iHeartRadio Logo

iHeartRadio Logo

iHeartRadio, en sevdiğiniz müzikleri çalmanın yanı sıra haberleri, talk showları, sanatçı araması ve eğlenceyi dinlemek için dijital bir platform ve yazılımdır. Çeşitli formatlardaki birçok radyo istasyonunu bir araya getirir, podcast’ler ve çalma listeleri dahil çeşitli içerikler sunar. Uygulama olarak birçok seçenek vardır: İnternet, iOS, Android, Alexa, otomotiv ve diğer cihazlar için.

Anlam ve tarih

iHeartRadio Logo Tarih

Hizmet 2008 yılında piyasaya sürüldü ve şu anda iHeartMedia, Inc. adlı kuruluşa ait ve 2014 yılında Clear Channel olarak yeniden adlandırıldı. Hizmet, 2019’dan beri büyük ölçekli bir podcast ve yayın yayın hizmeti olmasının yanı sıra dünyanın en büyük istasyonlarından biri oldu.

2008 baharında, şarkı videoları, talep üzerine single’lar, müzik albümleri, haberler ve diğer radyo eğlence içeriklerini içeren bir web sitesi ilk kez açıldı. Aynı yılın sonbaharında iPod Touch ve Apple iPhone için bir uygulama ortaya çıktı. Sekiz pazarda 12 radyo istasyonunu içerir. Sonraki yıllarda, geliştiriciler programı genişletti ve BlackBerry, Android, Sonos, Xbox 360, iPad ile cihazlar için kullanılabilir hale getirdi.

Buna paralel olarak, desteklenen istasyonların sayısı ve hizmetlerin sayısı arttı. Böylece, 2012’de çevrimiçi sesli haberlerin, hava tahminlerinin ve trafik akışlarının formatı ortaya çıktı. 2013’ten beri, radyo servisi yabancı istasyonları dahil etmeye başladı ve mizahi performanslar için kendi platformunu düzenledi.

Fırtınalı aktiviteye ve hizmetinin aktif olarak genişlemesine rağmen, iHeartRadi logoya radikal bir şekilde müdahale etmedi. Sadece bir yeniden tasarım gerçekleştirdi ve o zaman bile küçük bir tasarım gerçekleştirdi, bu da önemli değişiklikler getirmedi. Bu nedenle imajının ayırt edici özelliği istikrardır.

2008 — 2012

Kurumsal logo tamamen iHeartRadio adına karşılık gelir ve içinde belirtilen unsurlardan oluşur. Sanatçıların alegorik olarak tasvir ettiği gibi klasik bir kalp olan büyük kırmızı bir kalp ile başladı. Şirketin dinleyicilerine olan sevgisini vurguluyor. Sembolün alt dar kısmında şematik bir iletim kulesi var — kemerli beyaz bir çıkıntı. Yukarıda, parantezlerin sağa ve sola ayrıldığı (her iki tarafta üç tane) sağlam bir nokta var. Bu, istasyon tarafından izleyicilere büyük sevgiyle yayınlanan canlı yayın dalgalarının bir tanımlamasıdır.

Aynı zamanda, noktalı uzun eleman da «i» harfidir, çünkü müzik dinleme platformunun adı onunla başlar. Kalbin altında bir satırda, sürekli yazımda ve küçük harfle «iheartradio» kelime kombinasyonu bulunur. İçindeki her kelime belirli bir renkle vurgulanır: «i» ve «radyo» — siyah, «kalp» — kırmızı.

2012 — günümüz

Yeniden tasarım, büyük ölçekli değişiklikler getirmedi, çünkü marka adı ideal olarak radyo şirketinin konseptini, faaliyetlerini ve adını yansıtıyor. Yapılan değişiklikler çok azdı. Geliştiriciler, dalga sayısını her iki tarafta ikiye indirdi, uçları yuvarladı ve pembeden beyaza yeniden boyadı. Ayrıca kalbi koyulaştırdılar ve kırmızı gradyana bir bordo eklediler. Alttaki yazıya başka bir ayarlama yapıldı. Şimdi istasyon adı bir değil iki satır alıyor çünkü «iheart» ve «radio» sözcükleri birbirinden ayrılıyor. Birincisi üst satırda olup siyah renklidir, ikincisi alt pozisyondadır ve simli yazı ile yazılmıştır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logo yalnızca renk ve metin olarak gelişti, ancak şekil olarak gelişmedi. Yapısı değişmeden kalmış ve bu hem radyo istasyonunun yönetiminin hem de bu programı kullanan dinleyicilerin bunu beğendiğini gösteriyor. Logonun geleneksel unsurları şunlardır: romantik bir kalp, yayın kulesi olarak stilize edilmiş «i» harfi ve şirketin adı. Gerisi değişkendir ve ayarlamaya tabidir. Parçaların konumu, logonun uygulandığı ülkeye bağlıdır, çünkü çeşitli versiyonlarda mevcuttur.

Amblemde iki tür yazı tipi hakimdir: ince Helvetica Neue ve kalın yazı ile geniş grotesk. «Radyo» kelimesi büyük harflerle yazılır ve «iHeart» büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşan karışık bir kelimedir.

Tasarımcılar üç renge karar verdiler: kırmızı, siyah ve beyaz. Dahası, radyo şirketinin vurguladığı gibi kırmızı temeldir ve kimliğini ifade eder. Ek kategoriye dahil olan gri bir tane de var.