Iberdrola Logo

Iberdrola Logo

Iberdrola (Iberdrola) — İspanyol enerji şirketi, İspanya, Güney Amerika, Asya ve Afrika’da lider bir elektrik üreticisi ve tedarikçisidir. Aynı zamanda İspanya ve bazı Avrupa ülkelerindeki tüketicilere gaz sağlıyor. Iberdrola, en büyük on uluslararası yenilenebilir enerji operatöründen biridir (güneş ve rüzgar santralleri ağına sahiptir). Merkez ofis Bilbao’da (İspanya) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Iberdrola Logo Tarih

Iberdrola, en eski iki İspanyol elektrik şirketi Hidroelectrica Espanyola ve Iberduero’nun birleşmesinden sonra 1991 yılında kuruldu. Daha çok Hidrola olarak bilinen Hidroelectrica Espanyola, 1901 yılından beri faaliyet gösteren Hidroelectrica Ibérica’nın yeniden yapılanmasının ardından 1944 yılında Saltos-del-Duero, Iberduero ile birleşerek 1907 yılında başlayan bir geçmişe sahipti. Bu nedenle, Iberdrola haklı olarak İspanya’nın en eski enerji şirketi olarak kabul edilir ve farklı türlerde çok sayıda enerji santrali ve ilgili işletmeler ile.

Iberdrola’nın yaratıldığı Hidroelectrica Espanyola, 1960’tan beri İspanyol nükleer enerji programında yer alıyor. 2001 yılında José Ignacio Sánchez Galán, yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan ve Avrupa ve Güney Amerika’da rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin aktif inşasına başlayan başkan oldu. 2007’de Iberdrola, İngiltere ve ABD enerji pazarlarına girdi.

Bugün, şirketin müşterileri 33 milyondan fazla tüketicidir, bunlardan 10 milyonu İspanya’da, 5 nükleer enerji santraline, 2 termik komplekse ve ayrıca Toledo, Portland ve Glasgow’da 3 CORE yenilenebilir enerji merkezine sahiptir.

Şirket, İspanyol kadın sporlarına aktif olarak sponsorluk yapıyor, bu nedenle, hizmet kalitesi her zaman yüksek ve fiyatlar uygun olduğundan, halktan iyi bir desteğe ve tüketiciler arasında kusursuz bir üne sahip.

Mevcut Iberdrola logosu, çevreyi korumaya ve çevre dostu yollarla enerji üretmeye odaklandığını açık ve net bir şekilde yansıtıyor. Ve bir marka adı yaratmanın tarihi yüz yıldan fazla bir süre önce başladı.

1901 — 1944

Hidroeléctrica Ibérica Logo 1901-1944

Elektrik şirketinin orijinal logosu «Hidroeléctrica Ibérica» ​​kelimelerini içeriyordu. Bu, diğer sanayi kuruluşlarıyla birleşmeden önceki ilk adıydı. İfade iki sıra işgal ediyordu ve kemerli bir şekle sahipti. Eğri çizgiler, doğal bir peyzajın arka planına yerleştirildi.

1907 — 1944

Saltos del Duero Logo 1907-1944

Amblemin bir sonraki versiyonu daha pratiktir: sadelik, geometrik yapı ve birçok küçük detayın olmaması ile karakterizedir. 1944 yılında Hidroeléctrica Ibérica ile birleşerek büyük enerji organizasyonu Iberduero’yu oluşturan Saltos del Duero şirketinin o zamanki adından büyük harfle yazılmıştır. «SD» kısaltması, düzensiz bir siyah sekizgende bulunan düz yamuk kısımlardan oluşuyordu.

1907 — 1991

Hidroeléctrica Española Logo 1907-1991

Bu, daha sonra Iberdrola’nın bir parçası olan (1992’de) başka bir şirketin logosu. Adı Hidroeléctrica Española’dır. Bu, bir ortak tarafı olan kısa bir kısaltma «HE» şeklindeki kişisel markanın temelini oluşturdu. İkili, parlak kırmızı bir kareye beyaz geometrik harfler yerleştirildi.

1944 — 1991

Iberduero Logo 1944-1991

Birkaç uzman şirketin birleşmesi sonucunda, kendi logosunu alan Iberduero ortaya çıktı. Minimalistti ve büyük «I» harfinin üzerinde büyük bir «O» harfine benziyordu. Aslında bunlar «b» ve «d» harfleri, tek bir ortak kısımla birbirlerine geri dönmüşlerdir. Ve onların geçmişine karşı gerçekten «ben» duruyor. Aşağıda, pürüzsüz kesilmiş tabelalarla yürütülen şirketin tam adı yer almaktadır.

1991 — 2001

Iberdrola Logo 1991-2001

Büyük ölçekli bir birleşme ve yeniden markalaşmanın ardından, güç şirketi logo tasarımını değiştirerek aynı renkleri — kırmızı ve siyahı — değiştirdi. Beyaz bir arka plan üzerinde, aynı harf küçük ve büyük — «iI» ile gösterilir. Bu, «Iberdrola» kelimesinin mecazi tanımlamasıdır. İlk sembolde üst nokta büyütülür ve alt kısımla birleştirilir. Metnin altında, şirketin büyük harfli serifli harflerden oluşan genişletilmiş adı yer almaktadır.

2001 — günümüz

Iberdrola Logo 2001-şimdi

Yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin başlangıcından bu yana, Iberdrola logosunu kökten değiştirdi. Doğanın korunmasını ve çevre dostluğunu sembolize eden yeşil renkte yazılmış şirketin tam adı kullanılmıştır. Soldaki adın üzerinde üç simge vardır: yeşil yaprak, mavi ve turuncu damlalar. Hepsi anlamla dolu:

  • yeşil yaprak — güvenli ve çevre dostu teknolojilerin kullanıldığı;
  • mavi damla, doğal gazı olduğu kadar yenilenebilir rüzgar enerjisini de simgeler;
  • turuncu damla — güneş enerjisinin bir işareti.

İlk amblemin arka planı beyazdır. Bununla birlikte, mavi ve yeşil zeminli renkli plakalar da kullanılır, bu durumda şirket adı beyaz olarak yazılır.

Iberdrola logosu, şirketin işinin, çevreye odaklanmasının ve çevresel kaygının en doğru temsili olarak Top Best Brends’da yer alıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Iberdrola Amblem

Logonun metin kısmı Sans Serif yazı tipinde yapılmıştır. Yani, düz uçları olan kesik grotesk bir yazı tipidir. Ancak düz harflerin ilginç bir özelliği vardır: Bazılarının kapalı bir orta çizgisi yoktur. Özellikle, «B» ve «R» ön ayağa ulaşmayan bir merkez çizgisine sahiptir, bu nedenle karakterler eksik görünür. Yazıt büyük harfle yazılmıştır. Modern amblem zengin bir palet kullanır: iki tonda parlak sarı, mavi ve yeşil.

Logo Iberdrola