Ibanez Logo

Ibanez Logo

Ibanez, Japonya’dan ünlü bir gitar markasıdır. 1957’de Hoshino Gakki Group’un Ibanez Salvador ticari markasını İspanyol bir ustadan kullanma hakkını satın almasından sonra ortaya çıktı.

Anlam ve tarih

Logo Ibanez

Gitarlar Teisco fabrikasında üretilirken Ibanez metal etiketi ile süslenmişlerdi. 1970 yılında Hoshino Gakki, üretimi FujiGen Gakki fabrikasına transfer etti ve logoyu uygulama teknolojisini değiştirdi: çıkartma yöntemini kullanarak basmaya başladılar.

İlk amblem, şirketin adını el yazısı ile gösterir. Basit siyah harfler, beyaz bir arka plana özenle çizilir. «I» ve «z» orijinal uzun kuyruklara sahiptir. Bu sürüm yalnızca 1970’lerde kullanıldı, ancak zamansız bir klasik olarak kabul edildi.

1977’den sonra üretilen gitarların boyun ön yüzünde biraz daha farklı bir «Ibanez» yazısı vardır. Tasarımcılar basılı italikleri tercih ettiler ve artık harflerin keskin serifleri var. Ardından, arka planı süsleyen kelimeye bir onay işareti eklendi. Bazı logolarda koyu gri, bazılarında siyahtır. Genel arka plan beyazdır.

Üretici, 1996 yılında prestijli elektro gitarlar serisini tanıttı. Boynun ön tarafında «Prestij» yazısı var. Klasik etiketin hemen üzerinde hafif bir açıyla oturur. Yazı tipi, kaligrafi el yazısını taklit eder. Harfler incelikli ve 1970’lerde kullanılanlar gibi değil.

Logo yazı tipi ve renkleri

Ibanez Amblem

Markanın benzersiz kişiliğini vurgulamak için, logonun yazarları kendi tasarımlarının orijinal bir yazı tipini seçtiler. İçindeki tüm semboller çizilmiştir ve benzerleri yoktur. Yazıt, farklı şekillerdeki büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşur. Örneğin, «I» standart görünürken «b», «e» ve «z» benzersiz görünür. Birincisi düz bir üst çentiğe sahiptir, ikincisi uzun bir orta kısma sahiptir ve üçüncüsü uçlarında keskin dikenlere sahiptir. Dahası, tüm işaretler birbirine bağlıdır ve sağa doğru hafif bir eğime sahiptir.

Klasik monokrom versiyon, beyaz arka plan üzerinde siyah karakterlerdir. Ancak gitara kazınmış altın yazıtlar da vardır.