Joma Logo

Joma Logo

Joma, spor malzemeleri üreten bir İspanyol şirketidir. 1965 yılında Fructuosa Lopez SA adı altında kurulmuştur. Bugünkü adını 1969 yılında almıştır. Yarım asırdan fazla bir süredir Fructuoso Lopez yönetiminde faaliyet göstermekte, kaliteli ayakkabı ve üniforma üretmektedir.

Anlam ve tarih

Joma Logo Tarih

Şirketin ilk logosu 1973’te çıktı ve iki yıl sonra ilk reklam panosunu süsledi. Joma idi, açık kahverengi, el baskısı. Göze çarpmak için, tasarımcılar dekoratif çıtalar ve hafif bir sola eğimli stilize bir yazı tipi kullandılar.

Logoda tasvir edilen kelime Joselito Manuel isminin kısaltılmış halidir. Fructuoso Lopez’in en büyük oğlunun adı buydu. Dahası, Joma şirketinin adı İspanyolca dilinde değil, başlangıçta H sesiyle, ancak İngilizce’de — J.

Spor markasının mevcut logo formatı basittir. Yalnızca metin bölümünü içerir. Harfler büyük, geniş, çömelmiş. Kalın, küçük harfli ve ortalanmıştır. Aynı zamanda her sembolün kendine özgü özellikleri vardır. Örneğin, «J» harfi karakterlerin geri kalanından daha uzun yapılır, iç boşluklar «m» tam olarak bir çubuk üzerindeki buzlu şeker gibidir, «a» uzun bir kuyruğu kıvrıktır. Temel olarak, tasarımcılar kuş maskotu grafik simgesini kaldırarak her şeyi olduğu gibi bıraktı. Amblemin benzersiz rengi de korunur — lacivert.

Logo yazı tipi ve renkleri

Joma Amblem

Yazı tipi biraz değiştirilmiş olmasına rağmen, modern logo birincisine benzer. Büyük «J» harfinin boyutu küçük «o», «m», «a» harflerinden farklı değildir. Büyük harfle yazılması, yalnızca üst noktanın olmamasıyla belirtilir. Tüm harfler, belirgin dikdörtgen seriflerle kalın. Yalnızca «J» ve «a» büyük, yuvarlak kuyruklara sahiptir.

«Joma» kelimesinin koyu mavi bir tonu vardır. Amblemin sol tarafında tasvir edilen kuş aynı renge boyanmıştır. Bu, şirketin eski sembolü — avını kapmak üzere olan bir av kartalı. Tehlike, güç, hız ve üstünlük ile çağrışımları çağrıştırdığı için spor malzemeleri markası konseptine uyuyor.