Jira Logo

Jira Logo

Jira Software, uygulama geliştiricilerin hataları bulmalarına ve bunları düzeltme sürecini izlemelerine yardımcı olur. Hata izleme sisteminin kendi web sitesi vardır ve test ediciler ve programcılar için bir dizi ürün sunan Avustralya şirketi Atlassian’a aittir. Jira, 2002 yılında Atlassian’ın piyasaya sürülmesiyle aynı zamanda piyasaya sürüldü.

Anlam ve tarih

Logonun yapısı, markanın bir grafik gösterimini ve bir kelime sembolünü içerir. Jira adı Japonca «Gojira» kelimesinden türemiştir. Ve sırayla «Godzilla» olarak çevrilir. Bu, Atlassian çalışanlarının kullandıkları Bugzilla web sistemine bir zamanlar verdikleri takma addır.

Hata izleyici, ana şirketin küresel çapta yeniden tasarlanmasının ardından nispeten yakın zamanda mavi elmas şeklinde mevcut logosunu aldı. Geliştiriciler, tüm ürünleri bütünleştirmek için görsel kimliğini değiştirdiler. Nitekim Jira Software’e ek olarak Opsgenie, Jira Service Management ve Jira Core paketleri de var. Birlikte Jira ailesini oluştururlar. Başka markalar da var — toplam 14.

Eski kimlik sistemi, gökyüzünü tutan Atlas adlı mitolojik bir karakterin imajına dayanıyordu. Bu nedenle, Atlassian ve Jira ailesinin benzer bir logosu vardı: Üstte küçük bir üçgen olan iki kesişen çizgi. Geometrik şekiller kümesi, ellerini kaldırmış soyut bir insana benziyordu. Ürünlerin geri kalanı da kendi sembollerine sahipti, ancak genel konseptin dışındaydı.

Logolar ve uygunsuz çağrışımlar arasındaki üslup tutarsızlığı nedeniyle, şirket sahipleri kimliği tutarlı hale getirmeye karar verdiler. Stratejist Leah Pincsak süreci yönetti, tipograf James Edmondson marka markasından sorumluydu, grafik sanatçısı Trace Byrd illüstrasyondan sorumluydu ve marka uzmanı Angy Che tasarıma dahil oldu.

Yaratıcı ekip, eski Atlas görüntüsünü kaldırarak Atlassian ürün logolarını yeniden tasarladı. Jira ailesi, tüm yazılım paketleri için ayrı semboller de dahil olmak üzere tamamen yeni bir görünüm kazandı. Artık her ürünün kendine özgü mavi rozeti var. Jira Software bir elmasa, Jira Hizmet Yönetiminin dışbükey kenarlarla birbirine bağlanmış iki yarım daireye sahip, Opsgenie’de üstte küçük bir daire bulunan bir onay işareti ve Jira Core’un bir kağıt uçak şekli var.

Jira Bug Tracker logosu, birbirleriyle ilişkili oldukları için diğer Atlassian proje grafiklerinden ayrı olarak görüntülenemez. Geliştirme ekibi bunlara herkes için ortak ve aynı zamanda her ürün için ayrı olmak üzere derin bir anlam koymaya çalıştı. Aile logoları birlikte tek bir markayı temsil eder.

Jira Software’in geometrik sembolü iki üçgen paranteze dayanmaktadır. Onlara kalınlaştırıcılar eklediler ve sonra onları bir elmas yapmak için bağladılar. Şimdi, hareket duygusu yaratan iki yinelenen bölümden oluşan basit bir amblem. Görüntüde momentum, net görüş ve yön vardır. İlk bakışta soyut bir figür, programın özünü hiçbir şekilde ifade etmez. Ama bunu yapıyor — gizli, açık olmayan ve alegoriler düzeyinde.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tipografiden sorumlu James Edmondson, takımdaki en önemli rollerden birini oynadı. Tüm markaları tutarlı hale getirmek zorundaydı çünkü eski Klavika yazı tipi küçültüldüğünde kötü görünüyordu ve Atlassian ürünleriyle ilişkilendirilmeyi çoktan kaldırmıştı.

Uzman, bu sorunu çözmek için özel bir yazı tipi olan Charlie Sans geliştirdi — pürüzsüz çizgiler ve eğrilerle tuhaf ve iyimser bir sans serif. Şimdi «Jira Software» yazısı için kullanılan odur. Logo bunu göstermez, ancak yazı tipi, eski Atlas amblemine bir selam veren ince kenarlıklı büyük «A» harfini içerir. Bu arada, resmi olmayan bir şekilde Charlie olarak da adlandırıldı.

Grafik öğesi yatıştırıcı mavi renktedir ve yazılım paketinin adı nötr gri renktedir. Arka plan karanlıksa, marka sahipleri beyaz bir versiyona izin verir.