Houston Texans Logo

Houston Texans logo

Houston Texans, AFC Güney bölümünün bir üyesidir. Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) yarışırlar. Ekip Houston, Teksas’ta bulunuyor. Bu kulüp ilk olarak 2002’de oynadı.

Takımın tarihi birkaç yıl önce başladı — 1997’de. Houston’lı girişimci Bob McNair, Ulusal Hokey Ligi (NHL) genişleme takımı getirmek için başarısız bir teklif verdi. Bud Adams, şehrin NFL takımı Houston Oilers’ı Tennessee Titans olarak yeniden adlandırdıkları Nashville, Tennessee’ye taşıdı.

Taşımalarından sonra kulübün tek sahibi McNair’di. Daha sonra futbol projesine katılmaya karar verdi ve ortağı Steve Patterson ile Houston NFL Holdings’i kurdu. 6 Ekim 1999’da NFL takımı Houston’a verdi.

Daha sonra birkaç odak grubu oluşturuldu; görevleri yeni takımın adını seçmekti. 2 Mart 2000’de Houston NFL 2002, takım adı aramasının beş seçeneğe indirildiğini duyurdu: Apollos, Bobcats, Stallions, Texans ve Wildcatters. Özellikle, her versiyonda logo tasarımı ve resmi renkler gibi bir başlangıç ​​ürün seti zaten vardı.

Bir ayda, Aygır, Apollos ve Teksaslılar da dahil olmak üzere seçenekler listesi üçe indirildi. 6 Eylül 2000’de, NFL’nin 32. franchise’ı, Houston’daki şehir merkezindeki bir mitingde binlerce kişiden önce resmi olarak Houston Texans olarak vaftiz edildi. Ancak 2002’deki ilk çıkışları, takım oluşumunun resmi tarihi olarak kabul edilir. Franchise’ın tek sahibi Robert C. McNair’dir.

Anlam ve Tarih

Houston Texans Logo Tarih

Houston Texans logosunun kısa bir geçmişi var: 2000’lerin başında kabul edildi ve ekiple birlikte tanıtıldı. Bu, NFL’nin 1999 yılında Houston şehrine franchise vermesinden sonra oldu. Markalaşma uzun sürmedi: sahipleri isim ve kimliği seçmek için birkaç odak grubu düzenledi. 2000 yılının Mart ayı başında, hazır amblemli beş lakabı vardı. Sadece futbol kulübünün karakterini en iyi tanımlayan şeyi seçmek kalır.

Nisan ayına kadar geriye yalnızca üç seçenek kalmıştı ve Eylül ayına kadar yalnızca bir seçenek kalmıştı. Bu yüzden, ilk çıkışları sırasında, Houston Teksaslılar zaten logolarına sahipti, önceden tasarlanmış ve yönetim tarafından onaylanmıştı.

Tasarımcılar, ekip oluşturma aşamasında bilinen kurumsal renkleri kullandılar. Bunlar, devlet bayrağının renkleri olan kırmızı, beyaz ve mavidir. Houston Texans koyu mavi ve daha açık kırmızı kullandığından, renk düzeni eyalet bayrağından farklıdır.

2006 — günümüz

Houston Texans logo 2016-şimdi

2006 yılından kalma Houston Texans ticari markası, California stüdyosu Verlander Design tarafından oluşturuldu. Orijinal stil ile spor gelenekleri arasında bir denge kurmaları için diğer NFL takımları için birçok amblem geliştirdiler.

Tasarımcılar, çizimi net ve öz tutmak için modern grafik tekniklerini kullandılar. Ayrıca kulübün adını yenmek için buna derin anlamlar katmaya çalıştılar. Sonuç olarak logo, enerjiyi, kararlılığı, gücü ve dayanıklılığı simgeleyen bir İspanyol dövüş boğa kafasına sahiptir. Doğru, bu hayvanı tanımak kolay değil çünkü geliştiriciler soyutlamaya yöneldi.

Houston Texans logosu, bir boğa başının soyut bir tasviridir. Üstelik bu genelleştirilmiş görüntü değil; inek ya da uzun boynuz değildir; bu bir İspanyol dövüş boğası. Yaratıcıları asildir ve savaşan ruhu mükemmel bir şekilde tasvir eder ve cesareti, gururu, gücü, azmi ve gücü temsil eder.

Bu hayvanın başı, Teksas’ın kırmızı, beyaz ve mavi bayrağına ve aynı zamanda yarım daire biçimli bir şövalye kalkanına benzeyecek şekilde bölünmüştür. Mavi taraf, kırmızı olandan biraz daha büyük. Houston Texans logosunun koyu arka planına karşı rahatlamada göze çarpan gözü temsil eden yalnız bir yıldız içindir. Bu yıldızın beş noktası gurur, cesaret, güç, gelenek ve bağımsızlığı temsil ediyor.

Amblemin Yazı Tipi ve Renkleri

Verlander Design çalışanları tarafından görüldüğü gibi, boğanın başı, en azından renk şeması ve beş köşeli yıldız açısından Teksas bayrağını çok andırıyor. İki bölüme ayrılmıştır: solda, karmaşık bir şekle sahip büyük bir mavi çokgen ve sağda — kırmızı olan, biraz daha küçük. Birlikte, boynuzların «çıktığı» yarım daire biçimli bir şövalye kalkanı gibi görünürler. Amblemin mavi yarısında devlet bayrağı gibi beyaz bir yıldız tasvir edilmiştir. Işınları özgürlüğü, geleneği, gücü, cesareti ve gururu sembolize eder.

Tasarımcılar, orijinal yazı tiplerini kullansalar bile logodaki yazıların gereksiz olacağını hissettiler. Bu nedenle, Houston Texans’ın ayırt edici işareti, yalnızca İspanyol boğa başı şeklinde soyut bir çizim içerir. Renk kombinasyonu, takımın bulunduğu yerde anında netleşir: eyalet bayrağındaki kırmızı, mavi ve beyaz ipuçlarının kombinasyonu. Tek fark, futbol kulübü ambleminin daha açık bir kırmızı tonu ve daha koyu mavi bir versiyona sahip olmasıdır.