Kraken Logo

Kraken Logo

Kraken, en eski kripto para borsalarından biridir ve en büyük BTC / EUR borsasıdır. Bu platform, ödünç alınan fonların katılımı da dahil olmak üzere fiat ve dijital para ticareti yapmanızı sağlar. Bağımsız şirket Group-IB’ye göre, liderler projelerinin siber güvenliğine iyi baktılar. Bunda, yaratılışını dolaylı olarak etkileyen savunmasız çevrimiçi hizmet Mt.Gox’un önündedir.

Anlam ve tarih

Şirket, 2011 yılında Amerikan Jesse Powell tarafından kuruldu. Bu, Mt.Gox hackinin arka planında gerçekleşti, çünkü Kraken’in sorunlu Japon kripto para borsasına güvenli bir alternatif olması gerekiyordu. Sonunda, oldu: Mt.Gox’un iflasından sonra, BTC sızıntısını araştırmaya başladı ve kaybedilen fonları, etkilenen tüm sanal para sahiplerine iade etmeyi taahhüt etti.

Kraken kendisini bir bitcoin borsası olarak faturalandırsa da, Zcash, Monero, Litecoin, Ripple, Ethereum ve diğer popüler varlıklar dahil olmak üzere diğer birçok kripto para birimini desteklemektedir. Bu nedenle ve aynı zamanda yüksek güvenilirliği nedeniyle, farklı ülkelerden 4 milyondan fazla tüccar ona güveniyor.

Kullanıcılar Kraken’i sadece profesyoneller ve yeni başlayanlar için çok sayıda araç içeren küresel bir değişim olarak değil, aynı zamanda alışılmadık bir logoya sahip bir konsept projesi olarak da bilirler. Başlıca grafik sembolü, İzlanda mitlerinden alınan adla gösterilmiştir. Bildiğiniz gibi, kraken kurgusal bir yaratıktır, açık okyanusta gemileri yok eden bir deniz canavarıdır. Tasarımcılar onu soyut bir siluet olarak resmetti ve bir kelime işareti ekledi.

Sanal para bozdurma hizmetinin bu ismi neden kendisi için seçtiği açık değildir. Belki de nihayet kripto para piyasasında yerini almak için Mt.Gox’u «batırmak» istiyordu. Ya da belki de batmazlığını gösterme girişimiydi, çünkü efsanevi bir canavar en büyük gemiyi bile arkasında deneyimli bir mürettebatla sürükleyebilirdi.

«Kraken» kelimesinin ürkütücü anlamına rağmen, sanatçılar şirketin adını korku tarzında vermediler. Soyut geometrik şekiller kullandılar ve elde ettikleri şey efsanevi canavara çok az benzerlik gösteriyor. Aşağıdaki imza olmasaydı, kimse onun bir kraken olduğunu tahmin bile edemezdi. Çıkıntıları olan bir yarım daire daha çok, herhangi bir nedenle dikenleri olmayan bir saç tarağına veya dört yuvarlak dişli bir çocuğun çatalının ucuna benziyor.

Her durumda, gerçek bir kraken ile hiçbir ilişki yoktur, çünkü tasarımcıların birini korkutmak gibi bir amacı yoktu. Köşelerin olmaması borsanın tüccarlara güven uyandırmak istediğini gösteriyor. Bu psikolojik teknik bilinçaltı bir düzeyde çalışır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Grafiğin altında kripto para borsasının adı var. Mektup formları, Protestant DGL Regular by Digital Graphic Labs ve Yoxall Regular by Roger White da dahil olmak üzere bir dizi ücretsiz ve ücretli yazı tipini anımsatmaktadır. Diğer benzer yazı tipleri, FontSite Inc. tarafından hazırlanan Foundation Sans Roman’dır. ve GNU FreeFont Projesi’nin geliştiricilerinden FreeSans Medium. Küçük farklılıklar olsa da benzer glifleri paylaşırlar. Kraken logosundaki «K» harflerinin her ikisinin de büyük harf olması ve diğer tüm karakterlerin aynı boyutta olmalarına rağmen küçük harf olması dikkat çekicidir.

Soyut çizim ve yazı renkli olarak birleştirilmiştir. Tasarımcılar # 5841D8 rengini seçerek onları mor yaptı. Beyaz bir arka plana karşı net bir şekilde öne çıkacak kadar karanlık.