Le Coq Sportif Logo

Le Coq Sportif Logo

Le Coq Sportif, Fransız spor malzemeleri, ayakkabı ve giyim üreticisidir. Yabancı takımlar dahil birçok takımın resmi üniforma tedarikçisidir. Emile Camuset bir örgü atölyesi açtığından beri 1882’den beri piyasada.

Anlam ve tarih

Le Coq Sportif Logo Tarih

Şirket logosu, Emile’nin torunu Roland Camuset tarafından oluşturuldu. Ana görüntü olarak stilize bir Galya horozu seçti. Bu sadece şirketin adına bir atıf değil, aynı zamanda Fransa’nın resmi olmayan bir sembolüdür.

Önce kuş etiketi tasmaları süsledi. Ardından, sporcuların Le Coq Sportif amblemini gururla takmaları için göğsüne taşındı. Tasarım, çeşitli koşulların etkisi altında birçok kez değişti, ancak bu genel konsepti etkilemedi.

1948 — 1950

Bonnetterie Sportive Romillone Le Coq Sportif Logo 1948-1950

İlk amblem klasik bir etikete benziyordu ve her tür giysiye işlendi. Beyaz dikdörtgenin içinde birkaç yatay yazıt vardı: «Bonneterie Sportive Romillonne» (üstte), «Le Coq Sportif» (orta) ve «Romilly sur Seine» (altta). Son cümle fabrikanın adıydı. Solda, bizzat Roland Camuset tarafından çizilmiş bir ötücü horozun başı vardı.

1950 — 1960

Le Coq Sportif Logo 1950-1960

1950 yılında, üretici Le Coq Sportif’i ticari marka olarak tescil ettirdi. Aynı zamanda kurumsal grafik sembolünü modernize ederek ona üçgen şekli verdi. Geometrik şekil, şirketin başındaki aile üçlüsünü temsil ediyor: kızı, oğlu ve torunu Emile Camuset. İçeride, yükselen güneşin arka planına karşı tam olarak büyüyen bir horoz tasvir edilmiştir. Beyaz ve mavi çizgiler kirişler oluşturur. Dışarıda, üçgenin eğimli kenarları boyunca marka adı yazılır, iki kısma ayrılır.

1960 — 1965

Le Coq Sportif Logo 1960-1965

Şirket, Roma’daki XVII Olimpiyat Oyunları sırasında Fransız milli takımıyla olan ortaklığı kutlamak için yeni bir amblem yayınladı. Horozun arkasında Olimpiyat bayrağı var: birbirine bağlı beş çok renkli halka. Bu, markanın ilk renkli logosu. Palet siyah, kırmızı, mavi, sarı, camgöbeği ve beyazı içerir.

1965 — 1966

Le Coq Sportif Logo 1965-1966

Yeni grafik 1950 versiyonuna benziyor Gururlu bir horoz bir üçgenin içinde duruyor. Arka planda, sivri bir tabanı ve beyaz ve mavi renkli üç dikey çizgiye sahip dikdörtgen bir kalkan var.

1966 — 1968

Le Coq Sportif Logo 1966-1968

1966’da tasarımcılar birçok detayı kaldırdılar ve sadece üçgeni, marka adını ve bacakları ve başı olmayan bir kuşun siluetini bıraktılar. Ayrıca horozu sola çevirdiler ve yazıtın konumunu değiştirdiler. “Le Coq Sportif” artık logonun altındaki mavi dikdörtgenin içinde.

1968 — 1973

Le Coq Sportif Logo 1968-1973

XX Olimpiyatı 1972 Münih Oyunlarına katılan Fransız takımının kıyafetleri, her zamanki kuş olmadan amblemle süslendi. Geniş mavi bir çerçeveye sahip bir üçgene soyut bir figür çizildi. Kalın «onay işareti», yazarlar tarafından tasarlandığı şekliyle bir horozu simgeliyordu.

1973 — 1975

Le Coq Sportif Logo 1973-1975

Tasarımcılar, özellikle tenis kıyafetleri için yeni bir etiket oluşturdu. Klasik üçgen çerçeve ve marka adı olmayan bir kuşun siluetini tasvir ediyor. Ancak bu minimalist versiyon yalnızca iki yıl sürdü.

1975 — 2009

Le Coq Sportif Logo 1975-2009

1975 logosunda horoz, üçgenin merkezindedir. Sağ köşede tescilli bir ticari marka var. Geometrik şeklin altında «Le Coq Sportif» ifadesi yer almaktadır. Tüm harfler küçük harf, tipografik yazı tipidir.

2009 — 2010

Le Coq Sportif Logo 2009-2010

2009 yılında, geliştiriciler horozu o kadar büyüttü ki, üçgene sığmayı bıraktı. Ayrıca «®» harfini çıkardılar, ana hatları daha kalın hale getirdiler ve harflerin şeklini biraz değiştirdiler. Harf aralığı genişledi, bu nedenle karakterlerin okunması kolay ve eskisi gibi birleştirilmiyor.

2010 — 2012

Le Coq Sportif Logo 2010-2012

Logoda önemli değişiklikler yapılmadı. Tek değişiklik arka plan renginde oldu. Şimdi hava karardı ve kuşun kendisi şimdi beyaz bir arka planla yapıldı.

2012 — 2016

Le Coq Sportif Logo 2012-2016

Modern logo Ron Arad tarafından tasarlanmıştır. Spor malzemeleri üreticisinin bağlı olduğu temel ilkeler olan stil ve dinamizmi aktarmaya çalıştı.

Horoz, 1968 öncesi logolarda olduğu gibi sağa bakıyor. Aşağıda üç bölümden oluşan yarım daire biçimli bir şekil var. Parçaları, Fransız bayrağına benzeyen üç renge (mavi, beyaz ve kırmızı) boyanmıştır. Üç renkli uzun zamandır bir özgürlük alegorisi olarak kabul edildi. Le Coq Sportif’in vatanseverliğini yansıtır ve markalı ürünlerin doğum yerine işaret eder.

2016 — günümüz

Le Coq Sportif Logo 2016-şimdi

Alaka düzeyine ulaşmak için, logonun geliştiricileri önceki sürümü aldı ve çizim stilinde hiçbir şeyi değiştirmeden birkaç unsurla tamamladı. Böylece görüntüye renk ve mantık eklediler, çünkü şimdi horoz yükselen güneşin arka planına karşı öter. Yarım daire şeklinde tasvir edilmiştir ve Fransız bayrağının renklerinden oluşur — mavi, beyaz, kırmızı. Tasarımcılar ayrıca kuşun rengini de düzelttiler: siyahı çıkardılar ve koyu mavi ile değiştirdiler. Ve Galya horozunun inceliğini ve formunu aynı bıraktılar, böylece sembol ideal olarak ticari markanın adına karşılık geldi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Le Coq Sportif Amblem

Bu marka, her biri farklı bir kimliğe sahip inanılmaz bir logo dizisine sahiptir. Ancak ortak özellikleri de vardır: Kurumsal kimliğin tüm evrimi boyunca izlenebilirler. İlk olarak, bu, ana Fransız maskotunun — Galya horozunun görüntüsüdür. İkincisi, periyodik olarak kırmızı ile tamamlanan geleneksel mavi, siyah ve beyaz kombinasyonu. Şimdi amblem en eksiksiz, çünkü ulusal Fransız gururunun tüm özelliklerini içeriyor.

Amblem, bazı değişikliklerle Helvetica Neue Condensed Bold ve Black’e olabildiğince yakın bir yazı tipi kullanır. Yazı küçük harftir ve düzgün kesilmiş harflerle yürütülür. Logonun renk içeriği sürekli değişiyordu: ya tek renkli ya da tam renkliydi. Bununla birlikte, palette mavi, beyaz, kırmızı ve siyahın birkaç tonu baskındır. Fransız ulusal bayrağının tonlarını yansıtıyorlar.