Libra Logo

Libra Logo

Libra, bağımsız Libra Birliği konsorsiyumu tarafından işletilen aynı adı taşıyan bir kripto para birimi ve ödeme sistemidir. Dünyaca ünlü sosyal ağ Facebook’un bir projesi olan Calibra şirketine aittir.

Anlam ve tarih

Libra Logo

Libra belirtecinin görünümü 18 Haziran 2019’da açıklandı, aynı zamanda blok zincirinin kurucuları bir kurumsal logo sundu: üç dalgalı çizgi ile desteklenen marka adı. Karakter tasarım ajansı çalışanları tarafından icat edildi. Daha sonra ortaya çıktığı gibi, başlangıç ​​bankası Current’in zaten benzer bir amblemi vardı. Üstelik aynı New York stüdyosu tarafından geliştirildi.

Mevcut temsilciler ticari marka ihlali nedeniyle dava açtı ve soruşturma için Goodwin Procter özel hukuk firması tuttu. Davadaki sanıklar arasında Calibra’nın fikri mülkiyet sahibi ve Facebook’un ana şirketi Character var.

İnternet bankasının kurucusu Stuart Sopp, rakiplerin 2016’da oluşturulan bir logoyu çaldığını söyledi. Dalgalı çizgi kurumsal hareketin önemini taşıyor, dedi. Bu fikri grafik forma dönüştürmek 6 ay sürdü.

Ek olarak, Libra logosu kullanıcılar tarafından birçok kez ağır şekilde eleştirildi. Ana sorular ve endişeler dalgalı çizgilerin açık olmayan anlamı ile ilgiliydi. Bazıları bunun matematiksel bir tilde olduğuna ve yaklaşık eşitliği göstermek için bir sayının önüne yerleştirildiğine inanıyordu. Onların görüşüne göre, böyle bir dernek, kripto para birimini en iyi yönüyle karakterize etmedi ve reklam karşıtı olarak çalıştı.

Diğerleri, logonun Kova burcunun burç işaretiyle bir ilgisi olduğunu öne sürdü. Onlara çelişkili bir kafa karışıklığı gibi geldi, çünkü astrolojide ayrı bir Terazi burcu var ve tamamen farklı bir sembole sahip.

Logo yazı tipi ve renkleri

Libra Amblem

Facebook kripto proje amblemi iki bölümden oluşmaktadır. Solda, biri diğerinin üzerinde üç tild var. Tescilli markanın adı sağda yazmaktadır. «Terazi» kelimesi basit bir yazı tipine, sans serifine ve dekoratif unsurlara sahiptir. Yazım kurallarına göre büyük yazılması gereken ilk «l» dahil olmak üzere tüm harfler küçüktür.

Tasarımcılar, «l», «i» ve «b» nin yüksekliğini hizalayarak klasik oranları korudular. Ve her şeyin olabildiğince uyumlu görünmesi için, dikdörtgen çizgileri «b» ve «a» harflerinde simetrik dairelerle dengelediler.

Logonun bir diğer ayırt edici özelliği de renk paleti. Grafik işaret ve yazıt, açık mavi-mor bir gölgeye sahiptir. Beyaz bir arka plana karşı parlak bir şekilde öne çıkıyor.