Jameson Logo

Jameson Logo

Jameson, 1780. yılında ortaya çıkan tanınmış bir markadır. Anavatanı İrlanda’dır. Dublin şehrinde John Jameson,% 40’lık bir kuvvetle viski damıtmak için kendi içki fabrikası John Jameson & Son Irish Whiskey’i açtı. 1866’da Cork Distillers ve John Powers ile birleşerek Irish Distillers Group’u kurdu. Yıllar sonra, 1988’de şirket Pernod Ricard tarafından satın alındı. Şimdi tüm dünyaya elit alkol sağlayan büyük ölçekli bir girişim.

Anlam ve tarih

Logo Jameson

Şirketin kurumsal kimliği, aile şirketinin kurulmasıyla hemen hemen aynı anda ortaya çıkan bir amblem, yuvarlak bir etiket ve bir etiketten oluşur. Tasarımları, sunulan ürünün bireyselliği, özgünlüğü ve yüksek değeri fikrini yansıtır. Nitekim, İrlanda viskisi, yüzyıllar boyunca sofistike iddiasızlığına hayran kaldı, bu nedenle özel bir alkol markası olarak kabul edildi.

Mükemmel zevkle desteklenen cesur görselleştirme. Olağanüstü çekiciliği ile ayırt edilir, ilgi uyandırır ve seçkin bir içeceğin satın alınmasını teşvik eder. Baba ve oğul Jameson buna güvendiler, çünkü bunun gerçek bir logo olması gerektiğini anladılar. Bu nedenle pazarlama, kurumsal bir logonun temel unsurlarından biridir.

Modern versiyon, alkol endüstrisinde en çok tanınanlardan biri olan zamansız bir damgadır. Eşsiz sembolizm, ürünlerin orijinalliğini doğrular, net bir yorum, tarif geleneği ve nesillerin sürekliliğini iletir. Tasarımcılar ona iç dinamikleri ve kendi karakterini sağladı.

Jameson logosu, genel armasıdır. Farklı versiyonlarda bir slogan, detaylı bir isim veya bazı önemli tarihler eşlik ediyor. Her şey nerede kullanıldığına bağlıdır — ayrı bir ticari marka olarak, bir etikette veya iş belgelerinde.

Logonun orijinal versiyonu İskoç hanedan unsurlarından oluşuyor. Ailenin reisi, 17. yüzyılda kıyı açıklarındaki korsanlara karşı çıkmak için kendine özgü bir arma aldı. Bu nedenle, amaca yönelik ileri hareketin sembolü olan şişirilmiş yelkenli bir gemiyi tasvir eder.

Ve ayrıca iki geniş şeritle kesişen bir kalkan var. Boşluklarında iki çapa (sağ ve sol) ve ayrıca bir yıldız (ortada) vardır. Armanın altına «Sine metu» sloganı taşıyan bir kurdele gerilir. Büyük harflerle blok harflerle yazılır. Bunların üzerinde bir kemer şeklinde «Jameson» adı var, aşağıda — iki düz çizgi ile ana hatları çizilen «İrlanda viskisi» ifadesi.

Bir başka varyant (ticari marka) Robert Stradling tarafından geliştirildi, el yazısı ve basılı yazı tipleri, serif ve sans serif, dar ve geniş kombinasyonuna bahis oynadı. İki temel olan vardır — Freebooter Script Font ve ITC Stone serif. Ek olarak, John Jameson’un kişisel imzası (etikette) bazen kullanılır.

Markalama türünden bağımsız olarak, her versiyonun ortak bir dokunuşu vardır — Jameson harfinin yarım daire şekli. Sağ tarafta küçük bir gölge ile büyük harflerle yapılır ve 3D efekti verir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Jameson Amblem

Logonun yapımcısı olan tasarımcı Robert Stradling, bunun için iki tip yazı tipi seçti: biri serif diğeri grotesk. En yakın olanlar ITC Stone serif ve Freebooter Script Yazı Tipi’dir. Ana alandaki harfler geniş, hafif kavisli, sivri uçlu, orta simgenin üzerinde — düz, pürüzsüz, ince. «J» nin alt kısmında, Eski İngiliz işaretinde olduğu gibi sivri uçlu bir çıkıntı vardır.

Renk paleti parlaktır ve markanın içeceği iyi tanınır hale getirmesini sağlar. Kurumsal ızgaralar arasında kremsi sarı (arka plan, merkezi harfler), dengeli yeşil (ana başlıklar) ve derin bordo (yuvarlak simge) bulunur.