Linux Logo

Linux Logo
Linux Logosu PNG

Linux, aynı adı taşıyan çekirdeğe dayalı Unix benzeri bilgisayar platformları ailesine ait bir işletim sistemidir. 1991 yılında ekibi tarafından başlatılan Linus Torvalds’ın bir geliştirmesidir.

Anlam ve Tarihçe

Linux Logo Tarih
Linux Logosunun Hikayesi

İşletim sisteminin ve üzerinde çalışan şirketin resmi maskotu Tux adlı stilize bir penguendir. Dahası, onunla birlikte logo bir tane değil, her biri duruma bağlı olarak kullanılan birkaç versiyonda var. Hepsinin farklı tasarımlarda bir pengueni var.

İşletim sisteminin 1991 yılında ortaya çıkmasına rağmen, benzersiz bir logo oluşturma konuşması beş yıl sonra başladı. İnanılmaz sayıda olan tüm teklifler derinlemesine tartışıldı. Bazıları diğer marka isimleriyle veya parodik olarak tekrarlanan BT sembolleriyle yankılandı.

Bu seçim, Linux sisteminin önemli bir bileşeninin geliştiricisi Linus Torvalds, biriyle yaptığı bir sohbette penguenleri sevdiğini söylemeyene kadar sürdü. Ayrıca Avustralya’dayken birinin onu ısırdığını da ekledi. O zaman logo arayışının vektörü netleşti.

Amblemin ilk versiyonu 1996 yılında Larry Ewing tarafından oluşturuldu. Paradoksal olarak, versiyonlarının hiçbiri o zamandan önce rekabetçi seçimi geçmemişti ve üç tane vardı. Ancak sonuç olarak, şirketin maskotu haline gelen bu iş oldu.

1996 — günümüz

Linux Logo 1996-şimdi

Logoda beyaz zemin üzerinde bir penguen bulunur. Sıkı bir tarzda yapılmıştır. Kuş bacaklarını uzatarak oturur ve bir şeye konsantrasyonla bakar. Gaga gerçek olana benzer, ancak daha sonra üçgen olarak tasvir edilecektir. Hayvanın yüzünde, işletim sisteminin dostluğunu vurgulayan iyi huylu bir ifade var. Bu seçenek hala geçerlidir.

2005 — 2008

Linux Logo 2005-2008

2005 yılında, tılsımı parodi biçiminde yapılmış garip ve komik bir tane ile değiştirme girişiminde bulunuldu. Bu şekilde üç yıl boyunca var oldu. Amblem, sanki bir şey anlamıyormuş gibi garip bir şekilde çizilmiş gözlerle şişman bir pengueni tasvir ediyor. Bu, sanki kuş şaşkınlıkla omuzlarını silkiyormuş gibi kanatların farklı yönlere yayılmasıyla kanıtlanmaktadır.

2008 — günümüz

Linux Logo 2008-şimdi

İlk logoya paralel olarak, penguenin garip ve şaşkın göründüğü modern bir versiyon devam ediyor: açık kanatlarla ve şişkin gözlerle duruyor. Tasarımcı çizim için bir karikatür tarzı kullandı, bu nedenle kuşun pençeleri yerine iki sarı oval var.

Amblem

Linux Amblem

Kurumsal logonun temel unsuru penguendir. Tam yüzü döndürülür ve versiyona bağlı olarak oturarak veya ayakta çekilir. Kuşun gözleri büyük — bazen neşeli, bazen şaşırmış ve bazen şaşkın. Bir versiyonda bir gülümseme görüntüsü de var.

Amblemin ana unsuru haline gelen maskotun adının bilinen birkaç transkripti vardır. Tux takma adını öneren James Hughes, birkaç sapın kaynaşmasından geldiğini ve bir kısaltma olduğunu söyledi: (T) orvalds (U) ni (X). Ancak kullanıcılar bunun «smokin» kelimesinin kısaltılmış hali olduğunu varsayıyorlar, çünkü penguenler smokin ve pelerin içinde yürüyormuş gibi görünüyorlar.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Linux

Kelime işareti, amblemin temel bir parçası değildir: sadece bir penguenden oluşabilir ve herhangi bir yazı içeremez. Ancak kullanıldığında, özel bir serif yazı tipinde yapılır. İlk harf büyük, diğerleri küçük harftir. Klasik logo paleti sıcak sarı, beyaz ve siyahın birleşimidir. Mutluluğu, zekayı ve coşkuyu temsil ederler.