Lana Del Rey Logo

Lana Del Rey Logo

Lana Del Rey, müzik kariyerine 2005 yılında başlayan, ancak 2011 yılında tekli «Video Oyunları» nın yayınlanmasından sonra ünlü olan Amerikalı bir şarkıcının takma adıdır. Aslında, pop şarkıcısının adı Elizabeth Woolridge Grant.

Anlam ve tarih

Lana Del Rey Logo Tarih

Ünlü kişinin özel bir grafik logosuna sahip değildir — yalnızca takma adı albümlerin ve bestelerin yayınlanmasında kullanılır. Özellikle «Lana Del Ray» (2010), «Born to Die» (2012), «Honeymoon» (2015) stüdyo koleksiyonlarının kapakları «Lana Del Rey» katı yazıtıyla süslenmiştir.

Yazı tipi, 1933’te Polonya dergisi Tygodnik Ilustrowany’den esinlenen eski moda Rospi Retro’ya benziyor. Ayrıca Rainbow (Hawaiian Tropic’ten) ve Steelfish (Ray Larabie’den) ile benzerlikler var. Dar ve dikey olarak uzatılmış sans serif harflerle birleştirilirler.

«Lust for Life» (2017) albümünün kapağında, şarkıcının takma adı orijinal olarak stilize edilmiştir. «L», «A», «D», «R», «Y», gözyaşı şeklindeki unsurları olan zarif buklelere sahiptir. Bu onların el yazısı gibi görünmesini sağlar. Diğer bir «L» («Del» sözcüğünde), «N» ve «E» kare seriflerle dekore edilmiştir.

Kontrastlı oyun alışılmadık bir etki yaratıyor: tipografi, müzik koleksiyonundaki çoğu şarkının romantik melankoli karakteristiğini yansıtıyor. Aslında, 1950’lerde ve 1960’larda Amerikan kitle kültürünün somut örneğidir.

Orijinal italik yazı tipi iki yatay çizgiyle tamamlanır. Biri «Del» kelimesinin altını çiziyor ve diğeri «Lana» daki «A» harflerini birleştiriyor. Logo farklı renklerde sunulmaktadır. Kapakların üzerinde genellikle kırmızı yazıtlı bir varyant vardı. Buna rağmen siyah beyaz versiyonlar oldukça popüler hale geldi.

Altıncı stüdyo albümü (2019’da Norman Fucking Rockwell) pop yıldızının takma adı yerine «LDR» kısaltmasını kullanıyor. Semboller dikey olarak üst üste yerleştirilmiştir. Yazı tipi bir çizgi romana benzer ve stil olarak kapağın sol üst köşesindeki çizgi film patlamasını yansıtır. Harfler ince kırmızı bir çerçeveyle beyazdır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Lana Del Rey Amblem

Kemer sıkma ve incelik, bu kişisel logoyu ilk olarak karakterize eden şeydir. İçinde herhangi bir çizim öğesi olmamasına rağmen, grafikler yine de geometrik harflerle izlenebilir. Ana yer, sanatçının takma adı olan «Lana Del Rey» tarafından işgal edilmiştir. İşaretler uzundur ve dikey olarak mükemmel bir şekilde hizalanır. Harf içi boşluklar, karakterler arası mesafe gibi dardır, bu nedenle harfler birbirine yakın gibi görünür. Bu aynı zamanda kelimelerin yakın düzenlenmesi ile de tetiklenir.

Özel logo için yazar, şık ve çok yönlü tırtıklı bir yazı tipi seçti. Aynı anda iki yazı tipine benziyor: Ray Larabie tarafından tasarlanan Steelfish ve HawaiianTropic tarafından tasarlanan Rainbow. Logonun renk şeması da basit ve aynı zamanda evrenseldir — siyah ve beyazın klasik dengesidir. Dar, koyu harfler, geniş beyaz bir arka plana karşı çok şık görünür.