Joy Division Logo

Joy Division Logo

Joy Division, 1976’dan beri gotik rock ve post-punk müziği icra eden bir İngiliz rock grubudur. Dünya çapında tanındı, ancak varlığı sırasında sadece 2 albüm çıkarmayı başardı. Söz yazarı ve vokalist Ian Kevin Curtis’in, kalıcı epileptik nöbetler sırasında gelişen depresyon nedeniyle intihar ettiği 1980 yılında dağıldı.

Anlam ve tarih

Joy Division Logo Tarih

1976-1977’de. grup David Bowie’nin Warszawa kompozisyonundan sonra Varşova olarak adlandırıldı. 1978’de Varşova Pakt ile kazara karışmaması için ismini değiştirdi. Aynı yıl bir logo aldı: beyaz zemin üzerine basit bir «Joy Division» yazısı.

Bu cümle, ilk mini albüm An Ideal For Living’de yer alan No Love Lost şarkısında bulunuyor. Parçanın metni Auschwitz mahkumu Yahudi yazar Ka-Tsetnik 135833’ün romanına atıfta bulunuyor. Nazilerin toplama kampı tutuklularını cinsel kölelikle tuttuğu Joy Division’dan bahsediyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Joy Division Amblem

Rock grubu logosu minimalisttir. Grubun tam adından oluşur. Yazı tipi, Modern Eskiler ekran yazı tipinin bir parçası olan Trajan’a benziyor. Roma’daki Trajan Sütunu üzerindeki kelimeler için kullanılan anıtsal yazının dizgi halidir.

İnce, keskin açılı harfler, belirgin çizgiler, akıcı çizgiler ve zarif süpürme eğrileri ile karakterizedir. İlginç bir şekilde, bu yazı tipi 1989’a kadar oluşturulmamıştı. O zamana kadar, Joy Division adı açıkça tamamen farklı görünüyordu.