Labello Logo

Labello Logo

Labello, Almanya ve Avusturya’da üretilen bir dizi tıbbi, koruyucu, nemlendirici dudak balsamıdır. İlk başta hijyenik rujdu, ancak bugün kadınlar ve erkekler için çeşitli yönlere ayrılmıştır. İlk çıkışını 1909’da güzellik pazarında yaptı. Marka artık Beiersdorf AG’ye aittir.

Anlam ve tarih

Labello Logo

Logonun başlangıcı, ticari markanın adıyla verildi. Anahtar unsur olarak kullanılan budur. Bu durumda, «labello» kelimesi bileşiktir ve iki Latince kökten gelir: «dudak» (labium) ve «güzel» (bellus). Semboloji geliştiricileri, Juliasys Studio’nun tasarımcılarıdır.

Labello markasının kişisel tanımlama işareti adıdır. Her zaman logoda mevcuttu ve yazımın minimalist bir versiyonunu temsil ediyordu. İçinde serif veya kıvrımlı öğe yoktur — sadece tek bir kelime. İki küçük «ll» haricinde hemen hemen tüm harfler akıcı ve yuvarlatılmıştır. Hijyenik ruj tüplerine benziyorlar — uzun, geniş, dikdörtgen. İlk «L» onlardan farklıdır çünkü büyük harfle yazılmıştır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Labello Amblem

Labello ticari markası için aynı adı taşıyan bireysel yazı tipi, Berlin’den Juliasys stüdyosu tarafından geliştirildi. Bunu yapmak için öğretmen Bauhaus Herbert Bayer’in Universalschrift yazı tipini kullandı. Logonun renk şeması arka plana bağlıdır. Etiket açıksa, harfler koyu mavi, koyu ise beyazdır.