HTC Logo

HTC Logo

HTC, Windows Phone, Android ve Windows Mobile platformlarında çalışan mobil cihazlar üreten Tayvanlı bir şirkettir. 1997 yılından beri uzmanlaşmış pazarda bulunmaktadır. Elektronik endüstrisinde lider bir konuma sahiptir ve dört yan markaya sahiptir.

Anlam ve tarih

HTC Logo Tarih

HTC, 2008 yılına kadar High Tech Computer Corporation olarak adlandırıldı. Ancak, tabletleri ve akıllı telefonları zaten «HTC» yazan bir etiketle süslenmişti. Şirket logo stilini birkaç kez değiştirdi. Orijinal versiyonda (1997’den itibaren), yazının arkasında iki sivri çizgiden oluşan ters çevrilmiş bir onay işareti vardı. 2006 yılında, HTC’nin soluna, sağa işaret eden iki üçgen ok ile bir telefon çizildi.

1997 — 2006

HTC Logo 1997-2006

İlk başta, «HTC» kelimesi, adın tam versiyonunun kısaltması olarak kullanıldı. 1997’den 2006’ya kadar, kısaltma yazım kuralları gereği karakterler büyük harfle yazılmıştır. Ayrıca marka için ek bir sembol daha vardı. Logoya özgünlük katan ve HTC’nin yüksek teknoloji ürünü bir marka olduğunu gösteren yukarı doğru bakan bir ok

2006 — 2008

HTC Logo 2006-2008

2006 yılında, «H» harfi küçük harfe dönüştü, ancak boyutu değişmedi. Bu, büyük «T» ve «C» harflerinin «h» küçük harfinden daha küçük görünmesini sağladı. Ana ürünler cep telefonuydu. Bu nedenle, markanın yazısının yanında, farklı renklerde yapılırken, gelen ve giden aramaya işaret eden okların bulunduğu bir cep telefonu ikonu belirdi.

2008 — günümüz

HTC Logo 2008-şimdi

Harflerin aynı standart dışı oranları, 2008’deki yeniden markalama ve logo değişikliğinden sonra da kaldı.

2008’de tasarımcılar tüm dekoratif resimleri kaldırdı. Geriye kalan tek şey minimalist bir tasarıma sahip marka adıdır. Zamanla etiket gelişti: Harflerin altında şirket sloganı «sessizce parlak» ortaya çıktı. Ticari marka, markanın kimliğinin bir onayı haline geldi. Artık dijital arenada en tanınan ve popüler olanlardan biri.

Logo yazı tipi ve renkleri

HTC Amblem

Amblemin geliştiricileri palette oynadı. 1997’de HTC adı kırmızıydı, 2006’dan sonra mavi ve iki yıl sonra yeşildi. Ek olarak, beyaz ve gri harfli birçok versiyon vardır. Arka plan da birkaç kez değişti. Çoğu zaman beyazdır, daha az sıklıkla siyah veya yeşildir.

Bu renkler tesadüfen seçilmedi. Tasarımcılar tarafından tasarlandığı gibi siyah, şirketin üstünlüğünü ve hakimiyetini simgeliyor. Yeşil, konsepte göre yeşil üretim, taze fikirler ve endüstriyel büyüme anlamına gelir.

HTC yazı tipi basittir, dekoratif öğeler veya serifler yoktur. Farklı büyük harflerle yazılmalarına rağmen tüm harfler aynı boyuttadır. Yalnızca küçük «h» harfinin çıkıntılı çubuğu, büyük «T» ve «C» harflerinden daha yüksektir.

Ünlü «sessizce parlak» sloganı, kendine özgü bir stile sahiptir. Her harf ayrı olacak şekilde, özensiz bir el yazısıyla yazılır. Çizgi yatay ve düzdür.