Kickstarter Logo

Kickstarter Logo

Kickstarter, aralarında sanatçı Perry Chen, yazarlar Yancey Strickler ve Charles Adler’in de bulunduğu üç girişimci tarafından kurulan çevrimiçi bir kitle fonlama platformudur. Nisan 2009’da oluşturuldu ve hala yaratıcı fikirlerin çevrimiçi finansmanı, yazarların kendilerinin sunduğu çeşitli projeler ile uğraşıyor. Hizmetin merkez ofisi New York’un (ABD) Brooklyn bölgesinde bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Kickstarter Logo Tarih

Platformun ana odak noktası yaratıcı projelerdir. Herhangi bir alanı temsil edebilirler: tasarım, film, teknoloji, müzik, yayıncılık, çizgi roman, moda, dans, tiyatro, fotoğrafçılık vb. Toplamda 13 grup ve 36 alt grup vardır. Halktan yatırım fonlarının toplanması herkes için aynı şemayı izler. Başvuru sahipleri son teslim tarihini kendileri belirler ve finansman amacını seçerler. Koşullar karşılanmazsa (hedefe zamanında ulaşılmazsa), para tahsil edilmez.

Kickstarter komisyonlar tarafından yönlendirilir. Ancak, dünyanın her yerinden potansiyel sponsorlar ve başvuru sahipleri tarafından kullanılabilir. Ancak, diğer birçok yatırım veya bağış toplama forumunun aksine, bu site işlerin veya projelerin mülkiyetini ileri sürmez. Logosunun tarzının olabildiğince samimi ve çekici görünmesine şaşmamalı. Hemen olumluya geçer. Toplamda iki amblemi var.

2009 — 2017

Kickstarter Logo 2009-2017

İlk logo, kitle fonlaması şirketinin adını gösterir. Yaratıcılar onun faaliyetlerine odaklanmaya karar verdi. Her şeyi bir kerede netleştirmek için, kelimeyi görsel olarak ikiye böldüler ve yeşilin iki tonuyla vurguladılar: «KICK» koyu ladinle, «STARTER» — nane zümrütle yazılmıştır. Yuvarlak uçlu, kalın, kalın büyük harfler. «A» ve «R» nin iç boşlukları yoktur.

2017 — günümüz

Kickstarter Logo 2017-şimdi

Mevcut versiyonunda, tasarımcılar «Kickstarter» kelimesinin yazım tarzını değiştirdiler: şimdi tek renk. Harf içi boşlukların olmaması nedeniyle işaretler bulanık. Semboller yalnızca dış hatlarından tanınabilir. Harfler çok geniş, sans serif, yuvarlak, bu yüzden balon gibi görünüyorlar.

Amblem

Kickstarter Amblem

Bir web servisinin adından geliştirilmiş bir kelime işaretidir. Kickstarter yazısı beyaz bir arka plan üzerine yayılmıştır. Açılış versiyonunda, farklı renklerle açıkça vurgulanan iki bölümlüdür. Ancak mevcut sürümde, kelime birleştirildi ve farklı bir yazı tipinde yapıldı, bu da harflerin süper kalın görünmesini sağlıyor.

Yazı tipi ve renkler

Logo Kickstarter

Her iki Kickstarter amblemi de yuvarlak bir yazı tipi kullanır. Stil grotesktir ve iki tür yazı tipini yansıtır: Frankfurter Normal ve RNS Baruta Black. Üstelik harfler o kadar kalın ki boşluk oluşturmuyorlar. İşaretlerin kendi aralarında yalnızca küçük bir sınır vardır.

Palet iki döneme ayrılmıştır: 2017 öncesi ve sonrası. Önceden, yeşilin iki versiyonu galip geldi: koyu ladin ve zümrüt. Artık logo tek renkli ve koyu camgöbeği renginden oluşuyor.