Invisalign Logo

Invisalign Logo

Invisalign, plastik hizalayıcılar kullanarak dişleri düzeltmek için kullanılan ortodontik bir tekniktir. Dünyaca ünlü diş ürünleri üreticisi Align Technology Corporation’ın bir ürünüdür.

Anlam ve tarih

Logo Invisalign

Ana şirket, 1998 yılında Invisalign markasının patentini aldı. Ve bununla birlikte, slogan, amblem ve renk şemasını içeren tanımlayıcı semboller. Telif hakkını korumak için, logo tescilli ticari marka simgesi «®» ile desteklenmelidir.

Başlangıçta firma basit bir invisalign etiket kullandı. Tüm harfler küçüktü. Yazı tipi kalın Avenir. Tipograf Adrian Frutiger’in 1980’lerin sonunda icat ettiği garip bir yazı tipi. Kısmen renksiz metin içeren sürümler nadir değildir. Görsel efekt nedeniyle, parlak ışığı yansıtıyor gibi görünüyor.

Daha sonra, tasarımcılar marka adını orijinal bir grafik sembolü ile tamamladılar. Logoda stilize bir çiçek böyle göründü. Bir daire içinde düzenlenmiş sekiz yaprak, sivri uçlu eliptiktir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Invisalign Amblem

Amblem çeşitli renklerde mevcuttur. Onaylı aralık, üç mavi tonu içerir. Dahası, çizim oldukça özgün bir şekilde dekore edilmiştir: her bir taç yaprağı, net sınırları olan üç özdeş bölüme ayrılmıştır. Merkeze yakın olan kısım en hafif olanıdır. Öte yandan kenarlar karanlık. Yazıt da aynı renkte değil. Sözcüğün ilk yarısı («invis») mavidir ve ikinci («hizala») koyu mavidir.

Align Technology, tam renkli ticari markanın tercih edilmesini gerektirir. Ancak telif hakkı sahibi, orijinal oranları ve temel unsurları korurken siyah, beyaz veya siyah beyaz amblem kullanımına izin verir. Tüm gri tonları da mümkündür.

İzin verilen başka bir seçenek de, «Diş Teli için Açık Alternatif» sloganı olan bir logodur. Bu ifade marka adıyla aynı yazı tipinde yazılmıştır. Avenir yazı tipinin tipografisine uygun olarak ts’nin alt kısmında bir kıvrılma var. Sans serif karakterleri, okunması kolay.