Lancome Logo

Lancôme Logo

Lancôme, seçkin bir parfümeri ve lüks kozmetik markasıdır. 1935’te Fransa’da ortaya çıktı. 2004 yılından beri L’Oréal endişesine aittir ve Lüks Ürünler bölümünün bir parçasıdır.

Anlam ve tarih

Logo Lancôme

Ticari marka logosu, orijinal adına dayanmaktadır. «Lancôme» kelimesi, güzellik şirketinin yaratıcısı Armand Petitjean tarafından icat edildi. Le Château De Lancosme’nin pitoresk kalıntılarından o kadar etkilendi ki, «beyin çocuğuna» da benzer bir isim vermeye karar verdi. Ayrıca marka isminin tasarımını antik mimari anıtın yüce havasına uydurmaya çalıştı.

Sonuç olarak, amblem üzerindeki “Lancôme” yazısı sofistike görünüyor. Uzun dar çizgiler ve keskin çizgiler ona şıklık katar. Hemen altında yer alan «Paris» kelimesi ise bambaşka bir görünüme sahip. Sert sans serif harfleri kompozisyonu dengeler ve eğlenceli retro tarzı ile ciddiyet arasında bir denge kurar.

İlginç bir şekilde, şirketin her yönünün kendi grafik tanımı vardır. Armand Petitjean parfüm için bir gül, cilt bakımı için bir nilüfer ve makyaj için bir melek seçti. Ortak sembol yine eşsiz altın güldür. Efsaneye göre, Le Château De Lancosme kalıntılarında bolca büyüyen oydu.

Logo yazı tipi ve renkleri

Lancôme Amblem

Efsanevi kozmetik üreticisi, uzun, yuvarlak, oval, kare gibi her şekle sahip şişelere ve kavanozlara rahatça sığması için logonun ergonomisine odaklandı. Okumayı kolaylaştırmak için, kendisini Fransız tarzında yazılmış tek bir kelimeyle sınırlandırdı — «ô» harfinin üzerinde bir şapka ile. Kozmetiklerin menşe ülkesini gösteren zarif ve benzersiz görünüyor. Bazı durumlarda logo minyatür bir gül simgesiyle tamamlanır. Lancôme adı altında, ticari marka ofisinin bulunduğu şehir — «Paris» gösterilir.

Fransız marka logosundaki her kelimenin kendi tipografisi vardır. Üstteki yazıt Baskerville Old Face yazı tipindedir. Serifli ve küçük harf aralıklı biraz uzatılmış harfler logoyu görsel olarak rahatlatır. Bir zarafet duygusu yaratırlar. Alt satırdaki kelime, Sans Serif yazı tipi ailesinden alınmış ince, grotesk büyük harflerle yazılmıştır. Logonun rengi monokromdur ve siyah (harfler) ve beyaz (arka plan) kombinasyonundan oluşur.