Jamiroquai Logo

Jamiroquai Logo

Jamiroquai, 1992’de ortaya çıkan Londra merkezli bir müzik grubudur. Kariyerinin başında asit-caz ve caz-funk besteleri yaptı ve sansasyonel albümü Traveling Without Moving’i Guinness Dünya Rekorları’na bile taşıdı. Ancak müzisyenler burada durmadı. Reggae, disko, pop-funk ve elektronik gibi diğer türlerde ustalaşmışlardır.

Anlam ve tarih

Logo Jamiroquai

Jamiroquai kapaklarının çoğunda orijinal Buffalo Man amblemi bulunur. 1992’de When You Gonna Learn single’ın yayınlanmasından kısa bir süre önce çıktı. Çizimin eskizinin solist ve söz yazarı Jason Kay tarafından icat edildiğine inanılıyor. Bu, manda boynuzu şapkasındaki otoportresidir.

Ek olarak, logoda bir metin var — «Jamiroquai» yazısı. Benzersiz yazı tipi Jakub Degorski’ye aittir ve grubun adını almıştır. Yuvarlatılmış küçük harflerden oluşur.

Ancak tipografi her zaman böyle görünmüyordu. İlk single’ı When You Gonna Learn (1992) ‘nin yayınında, kelime daha köşeli ve ince çizgilerle dolu. Promosyon diskinde Everyday (1996), noktalar yerine «i» nin üzerinde yıldızlar var. Funk Odyssey’in (2001) kapağında yazı tipi dikey olarak uzatılmıştır.

Buffalo Man’ın imajı da benzer şekilde değişti. Görünüşü tamamen albümün temasına bağlıydı. Bir zamanlar (1996 Virtual Insanity kompozisyonu için) ortasında at yerine bizon başlı bir adamın çizildiği Ferrari etiketli bir amblem kullanıldı. Jason Kay, spor arabalara olan sevgisini böyle ifade etti.

Logo yazı tipi ve renkleri

Jamiroquai Amblem

Logo stili minimalisttir. Ana grafik öğesi, bizon boynuzlu bir adam olan Buffalo Man’dir. Karakter ayrıntılı değildir — çizimde yalnızca tek renkli bir siluet görünür. Arka plana bağlı olarak siyah veya beyaz olarak gelir.

Funk bandın adı en altta yazılır. Üzerinde nokta olmamasına rağmen «J» küçük harfe benziyor. Yazı tipi, «r» ve «o» arasındaki bağlantı darbesiyle gösterildiği gibi el yazısına benzer.