Hublot Logo

Hublot Logo

Hublot, 1980 yılında İtalyan Carlo Crocco tarafından yaratılan bir İsviçre saat markasıdır. Altın, mıknatıs, titanyum, seramik, tantal ve doğal kauçuktan aksesuarlar içeren lüks segmentin birkaç koleksiyonunu yayınladı. Değerli metallerin basit malzemelerle birleşimi «Fusion» adı verilen konseptin temeli oldu.

Anlam ve tarih

Hublot Logo Tarih

Şirketin logosu, lüks bir saatin aksine minimalist görünüyor. İki unsurdan oluşur: “H” harfine benzeyen bir grafik sembolü ve “Hublot” kelimesi. Söylentilere göre Carlo Crocco bu fikri Breil’den almış. İtalyan markasının etiketi ayrıca soyut bir çizim ve kalın bir isim içerir.

Yine de İsviçre markası, alışılmadık bir tasarım yaklaşımıyla öne çıkmayı başardı. Amblemi her zaman çekici bir grafik tasarıma sahipti — 1980’de bile, altın bir saati kauçuk kayışlı ilk süslediğinde. Sonraki yıllarda, pratikte değişmedi, çünkü Hublot yalnızca ayrıntılarla deneyler yaptı.

Kısa bir süre için logonun üç boyutlu versiyonu kullanıldı. Geliştiriciler, harfleri akılda kalıcı hale getirmek için sessiz gölgeler ekledi. Ardından şirket, «Geneve» kelimesiyle desteklenen bir etiket aldı. Bu, ana şirket MDM Geneva’ya bir referanstır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Hublot Amblem

Amblem, uzun dalgalı bir çizgiyle çaprazlamasına kesişen stilize bir «H» harfi olan orijinal işareti tasvir etmektedir. Yakınlarda (çoğunlukla sağda veya aşağıda) markanın adı yazılır. «Hublot» kelimesindeki tüm karakterler büyük harftir. Yazı tipi, San-Serif ailesinden Gotham Medium’a benzer. Dikdörtgen şekiller ve serif eksikliği ile karakterizedir.

Renk şeması basittir, tüm etiketler monokrom renklidir. Grafik tasarımın sadece iki versiyonu vardır: beyaz zemin üzerine siyah yazı veya siyah üzerine beyaz yazı. Bu, dikkati lüks kol saatinden uzaklaştırmamak için bilerek yapılır.