Jean-Paul Gaultier Logo

Jean-Paul Gaultier Logo

Jean-Paul Gaultier parfüm, aksesuar ve kıyafet üreten bir Fransız şirketidir. 1982’de modacı Jean-Paul Gaultier’in hafif eli ile ortaya çıktı. 1980’lerde ve 1990’larda. zamanımızın modasını dolaylı olarak etkileyen, dikte edilmiş eğilimler.

Anlam ve tarih

Logo Jean-Paul Gaultier

Marka logosunda sadece isim gösterilmektedir. Ancak yazıt, özgün tasarımı sayesinde hemen göze çarpar. Tasarımcılar, seçkin parfümleri ve kıyafetleri süsleyebilmesi için onu unutulmaz kılmaya çalıştı.

Fransız moda evinin amblemi metin tasarımına dayanmaktadır. Kurucunun, sahibinin ve baş tasarımcının adı ve soyadından oluşur. Harflerin boyutuna bakılırsa, asıl olan büyük harfle büyük bir yazı tipiyle yazılmış «Gaultier» yazıttır. Stencil kategorisindeki bir şablon yazı tipine benzer. Tüm işaretlerin geniş bacakları vardır ve cesurdur.

Ayrıca, logonun ikinci kısmı da görülebilir — «Jean Paul» kelimesi. Arka arkaya düzenlenmiş iki tabandan oluşur ve yuvarlatılmış ince aerodinamik harflerle yazılmıştır. Bu durumda, karakterler birleştirilir: «J» ve «P» büyük harftir, geri kalanlar küçük harftir. Bu tipografi, ITC Amerikan Daktilo Orta Yoğunluğunu yansıtıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Jean-Paul Gaultier Amblem

İlk iki kelime («Jean Paul») üstte yer almaktadır. Yazı tipi ITC American Typewriter Medium Condensed’i andırıyor. Bariz benzerlik, uzatılmış şekil, yuvarlak çizgiler ve ince çizgilerde görülebilir. «J» ve «P» harfleri büyük, diğerlerinin tümü küçüktür.

Oluşturucunun soyadı («Gaultier») altta küçük bir açıyla yazılır. «T», «I», «E», «R», «Paul» kelimesiyle kısmen örtüşüyor. Yazı tipi standart değil — kalın, geometrik, stilde stencile çok benziyor. Genel titizliğe rağmen, bu yazı tipinin düz veya keskin köşeleri yoktur — tüm serifler yuvarlaktır.

Böylece, Jean-Paul Gaultier logosu iki farklı tipografiyi birleştiriyor. Bu, tasarımlarla denemeyi ve uyumsuzluğu birleştirmeyi seven moda tasarımcısının ruhunu yansıtıyor.

Amblemin özgünlüğü, ölçülü monokrom bir paletle vurgulanmaktadır. Çoğu zaman kelimeler siyahtır ve beyaz bir arka plan üzerine yazılır, ancak bazen tam tersi doğrudur. Belirli bir ölçeğin seçimi görsel bağlama bağlıdır.