Iron Man Logo

Iron Man Logo

Iron Man, ilk çıkışını Amerikan çizgi romanı Marvel Comics’te yapan kurgusal bir süper kahraman karakteridir. Editör-yazar Stan Lee, senarist Larry Lieber ve Don Heck ve Jack Kirby tarafından yaratıldı. İlk olarak Tales of Suspense’da göründü ve Mart 1963’te çıkan 39. sayının kapağında yer aldı. Süper kahraman, Mayıs 1968 dergisinde Iron Man adını aldı.

Tarih ve anlam

Iron Man Logo Tarih

Karakterin edebi prototipi Anthony Edward «Tony» Stark, bir dahi, bilim adamı, playboy ve iş adamı. Adaleti korumak için yarattığı Iron Man maskesinin arkasına saklanan odur. Kaçıranlar onu kitle imha silahları geliştirmeye zorladıklarında, kendisi için benzersiz otomatik zırhlar yapar. Mucit onların yardımıyla esaretten kaçmak ve düşmanlardan kaçmak istedi. Çizgi romanların ve filmlerin gelecekteki versiyonlarında Anthony Edward, dünyayı Iron Man kisvesi altında korumak için zırh kullanıyor.

Süper kahraman görünüşünü ekibinin bir parçası olduğu Yenilmezler’e borçludur. Logonun solo versiyonu Mayıs 1968’de maceraların yayınlanmasıyla eş zamanlı olarak piyasaya sürüldü. Genel olarak, ona beş sezon ayrılmıştır: Aralıklı olarak 2008-2012’de yayınlanmıştır. Ardından 2014 yılına kadar var olan Yenilmez Demir Adam dizisi geldi.

Daha sonra, kişisel bir amblemde somutlaşan tanınabilir bir görüntü filmlerde, oyunlarda, çizgi filmlerde ve TV şovlarında kullanıldı. İlginç bir şekilde, prototip logosu, ilk derginin kapağında kişisel sembolizmin gelecekteki unsurlarının temellerini zaten içeriyordu: sivri uçlar, dikişler ve diğer metal unsurlar.

Bir süper kahraman tarafından elle çizilmiş gerçek Iron Man logosudur. İlk başta (Avengers’da), geometrik şekillerden oluşan bir maske biçiminde basitleştirilmiş bir grafiklere sahipti. Kasktaki kafa, ilk filmin yayınlanmasından sonra tasvir edilmiştir. Düz çizgiler, net köşeler, keskin çıkıntılar — gerçek metalden yapılmış ürünler gibi her şey ile karakterizedir.

Ancak son sürüme geçmeden önce, Marvel Studios temsilcileri çok sayıda taslak üzerinde çalışmak zorunda kaldı. Ana odak noktası metalik dokular ve gradyanlardır. Sonuç olarak, amblem sadece bir grafik işaret değil, aynı zamanda stilize bir yazı aldı. 2008, 2010 ve 2013 yıllarında bir sonraki filmin piyasaya sürülmesiyle aynı anda göründüğü için birkaç yıla tarihlendi.

2006 — 2007

Iron Man Logo 2006-2007

Logo, film için bir teaser ile web sitesinde yayınlandı ve ardından temalı ürünleri süsledi. Üstelik çok acımasız görünüyor. Bu etki, merkezi halkadan yayılan metalik bir parlaklık tarafından yaratılır: ortada, bej ve kırmızı şeritlerin üzerine düşen göz kamaştırıcı bir parıltı. Yüzüğün arka planında aynı tarzda dekore edilmiş isim var: gradyan ve bej kenarlı koyu kırmızı harfler. Karakterler geniş, büyük ve büyük harflidir.

2007 — 2008

Iron Man Logo 2007-2008

Bu, modern amblemin bir ön versiyonudur: sadece erken tanıtım materyallerinde kullanılmıştır. Tasarımcılar bunun için küçük büyük harfler ve kirli lekeler içeren kaba bir doku kullandılar. Her parçadaki ilk karakter diğerlerinden biraz daha yüksek yapılır. Bu, birlikte yazıldıkları için kelimeleri vurgulamak için gereklidir. Siyah zemin üzerine bakır harfler oldukça etkileyici görünüyor.

2008

Iron Man Logo 2008

Bu versiyonda, geliştiriciler harfleri uzattı, degrade gölgeleri en üste taşıdı, metalik dokuyu ve parlaklığı arttırdı. Ayrıca işaretlere üç boyutluluk da eklediler: 3B efektini vurgulamak için, tasarımcılar kenar boyunca tüm sembolleri başka bir çizgiyle özetlediler. Başlık, iki ayrı sözcükle, ancak birbirinden minimum uzaklıkta yazılmıştır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Iron Man Amblem

Logo öğelerinden herhangi birinin kısıtlı bir stili vardır — sert, az sayıda kırık veya eğri çizgi vardır. Karakterin esnekliğini vurgulamak için her şey son derece sert ve keskindir. Yazıtlar bile Iron Man imajına uygun olarak metalik bir parıltıyla yapılmıştır.

İlk aksiyon filminde (2008) kullanılan kelime, Paramount Studios’tan Josh Greenstein yönetiminde geliştirildi. Bu görevi, Nancy Goliger film atölyesindeki bir meslektaşından aldı. Yazıtlar, büyük harfli semboller, demir dokular, metal yüzeylerden gelen yansımalar ile karakterizedir.

Logoların rengi yazı tipiyle ilişkilidir: demirin varlığını vurgulamak için sanatçılar paslı kırmızı, kahverengi ve turuncunun tonlarını seçtiler ve bunları klasik siyah ve beyazla birleştirdiler.