Kawasaki Logo

Kawasaki Logo
Kawasaki Logosu PNG

Kawasaki, 1896’da kurulmuş tanınmış bir Japon markasıdır. Motosiklet, jet ski, traktör, tren, ATV, robot ve diğer ekipmanları üreten dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarından biridir. Şimdi o kadar büyük bir nakliye ve üretim şirketi ki iki merkezi var. Biri Tokyo’da, diğeri Kobe’de. Endüstriyel kaygının kurucusu, şirkete daha sonra kurumsal sembollerin temeli olarak alınan kendi soyadını veren Kawasaki Shōjo’dur.

Anlam ve Tarihçe

Kawasaki Logo Tarih
Kawasaki Logosunun Hikayesi

Şirketin kariyeri, uçak ve gemi yapımı ile demiryolu taşımacılığının onarımıyla başladı. Ancak savaş sonrası yıllarda kaybeden taraf olarak Japonya, bu yönde bir moratoryum uygulayarak uçakları serbest bırakmamak zorunda kaldı. Tüm ekipmanlar sökülerek ülke dışına çıkarıldı ve binlerce insan işini kaybetti.

Kawasaki günü kurtarmak için yeniden eğitim almaya karar verdi. 1950’lerin sonunda, iflas etmiş motosiklet üreticisi Meguro Manufacturing’i satın aldı ve başka bir teknik yöne geçti. Tüm dünyada hızla tanınır hale gelen, bireysel bir markaya sahip bir motosiklet markasının oluşumu bu şekilde başladı. Yıllar geçtikçe sadece bir kez değişti.

1961 — 1976

Kawasaki Logo 1961-1967

Nakliye şirketinin ilk amblemi, birkaç geniş şeritle kaplı bir spor pisti içeriyor. Bu, işin sportif yönünün doğrudan bir göstergesidir, çünkü şirket ilk yıllarda motosikletlere odaklanmış ve motosikletleri kalite ve ergonomi standardı haline getirmiştir.

Viraj şeklinde çevrilmiş yarış pistlerinin ortasında, yarışmaya başladıkları bir sinyal bayrağı var. Ana panel beyaz, kenarlar ve şaft sarıdır. Kawasaki’nin adı siyah çizgili bir kutunun üzerindedir.

1976 — günümüz

Kawasaki Logo 1967-şimdi

Teknik temelin ve çeşitliliğin büyük ölçekli genişlemesinden sonra, üretici, logoda yansıtılan spor temasından uzaklaşmaya ve onu evrensel hale getirmeye karar verdi. Büyük bir yeniden markalaşmanın sonucu olarak, Japon ticari markasının yeni bir sembolizmi var. Dahası, kurumsal tarzdan resmi etikete kadar eksiksiz bir paket sunuldu.

Amblem

Kawasaki Amblem

Modern versiyon metinden oluşmaktadır. Kurumsal adını katı bir tarzda kullanır. «K» sadece sözcüğün ilk harfi değil, aynı zamanda büyük düz bacaklı ve zikzak elemanlı bir tür grafik işaretidir.

Yazı Tipi ve Renk

Kawasaki Logo

Logodaki isim büyük harfle yazılmıştır. Harflerin serifleri yoktur — belirtilen sınırın ötesine bir zerre kadar çıkıntı yapmadan mükemmel bir şekilde eşit karakterler gibi görünürler. Tek istisna, yüksekliği kelimenin ilk harfiyle çakışan «k» ve «i» dir. Logonun renk paleti siyah, beyaz, kırmızı (eskiden) ve parlak kırmızıyı (şimdi) içerir.