Just Eat Logo

Just Eat Logo

Just Eat, Avrupa, Amerika ve Avustralya’daki ülkeler dahil olmak üzere dünyanın on üç ülkesini kapsayan bir İngiliz yemek dağıtım hizmetidir. İlk olarak, üç girişimci tarafından kurulduğu Kolding (Danimarka) şehrinde ortaya çıktı: Jesper Buch, Per Meldgaard, Henrik Ostergaard. Oluşma zamanı 2001’dir. Artık, yemek servisi satış noktaları ile müşterileri arasında aracı olarak hareket eden çevrimiçi bir hizmet olarak bilinen özel bir limited şirkettir. Şirket, restoran bulmaya, sipariş vermeye, ödeme yapmaya ve en uygun teslimat yöntemini seçmeye yardımcı olur.

Anlam ve tarih

Just Eat Logo Tarih

Her şey 2000 yılında beş Danimarkalı işadamının kendi yemek dağıtım hizmetini başlatmaya karar vermesiyle başladı. Çeşitli yasal ve teknik nüansları çözmeleri neredeyse bir yıl sürdü, ta ki 2001 yazında hizmet tam olarak çalışmaya başlayana kadar. 2005 yılında Jesper Buch, yatırımcıların ve kurucuların hisselerini satın alarak şirketi İngiltere’ye taşıdı.

O andan itibaren Just Eat’in küresel genişlemesi başladı. Listede ilk sırada, firmanın kendi ofislerini açtığı Hollanda ve İrlanda yer aldı. Bunu, çevrimiçi hizmet logosunun neredeyse tüm dünyada iyi tanınmasını sağlayan bir dizi birleşme, satın alma ve genişletme izledi. 2016 yılında yüksek büyüme elde eden kuruluş, imajını kökten değiştirerek tarihinin en büyük ölçekli yeniden markalaşmasını gerçekleştirdi. Yıllar boyunca toplamda beş amblemi vardı.

2001 — 2011

İlk logo, özel bir yazı tipinde basit bir metindi. Serifleri yoktu ve akıcı çizgiler görsel olarak uyumlu geçişler yaratarak şirkete güven duygusu uyandırdı. Harflerin tüm köşeleri yuvarlatılmış ve uçlarında bile kesikler vardı. Yazı, sarı kenarlı kırmızıydı. «Just» ve «Eat» sözcükleri arasında bir tire (-) vardı. Üstelik bu seçenek, kullanıldığı tek seçenekti.

2001 — 2014

2011 yeniden tasarımı sırasında şirket tamamen farklı bir kimlik kazandı. Şu andan itibaren, ambleminde geniş beyaz sembollerle, kenarları boyunca kalın kırmızı bir çizgi bulunan bir yazıt vardı. Tüm harfler büyük harfe dönüştürüldü ve bir kontur şeridi ile birleştirildi. Logonun ana unsuru, normal üçgen şeklindeki iç lümen yerine bir monitördeki gibi minyatür bir ok görünen «A» idi. Bu tür değişiklikler şirketin güveninin ve güvenilirliğinin altını çizdi ve ayrıca internet üzerinden yemek siparişi vermek için sanal bir hizmet olduğunu gösterdi.

2014 — 2016

Bu versiyonda, geliştiriciler kapsama alanını kırmızı olarak artırdılar. Sınır şeridini, teslimat hizmetinin adıyla dolu yuvarlak bir dikdörtgene çevirdiler. Tasarımcılar «A» harfini ok imleci ile değiştirmediler ve aynısını bıraktılar.

2016 — 2020

2016’da yapılan değişiklikler logoyu daha basit hale getirdi. Yönetim, ince ince sans serif yazı tipinde italik metin içeren bir sürümü onayladı. Arka plan ve harf renkleri tersine çevrildi, bu nedenle amblem net beyaz bir arka plan üzerinde kırmızı metin gibi görünüyordu.

2020 — günümüz

2020 yılında şirketin imajında ​​köklü bir değişiklik yaşandı. Just Eat ve Takeaway Com’un kombinasyonu turuncu bir logo ile sonuçlandı. Şimdi negatif uzayda çatal ve kaşıkla bir evin siluetini gösteriyor. Tam orada, sağda bir önceki üslubu tamamen korunmuş «Just Eat» yazısı var.

Logo yazı tipi ve renkleri

Aslında kurumsal kimlik her zaman şirketin adına dayandırılmıştır. Ancak, çevrimiçi hizmetin ilk yıllarında yalnızca bir yazıt olsaydı, şimdi bir çizimle destekleniyor: bir ev ve çatal bıçak takımı resmi. Dahası, modernizasyon esas olarak yalnızca metni etkiledi.

Just Eat sözlü bir logo kullandığı için yazı stiline öncelik verir. İlk versiyonda, karakterler küçük harfliydi, diğerlerinin hepsinde — büyük harf. Baskın yazı tipleri Fuse V.2 Text Black veya Source Sans Pro Light Regular ve biraz iyileştirme ile Jano Round Bold Italic, Amfibia Bold Expanded Italic veya Caldina Bold Italic idi. En son sürüm, Mangerica Italic Extra Bold’a olabildiğince yakın bir yazı tipi kullanır.

Öte yandan amblemlerin rengi sabit. Mevcut olan dışındaki tüm logolar kırmızı ve beyazın bir kombinasyonunu kullanır. Mevcut amblem turuncu renklidir # ff8100 (geçici olarak — Koyu Turuncu).