbard, bir yıl sonra San Diego Rockets’in evi olan San Diego Sports Arena’nın yapımına katıldı.

Franchise, 1967’de San Diego, California’da kuruldu. Takımın adı yarışmasının ardından kulübe, San Diego’da bulunan askeri-sanayi kompleksinin işletmelerine bir saygı duruşu olarak «Rockets» adı verildi, General Dynamics Corporation, Atlas füzesi ve güçlendirici roket programını geliştirmeye başladı. «Roket» teması, ekibin çekici, güneşli logosunda yer aldı. Ancak buna rağmen San Diego Rockets logosunun renk şeması turuncu ve maviyi içeriyordu, forma renkleri yeşil ve sarıydı.

Düşük performans, düşük katılım ve yerel taraftarların ilgisizliği ve medya, Robert Breitbard’ı takımı Houston’a taşımaya karar veren 5,6 milyon dolara Texas Sports Investments’a satmaya zorladığından, yeni franchise San Diego’da sadece üç yıl sürdü. . Aslında, Houston’a taşındıktan sonra, franchise adını değiştirmedi çünkü NASA’nın önde gelen bilim ve uzay öğrenim merkezi Houston’da bulunuyor. Kulübün yönetimi ve taraftarların kendilerine göre, «Houston Rockets» adı Uzay Şehri merkezli bir takım için mükemmel görünüyordu. Takım adı değiştirilmese de kulüp renk paletindeki yeşil kırmızı ile değiştirildi. 1972’de ortaya çıkan yeni Houston Rockets logosu, Houston ya da roketlerle hiçbir ilgisi olmayan, jetpack’li, biraz aptal, karikatür benzeri bir basketbolcuyu tasvir ediyordu. Ancak, sadece bir yıl sonra, ekip kimliğinden her komik unsuru kaldırdı: Houston Rockets logosu bir damgaya dönüştü ve üniforma daha monoton bir görünüme sahipti.

Anlam ve Tarihçe

Houston Rockets Logo Tarih
Houston Rockets Logosunun Hikayesi

Houston Rockets basketbol kulübünün logoları, 1960’ların sonunda San Diego’nun franchise sahibi olduğu zaman seçilen adını yansıtıyor. Takma ad, bu şehrin mirasına mükemmel bir şekilde uyuyor. İlk olarak, yerel General Dynamics şirketi tarafından geliştirilen ICBM balistik füzesini andırıyordu. İkincisi, San Diego her zaman hız ile ilişkili bir «hareket halindeki şehir» olarak görülmüştür. Bu nedenle, tasarımcılar 1971-1972 versiyonlarını ve 1972-1995’i saymadan hemen hemen her amblemde bir roket tasvir ettiler.

1967 — 1971

SanDiego Rockets Logo 1967-1971

Houston Rockets’ten önce gelen San Diego Rockets, kahverengi bir basketbola karşı mavi bir roket yerleştirilmiş şık bir logoya sahipti. İki kavisli dikdörtgen, çizimi sarı renkte “san diego” ve “ROKETLER” ile yeşille çevreledi. Ligin adı roket üzerinde beyaz harflerle yazılmıştır: «N.B.A.»

1971 — 1972

Houston Rockets Logo 1971-1972

1971’de Robert Breitbard, ekibi yeni sahiplerine sattı ve bu da onu Houston’a taşınmaya zorladı. Takma ad değişmedi, ancak liderler logoyu tamamen yeniden tasarlamaya karar verdi. Aynı yıl, bir jetpack ile havaya yükselen ve parmağında “NBA” yazan sarı bir topu büken karikatür bir basketbolcunun görüntüsü ile bir versiyon sunuldu. Sırt çantasından ateşli bir dere akıyordu. Kulübün adı sağda yazıyordu — «Houston Rockets.»

1972 — 1995

Houston Rockets Logo 1972-1995

Sarı-kırmızı renk şemasını koruyan tasarımcılar, «hardal ve ketçap» olarak bilinen daha basit bir amblem geliştirdiler. Bu sefer ortada siyah «ROCKetS» yazısı olan altın renkli bir basketbol topunun en önemli parçasıydı. İki kırmızı yay, etrafını beyaz «HOUSTON» kelimesiyle çevreledi.

1995 — 2003

Houston Rockets Logo 1995-2003

Ekip 1995’te hayranlar arasında bir yarışma düzenledi: herkes yeni bir logo için eskizini gönderebilirdi. Houston Rockets, etrafında uçan bir roket bulunan bir top-gezegeni tasvir eden sanatçı Thomas Nash’in fikrine dikkat çekti. Çizim tasarımcı Chris Hill tarafından tamamlandı ve ardından kulüp amblemin son halini sundu. Thomas Nash, para ödülünün ödenmemesi nedeniyle mahkemeye gitmek zorunda kaldı.

Geliştirilmiş versiyon, karikatürize bir unsur içeriyordu: roketin tepesindeki yüz. Uç bir burna benziyordu. Çatık kaşlar, yuvarlak gözler ve köpekbalığı dişleri olan bir ağız ile tamamlandı. Ekip, bu resmi, karikatür stilini destekleyen NBA ligini memnun etmek için kullandı.

2003 — 2019

Houston Rockets Logo 2003-2019

2003-2004 sezonunda kulüp başka bir logo sundu — bu sefer marka ajansı Alfafa Studio ve tasarımcı Eiko Ishioka tarafından oluşturuldu. Yazarlar, bu kavramı, havalanan bir roket şeklinde büyük bir «R» tasvir ederek düşündüler. Mektubun etrafındaki kırmızı halka, basketbol sahasının ortasındaki daireyi temsil eder. «R», «HOUSTON» ve «ROCKETS» kelimelerini alışılmadık bir yazı tipiyle ayırır.

2019 — günümüz

Houston Rockets Logo 2019-şimdi

En son Houston Rockets logo değişiklikleri 2019’da gerçekleşti. Logo, Houston Rockets’in uzay kimliğini taahhüt ediyor. Bir basketbol, ​​gri-siyah bir gezegenin küre şeklindeki bölümünü ve basketbolun etrafını çevreleyen beyaz harflerle yazılmış «Houston Rockets» işaretini içeren yörünge halkasını temsil eder. Gezegenin önünde, ekibin ana logosu olmaya devam eden kırmızı roket şeklindeki «R» bulunuyor. Grafit grisi, siyah ve parlak kırmızının alışılmadık karışımı takıma başarı getirecek.

Amblem

Houston Rockets Amblem

Tüm Houston Rockets logoları ortak bir alan temasını paylaşır. Çeşitli zamanlarda, sanatçılar bu konsept ile bireysel olarak oynadılar, son versiyon bir roket kalkışı yerine bir «R» ile ve bir gezegen topu ile benimsenene kadar. Tasarım benzersiz görünüyor: Yazarlar, basketbol takımının adına odaklanarak minimalist bir soyutlama yaratmayı başardılar.

Yazı Tipi ve Renkler

Houston Rockets Logo

Orijinal yazı tipi, roketin sembolü haline gelen stilize «R» harfinden geliştirilmiştir. Ancak ince keskin çizgilere ve yuvarlatılmış köşelere sahip kulaklık yalnızca 2003-2019’da kullanıldı — yeniden tasarımdan sonra basitleştirilmiş bir yazıya sahip bir amblem ortaya çıktı. Ancak yuvarlak köşeler kısmen korunmuştur.

Renk şeması birkaç kez değişti. İlk başta kırmızı ve altın galip geldi (1971’den 1995’e kadar). Daha sonra altın olanların yerini beyaz ve mavi aldı (1995-2003). Daha sonra tasarımcılar sadece kırmızıyı kullandı (2003-2019). 2019’da, gri-siyah bir gradyan ile desteklenerek kırmızı «R» bırakıldı.