Lidl Logo

Lidl Logo

LIDL, gıda ve ev eşyalarının toptan ve indirimli ticareti alanında faaliyet gösteren bir gıda şirketinin Alman markasıdır. Bugün, aynı kurumsal tarzda ve renklerde — mavi, sarı ve kırmızı — dekore edilmiş, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kapsamlı bir süpermarket zincirine (10 binin üzerinde) sahiptir.

Anlam ve tarih

Lidl Logo Tarih

Şirket 1930 yılında kuruldu ve Berlin’de küçük bir bakkalın sahibi Joseph Schwarz ve bu fikri öneren arkadaşı, ekonomi profesörü Ludwig Lidl tarafından kuruldu. Başlangıçta şirket «Lidl & Schwarz» olarak adlandırıldı, ancak daha sonra ad olarak yalnızca geniş ve sesli LIDL kelimesi kaldı ve yazımı büyük harflere dönüştürdü. Schwartz işten sorumluydu ve toptan gıda depolarını Almanya ve Avusturya’da lider pozisyonlara getirmesi yalnızca 10 yılını aldı. Savaş sırasında LIDL, ordu için tedarik sağlayanlardan biriydi.

Almanya’nın yenilgisinden sonra, tüm mülkleri tahrip edildiği için şirket tasfiye edildi. Ancak Josef Schwarz onu sıfırdan yeniden yaratmaya karar verdi ve 10 yıl sonra LIDL tekrar ilk üç toptan gıda acentesi arasına girdi.

1977’den bu yana, şirket iki bölüme ayrıldı — ekonomi ve bakkaliye ve ayrıca müşterilerine rakiplerinden her zaman daha düşük bir fiyat sunan “fiyat savaşları” başlatmaya başladı. Ekonomi sınıfındaki fiyatlar ile LIDL zincirlerindeki tüm mallar en yüksek kalitededir.

Unutulmaz isimle birlikte, 1930’da parlak kurumsal renkler seçildi — mavi, sarı ve kırmızı — bunlar, samimiyeti, sıcaklığı ve güvenilirliği sembolize ediyor.

Ayrıca, o güne kadar değişmeden kalan logo oluşturuldu. Taban, istikrar, kalite ve güvenilirliğin sembolü olarak mavi bir karedir. İçeride şirketin sadakatini ve samimiyetini simgeleyen kırmızı kenarlı sarı bir daire var. Merkezde büyük harflerle mavi ve kırmızı renkte yazılmış LIDL markasının adı var. Küçük i harfi, görsel olarak diğerlerinden daha büyük olan bir açıyla tasvir edilmiştir. Bu alışılmadık yaklaşım, yaratıcılığıyla hemen dikkat çekiyor.

Logo parlaktır, akılda kalıcıdır, markayı ilk bakışta tanımanıza olanak tanır. Uzmanlar, LIDL ambleminin güven ve onlardan alışveriş yapma isteği uyandırdığını söylüyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Lidl Amblem

Başlangıcından bu yana, tanınmış bir perakende zincirinin logosu iyimser bir tarzı, açıklığı ve samimiyeti yansıtıyor. Merkezi bağlantı addır — üç büyük ve bir küçük harf içeren bir yazıt. Dahası, geliştiriciler «i» rengini vurguladılar — bu kırmızı, geri kalan işaretler mavi. Bu sembol dışa doğru, başı yerine yuvarlak bir noktaya sahip olan komik küçük bir adama benziyor. Bu benzerliği vurgulamak için mektup yana çevrildi. Ardından, kırmızı bir şeritle ana hatları çizilen sarı bir daire gelir. Tüm öğeler mavi bir kare içindedir.

Logodaki harfler yazılmamış ancak çizilmiştir, bu nedenle yazı tipi hakkında konuşmanın bir anlamı yoktur. Bir kelimedeki her işaret bireyseldir. Tabii ki serif yazı tiplerine benziyorlar, ancak tamamen aynı bir versiyon belirtmek imkansız. «L», bacağın oldukça yükseltilmiş ve kesilmiş bir ucuna sahiptir, «D» neredeyse görünmez bir iç boşluk ile çok geniştir ve «i» küçük harftir.

Yaşamı onaylayan ve neşeli logo rengi, Pigment Kırmızısı (# EE1C25), Gül Sarısı (# FFF200) ve Orta İran Mavisi (# 015AA2) kombinasyonundan gelir.