Loreal Logo

LOreal Logo
LOreal Logosu PNG

Loreal, çok çeşitli kozmetik ürünlerinin üretiminde dünya lideridir. Şirket yüz, vücut ve saç için parfüm, dekoratif ve bakım ürünleri üretimi yapan birçok popüler markanın sahibidir. Şirketin ofisi Fransa’nın tarihi bölgesinde — Ile-de-France bölgesindeki Clichy-la-Garenne’de ve marka 1909’da kuruldu. Şirketin kurucusu, torununun hâkim kontrol payına sahip olan Eugene Schuller’dir.

Anlam ve Tarihçe

LOreal Logo Tarih
LOreal Logosunun Hikayesi

Şirketin kariyeri genç kimyager Eugene Schuller’in keşfiyle başladı. Parisli kuaförlerin saçlarını kendi bilimsel gelişimleriyle boyadıklarını önerdi. Aureale adında eşsiz bir boya. Böylece, ilk adımlardan itibaren şirket yenilikçi bir yöne doğru ilerledi.

Aslında, L’Oreal logosu bir görüntü veya sembol değil, sadece sözlü bir işarettir. Bu nedenle, ticari markanın görsel kimliğini korumak için görünümü ve yazma yöntemi son derece önemlidir. Şirket adındaki tüm harfler büyük harfle yazılmıştır, ancak iki versiyonda verilmiştir: bir durumda “L” den büyük, diğeri “O”. Küçük karakterlerde yapılmış bir seçenek var. Böylece, tasarımcılar boyutlarını değiştirerek gramer kuralları çerçevesinde kalabildiler ve markanın kişiliğini vurguladılar.

1973’te kozmetik markası, şirket logosunun bazı versiyonlarına yansıyan bir slogana sahipti. “Çünkü buna değerim” ifadesi McCann Erickson’dan 23 yaşındaki editör Ilon Specht tarafından önerildi. Şirketin popülaritesini önemli ölçüde artırdı ve çok sayıda müşteri çekti.

1909 — 1962

LOreal Logo 1909-1962

Orijinal logoda, «L’Oreal» sözcüğü kahverengi bir ovalde bulunur ve toz veya fondöten rengine benzeyen bej harflerle yapılır. İlk “L” küçücük ve göze çarpmaz hale getirildi. Yazıt elips boşluğu boyunca eşit olarak dağıtılmıştır.

1962 — günümüz

LOreal Logo 1962-şimdi

Güncellenmiş sözcük işareti için seçilen yazı tipi basit, okunaklı ve etkileyici. Serifleri yoktur ve hepsi «büyük» olmasına rağmen «O» harfi diğerlerinden daha büyüktür. Ana renk geleneksel olarak siyahtır, arka plan beyazdır.

Amblem

Loreal Amblem

 

Lakonizm sayesinde, marka sembolizmi sadece tanınabilir değil aynı zamanda evrenseldir: hem reklamcılık hem de ticari amaçlar için uygundur. Amblem, üretilen ürünler üzerinde bir etiket ve resmi belgeler üzerinde kurumsal baskı rolünde eşit derecede iyi görünüyor. Ayrıca, logoya genellikle “Professionnel” veya “Paris” kelimeleri eklenir. Birincisi altta, ikincisi — son merkezin altında veya son «L» harfinin bacağında bulunur.

Renk şeması, aydınlık ve karanlığın klasik bir kombinasyonudur. Kurumsal versiyonun arka planı siyah, resmi etiketi beyaz ve film negatifine benziyor. Bununla birlikte, bir ters düzenleme de kabul edilebilir. Bu zarif kombinasyon doğuştan gelen bir stil hissinin yanı sıra saflık (beyaz) ve gizemi (siyah) simgeliyor. Logonun belirli bir adaptasyona dayanarak başka bir palette yapılabileceği belirtilmelidir. Ancak çoğu zaman koyu kıpkırmızı ve bazen de 3D efektli altın tonlarıdır.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Loreal

 

Kariyerinin başlangıcında, parfüm ve kozmetik şirketi, çeşitli boyutlarda büyük harflerden oluşan benzersiz bir elle çizilmiş yazı tipine sahip bir logo kullandı. En büyüğü merkezi sembollerdi, en küçüğü en uç sembollerdi. Modern versiyon, şık, grotesk Sans Serif ile yapılmıştır. Renk sağduyulu, tek renkli ve beyaz zemin üzerine siyah harfleri temsil ediyor.