Liebherr Logo

Liebherr Logo

Liebherr, İsviçre’den Liebherr-International AG holdingine ait bir Alman şirketler grubudur. Çeşitli ekipmanların üretimine odaklanmış bir aile şirketidir. Ürün yelpazesi, hidrolik ekskavatörler, madencilik kamyonları ve uçak bileşenlerinden profesyonel donduruculara ve birinci sınıf ev tipi buzdolaplarına kadar çok çeşitli ekipmanları içerir.

Anlam ve tarih

Liebherr Logo Tarih

Almanya’dan bir ekipman üreticisinin logosu hemen geniş bir kabul görmedi. Bunun için şirket önce çok çalışmak zorunda kaldı, ürünlerin kalitesini artırdı, çünkü bu ağır, hantal ve hantal tabela onunla ilişkilendirildi. 1949’dan beri Alman markasının iki versiyonda sadece bir amblemi vardı. Yeniden tasarımın bir sonucu olarak birbiri ardına ortaya çıktılar. Şimdi bu sembol, süslediği arabalar gibi dünyanın birçok ülkesinde tüketiciler tarafından biliniyor.

Eski logo

Liebherr Logo Eski

Liebherr Grubu, piyasaya 1949’da girdi. Aynı yıl, ilk logosunu tanıttı: basit, demokratik Liebherr yazısı. Sözcük, belirsiz bir şekilde Bottle Kaps’ı (Alex Kaczun tarafından) veya benzer Koloss SB’yi (Jakob Erbar tarafından geliştirilmiştir) anımsatan katı bir yazı tipinde yapılmıştır.

Sans serif harfler, kalın ve geniş. Bu nedenle üreticinin adı «ağır» gibi görünüyor. Tasarımcılar, şirketin ürünlerine, dayanıklılıklarına ve güvenilirliğine odaklanmak için tam da böyle bir izlenim yaratmaya çalıştılar.

Yeni logo

Liebherr Logo Yeni

İlk amblem monokromdu: siyah yazı tamamen beyaz bir arka plan üzerindeydi. Daha sonra geliştiriciler, yeni paletlerle birçok versiyon sunarak bu eksikliği düzeltti. Örneğin, aynı anda birkaç ton kullanarak bir kelimeyi maviye boyadılar. Düzgün gradyan, üç boyutlu bir algıya izin verdi. Parlak sarı bir dikdörtgenin içinde siyah «Liebherr» bulunan varyantlar da vardı.

Yazı tipinin gelişimine gelince, fark edilmedi. Başlangıçta, harf aralığı orta genişlikte idi. Sonra tipograflar harfleri değiştirdiler ve yazıt oldukça kompakt hale geldi. Ancak deneyciler burada durmadılar ve işaretler arasındaki boşlukları o kadar azalttılar ki, logonun görsel algısını karmaşıklaştırdılar.

Yine de bu, Liebherr Grubunun ayırt edici bir özelliği olarak adlandırılabilir. Bu etki sayesinde amblem oldukça tanınır. Birisi, markalı teknolojinin yüksek kalitesini bile sembolize ettiğini düşünüyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Liebherr Amblem

Güvenilirlik, istikrar, çokluk, pratiklik — bunlar Liebherr yönetiminin logolarına yansıttığı temel ilkelerdir. Şirket, konsepti ifade etmek için bir kelime işareti seçti. İçinde grafik olmamasına rağmen, rolü metin tarafından oynanır, bu nedenle her harf, en çok geometrik bir şekli anımsatan ayrı bir çizilmiş öğe olarak algılanır.

Semboller o kadar geniştir ki, harflerin bacakları değil, kenarları dikey dikdörtgenler gibi görünür. Ancak, büyüklüğüne rağmen, iç boşluklar açıkça görülebilir, çünkü tasarımcılar zıt bir arka plan seçtiler. Bu, özellikle işaretlerin yuvarlatıldığı ve düzene sokulduğu mevcut sürümde iyi görülebilir.

Amblem, analogları olmayan benzersiz bir yazı tipi kullanır, ancak dıştan bakıldığında iki tür yazı tipiyle ortak bir yönü vardır. Yanların boyutunda Bottle Kaps’a ve stil olarak Koloss SB’ye benziyor. Yani, ilk seçenekten genişliğe ve büyüklüğe ve ikinciden — titizlik ve düzlüğe sahiptir. Her iki kavram da logoya yansıtılır.

Harf paleti sürekli olarak karanlıktır. Çoğunlukla beyaz zemin üzerine siyah kullanılır. Gradyan geçişli mavi nadirdir ve esas olarak komşu öğelerin gölgesine bağlıdır.