HSBC Logo

HSBC Logo

Finans şirketi HSBC, görünüşünü 19. yüzyılın ikinci yarısında Hong Kong’da yaşayan İskoçyalı Thomas Sutherland’e borçludur. Bir gün bankacılık üzerine bir makale okudu ve bunların yerel işletmelerin ihtiyaç duyduğu hizmetler olduğuna karar verdi. Thomas, büyük bir işletmenin desteğiyle kendi finans kurumunu kurdu. Böylece 1864’te Hongkong ve Shanghai Banking Corporation’ın ilk şubeleri ortaya çıktı. Ve 1991 yılında HSBC Holdings plc adında bir ana şirket kuruldu. Farklı kıtalardaki tüm bölümlere başkanlık etti.

Anlam ve tarih

HSBC Logo Tarih

HSBC şu anda 70’den fazla ülkeyi kapsayan geniş bir ağa sahip en büyük bankalardan biridir. Merkez ofisi Büyük Britanya’nın başkentindedir ve tek marka altında birleşen şubeleri dünya çapında milyonlarca insana hizmet vermektedir. İlk başta, her birinin yalnızca konum ve adın belirtildiği kendi logosu vardı. Daha yakın zamanlarda, tüm şirketler kırmızı ve beyaz üçgenlerin imajına sahip tek bir evrensel amblem aldı.

Eski logo

HSBC’nin en eski grafik işaretlerinden biri, İngiliz Hong Kong’un kolonyal arması unsurlarıyla tamamlanan Birleşik Krallık’ın kraliyet arması gibi görünüyordu. Dörtlü bir kalkan, aslan, tek boynuzlu at ve leoparlar içeriyordu. Yukarıda kronlar (biri kalkan üzerinde, diğeri aslan tarafından) ve aşağıda geleneksel bir Çin hurdası da dahil olmak üzere iki yelkenli gemi vardı. Latince sloganlar olmadan olmaz: «HONI SOIT QUI MAL Y PENSE» ve «DIEU ET MON DROIT».

1983 — 2018

Holding ağını genişlettiğinde, tüm şubeler için tek bir sembole ihtiyacı vardı. Böylece 1983’te marka ilk evrensel amblemini aldı: Avusturyalı grafik tasarımcısı Henry Steiner tarafından oluşturulan karmaşık bir altıgen. Soyut şekil, St. İskoç bayrağından Andrew. Siyah yazı «HSBC», «Hongkong ve Shanghai Banking Corporation» anlamına gelir. Sol taraftaydı ve serif harflerinden oluşuyordu.

2018 — günümüz

Bankayı tanınabilir tutmak için tasarımcılar ikonik logosunu korudu. Tek yaptıkları kısaltmayı sağa kaydırmak, ince antiqua yazı tipini kalın bir sans serif olarak değiştirmek, grafik öğesini artırmak ve kırmızı rengin parlaklığını artırmaktı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Altıgenin çekildiği bayrak, çapraz çizgilerle dörde bölünmüş beyaz bir dikdörtgene benziyordu. Henry Steiner onu biraz yeniden tasarladı ve yanlara iki üçgen ekledi. Geometrik şekil artık ortasında bir kum saati bulunan açık bir zarfı andırıyor. Ancak bu eklemelerle bile, altı üçgen amblem, Hong Kong şirketlerinin eski bayrakları gibi görünmeye devam ediyor. Aynı zamanda HSBC’nin yaratıcısı Thomas Sutherland’ın geldiği İskoçya’nın ulusal bayrağına da benziyor.

Uluslararası bir bankacılık kuruluşunun logosunun yazı tipi, klasik Times Roman temel alınarak oluşturulmuştur. Times Eighteen yazı tipleri (serifleri kaldırırsanız) ve Univers Bold yazı tiplerine çok benzer. Tüm harfler büyük ve orantılıdır.

Yazı tamamen siyahtır ve altıgen şekli kırmızı ve beyaz üçgenlerden oluşmaktadır. Üç zıt renk, hafif bir arka plan üzerinde harika görünür. Arka plan karanlıksa, resmi HSBC markalama kılavuzunda belirtildiği gibi metin beyaz veya gümüş olabilir.