Led Zeppelin Logo

Led Zeppelin Logo
Led Zeppelin Logosu PNG

Led Zeppelin, İngiltere’de 1968’de kurulan efsanevi bir gruptur. Hard rock tarihindeki en etkili ve yenilikçi olanı, «albüm rock» konseptinin temelini atıyor. Çeşitli stilleri birleştiren dört müzisyenden oluşuyordu: folk rock, heavy metal, blues rock ve hard rock. Mayıs 2006’da biri oldukça yakın zamanda alınan ilgi, şöhret, takdir ve ödüllerle çevrilidirler.

Anlam ve Tarihçe

Led Zeppelin Logo Tarih
Led Zeppelin Logosunun Hikayesi

Müzik grubunun klasik amblemi, kuruluşundan beş yıl sonra ortaya çıktı — 1973’te. Gecikme, grubun New Yardbirds’ten Led Zeppelin’e yeniden adlandırılmasından kaynaklanıyor. Sonra stilize bir yazı şeklinde siyah beyaz bir etiket birçok albümde titremeye başladı ve hızla ün kazandı. Grup üyeleri ve logoları artık Rock and Roll Hall of Fame’de sergileniyor.

Amblem

Led Zeppelin Amblem

İngiliz rockçıların görsel olarak tanımlanmasının ana çeşidi, grubun sanatsal olarak tasarlanmış adıdır. Düzensiz şekle sahip ince siyah harfler beyaz bir arka planda bulunur. Tarz olarak, taşlar ve runeler üzerine yazılmış mistik işaretlere yakındırlar. Farklı büyüklükteki semboller birbirleriyle kompakt bir şekilde birleştirilir ve «Led» ve «Zeppelin» kelimeleri birleşmesin, aralarına bir çizgi koyarlar.

Grubun her üyesi için ayrı logolar da vardır. Bunlar, farklı geometrik şekillerin ve diğer unsurların serbest bir şekilde yorumlanması şeklindeki küçük işaretlerdir. John Paul Jones ve John Bonham onları Rudolf Koch’un Book of Signs kitabından aldılar. Robert Plant, sözde Mu uygarlığından ilham alarak amblemini kendisi tasarladı. Ve Page kişisel markayı kendisi yaratmasına rağmen hiçbir zaman bir açıklama yapmadı. Dört seçenek de dördüncü stüdyo albümünün kapağını süsledi.

Uzun varlığı boyunca, Led Zeppelin birçok görsel kimliğe sahip olmuştur. Bunlardan biri Icarus. 1974’te Swan Song Record Label’da göründü. Tasarım, William Rimmer’ın sanat eserlerine dayanıyordu. Bu sembol en ikonik olarak kabul edilir.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Led Zeppelin

İngiliz müzisyenlerin logosu başından beri özelleştirildi. Tüm harflerin farklı şekilleri ve boyutları vardır. Onları birleştiren tek şey stildir. Hafif serifler ve uzun çizgilerle tamamlanan katı bir geometrik tasarımda tutulurlar. Örneğin, «E», «Z», «P» uzundur ve «N» harfinin sağ tarafı aşağıya doğru eğimlidir ve ortak sınırın ötesine uzanır. Dahası, müzisyenler amblemlerinde aynı iki sembolün görünmemesini sağlamaya çalıştı.

Ancak renk konusunda her şey çok daha basit: logo için rock grubu siyah ve beyazın klasik bir kontrast kombinasyonunu seçti. Albüm kapakları palet bakımından zengindir.