iTunes Logo

iTunes Logo

iTunes, Apple’ın Windows ve macOS işletim sistemli cihazlarda ses ve video içeriği oynatmak için tasarlanmış tescilli medya oynatıcısıdır. Film, ses dosyası, uygulama ve dijital kitap satın alabileceğiniz sanal bir mağazaya bağlıdır.

Anlam ve tarih

iTunes Logo Tarih

Hizmet sadece bir oynatıcıdan daha fazlası haline gelmesine rağmen, iTunes logosu her zaman müzikle ilişkilendirilmiştir. Hızlı değişime rağmen, piktogramda iki ana unsur kaldı: kompakt diski temsil eden daire ve müzik notasyonu. Ana grafik tekniği de değişmedi — 20 yıl sonra bile korunan gölgelerin gradyan geçişi.

2001

iTunes Logo 2001

İlk amblem hemen birden çok konuşuyordu: bir CD ve birkaç nota. Bu, hizmetin uzmanlığını belirtmek ve metinsel bilgi olmadan yapmak için yeterli olduğu ortaya çıktı. Grafikler her şeyi açıkça anlatıyordu. Logo, yalnızca bir kafa ve bir sakinlikle değil, aynı zamanda bir bayrakla da sekizinci notayı tasvir ediyordu. Birbirlerinden ayrı yerleştirilmişler ve gradyan geçişleriyle farklı renklerde boyanmışlar: pembe, mor, mavi. Arka plan, üzerinde hafif bir gökkuşağı spektrumu ve aşağıda notaların yansımaları olan ışıltılı bir CD idi. Hafifçe kaldırdı, neredeyse kenarda duruyordu. Bu izlenim, geniş alt gölge tarafından yaratıldı.

2001 — 2002

 

iTunes Logo 2001-2002

Uygulama, orijinal olarak Macintosh bilgisayarlar için bir oynatıcı olarak tasarlanmıştır. O zamanlar, bir CD’si ve mavi, mor ve pembe renkli üç sekizinci notalı basit bir amblemi vardı. Bu seçim, CD’lerin dijital ses kayıtlarını depolamaya yönelik olması ve iTunes’un bunları değiştirmek zorunda kalmasından kaynaklanıyordu.

İkinci logo birkaç ay sonra ortaya çıktı. Bu, Apple medya oynatıcıyı iPod için uyarladıktan sonra oldu. Tasarımcılar CD’nin açısını değiştirdiler ve koyu mavi renkte bir büyük çift not bıraktılar.

2002 — 2003

iTunes Logo 2002-2003

Bir yıl sonra, akıllı çalma listelerine sahip bir iTunes sürümü çıktı. Simge üzerindeki not mora döner.

2003 — 2006

iTunes Logo 2003-2006

2003 yılında, oyuncu kendi mağazası ve podcast’leri ile tam teşekküllü bir çevrimiçi hizmet haline geldi. Ancak bu, logoyu etkilemedi: geliştiriciler yalnızca renk şemasını değiştirerek notu yeşile çevirdi ve bazı gölgeleri kaldırdı.

2006 — 2010

iTunes Logo 2006-2010

Önümüzdeki 3 yıl boyunca, iTunes arayüzü sürekli olarak güncellendi. Amblem aynı kaldı: parlak bir CD’de mavi bir not.

2010 — 2012

iTunes Logo 2010-2012

Eylül 2010’da, entegre sosyal ağ Ping ile medya hizmetinin 10. versiyonu yayınlandı. Küresel bir yeniden tasarımın nedeni buydu. Artık alakalı olmadığı için logo CD’si kaldırıldı. Onun yerine, beyaz çerçeveli mavi bir daire tasvir edildi. İkili nota siyaha boyandı ve merkeze yaklaştı.

2012 — 2014

iTunes Logo 2012-2014

Geliştiriciler yine not rengini denemeye başladı. Şimdi dış halka kadar beyaz.

2014 — 2015

iTunes Logo 2014-2015

2014’te iTunes 12 piyasaya çıktı.Logonun paleti çarpıcı bir şekilde değişti: daire kırmızıya döndü, koyu gölgeler kayboldu.

2015 — günümüz

iTunes Logo 2015-şimdi

Temmuz 2015’te Apple Music servisi ve bununla birlikte yeni bir logo çıktı. Parlak bir taslak ve çift nota sahip beyaz-gri bir daireden oluşur. Aralık, kırmızı, mavi, mor ve mavi tonlarını içerir.

Bir sonraki amblem aynı yıl tanıtıldı. Yeniden tasarımdan sonra müzik işareti ve dış kenarlık açık renkli ve arka plan renklidir. Söylentilere göre bu iTunes etiketi eski bir Apple logosundan «kopyalanmış». Tasarımcılar, gökkuşağı elmasının alttaki üç rengini aldılar, onları daha soluk yaptılar ve dairenin içine rastgele karıştırdılar.

Logo yazı tipi ve renkleri

iTunes Amblem

Her yeniden tasarım, logoya yalnızca renk değişiklikleri getirdi — öğelerin şekli, görünümü ve sayısı her zaman aynı kaldı. Sonuç olarak, görsel evrim süreci, çok renkli kenarlıklı beyaz bir daire içinde çift notayı temsil eden basit bir amblemin ortaya çıkmasına yol açtı. Müzikal işaretler klasik bir şekilde tasvir edilmiştir: üstte ortak bir enine çubukla bağlanan ve gradyan geçişli birkaç renge boyanmış sakinli iki kafa. Aynı paletin düz bir çizgisiyle çevrilidirler.

İTunes logosunun ne mevcut ne de önceki sürümlerinde herhangi bir metin yoktur — yalnızca grafik öğeler vardır. İsmin ayrı kullanılması ve amblem ile tamamlanmaması durumunda Myriad Bold yazı tipinde yazılır. Yazarları, tasarımcılar Robert Slimbach ve Carol Twombly’dir.

Renkçilik hizmet için çok önemlidir, bu nedenle kimliğinde büyük rolü vardır, çünkü müzikal taşmalar ince bir şekilde renk geçişlerini yansıtır. Bu, logo paleti ile vurgulanmaktadır: pastel spektrumda maviden kırmızıya tonlar içerir. İmza serisi pembe renkleri içerir: Orta Orkide (# CC45F2), Çelik Pembe (# D948DD) ve Açık Derin Pembe (# EA4CC0).