Kingdom Hearts Logo

Kingdom Hearts Logo

Kingdom Hearts, aksiyon RPG türünde çok platformlu bir bilgisayar video oyunudur. Ayrıca, esas olarak The Walt Disney Company’ye ait olan çok sayıda medya franchise’ının da temelidir. Seri, Square Enix ve Disney Interactive tarafından oluşturuldu ve yayınlandı. Ana geliştirici Tetsuya Nomura’dır. Koleksiyon, birincisi (Kingdom Hearts) Mart 2002’de piyasaya sürülen ve sonuncusu (Kingdom Hearts: Melody of Memory) Kasım 2020’de çıkan toplam on üç oyun içeriyor.

Anlam ve tarih

Kingdom Hearts Logo Tarih

Orijinal temel PlayStation’a odaklandı, ancak oyuncuların ve eleştirmenlerin onayından sonra sürümler diğer oyun alanlarına uyarlandı: Game Boy Advance, Xbox One, Nintendo. Cep telefonları, Android, iOS ve tarayıcılar için seçenekler de önerilmiştir.

Video oyununun özü, ana karakter ve arkadaşlarının (Sora, Riku, Kairi) ortak bir çoklu evrende paralel olarak var olan farklı dünyaları ziyaret etmeleridir. Orada Disney, Pixar ve Square Enix’in çizgi film karakterlerinin yanı sıra oyunlardan ve eserlerden varlıklar ile etkileşime giriyorlar. Ana senaryo, kötü adam Xehanort’la karşılaşma etrafında gelişiyor. Bu çizim tüm sürümlerde görülebilir ve stili logoya yansıtılmıştır. Dahası, tüm seri için ortaktır.

Logonun ana unsuru, geri kalanı için arka plan görevi gören kalptir. Kingdom Hearts’ın özünü yakaladığı için özellikle dekorda kullanılır. Oyunda herkesin bir kalbi vardır. Onun sayesinde karakterler deneyimler ve duygular yaşarlar ve bunu kaybettiklerinde Kalpsiz olurlar. Kalbi olmayan varlıklar, benzerlerini yaratarak onu başkalarından çalmaya başlar. Oyunda ayrıca Kimse yok: insan görünümünü koruyabilirler. Senaryoya göre bu karakterler insan olarak yeniden doğarak kalplerine kavuşuyor.

Dünyaların da kalpleri var, bu yüzden olumsuz aktörler onları yakalamaya, götürmeye çalışıyor. Bu durumda aynı anda hem anahtar hem de kılıç gibi görünen özel bir silah yardımıyla dünyayı düşmanlardan korumakla yükümlü olan ana karakterler kurtarmaya gelir. Kazandıkları tüm kalpler Kingdom Hearts’a gider ve ayrı bir dünya olarak onun parçası olurlar.

Logonun ana detayı, üstte yer alan kıvırcık buklelerle süslenmiş bir kalptir. Yukarıda «Disney» ve «Square Enix» kelimeleri var. Video koleksiyonunun geliştiricilerini, yayıncılarını ve sahiplerini temsil ederler. İsimler, düşmanlarla ve özgür kalplerle savaşmak için tasarlanmış küçük bir siyah anahtarla ayrılır. Ancak bununla Heartless’ı yok edebilirsiniz.

Aşağıda metal olarak stilize edilmiş üç uçlu bir taç var. Hacimli, dışbükey, yani 3D efektli. Ancak aynı zamanda, monarşik gücün sembolü, sadelikle uyumlu bir şekilde birleştirilen zarafetle ayırt edilir. Keskin dişler arasında altta iki minyatür boşluk görülür.

Logonun bir sonraki önemli unsuru isimdir. Merkeze yatay olarak yerleştirilen büyük bir yazıt, sanki onu deliyormuş gibi kalp boyunca ilerliyor. Harfler, her yöne doğru çıkıntı yapan keskin uçlarla elle çizilmiş. Ve bunların arasında tek bir tekrar eden işaret yoktur — kesinlikle tüm semboller farklıdır. İçlerinde kömür bir arka plan var. Aynı koyu şerit, gri, açık kül ve siyah çizgiler şeklinde değişen üç kenarlı her harfin dış çizgisi boyunca ilerler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logo bir değil üç yazı tipi kullanır. «Disney» kelimesi, film stüdyosunun kurucusunun imzası şeklinde karikatür tarzında yapılmıştır. Square Enix geometrik olarak şekillendirilmiştir, ancak hafif yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Sans Serif ailesinden basit, doğranmış. Üçüncü yazıt «Kingdom Hearts» dır. Oyunun adı, sivri uçlu ve sivri uçlu Gotik tasarımda ayrı sembollerle oluşturulmuştur. Amblemin renk şeması siyah, beyaz ve birkaç gri tonunun birleşiminden oluşur.