Los Angeles Clippers Logo

Los Angeles Clippers Logo
Los Angeles Clippers Logosu PNG

Önemli başarıların olmamasına rağmen, New York hala Basketbol Mekke unvanını elinde tutuyor. New York’un bir basketbol yetenekleri dövüşü olarak ünü, metropolün çok ötesine uzanır. Eyaletin batı kısmı mevcut üç NBA kulübünün beşiği haline geldi. Los Angeles Clippers ekibi bu efsanelerden biridir.

Ekip, başlangıçta Buffalo şehrinde yerleşikti. Adı Buffalo Braves idi (Braves, geçmişte Hintli askerler için kullanılan bir terimdir). Amblemin üzerindeki tüyü açıklıyor. Buffalo’da, Kuzey Amerika’nın diğer tüm bölgelerinde olduğu gibi, bir zamanlar Kızılderililer yaşıyordu. Ancak büyük olasılıkla, şehrin adıyla birlikte kulağa hoş geldiği için isim seçildi.

Sekiz yılı aşkın süredir Braves, NBA’de üç kez playoff yaptı. Her seferinde gelecekteki şampiyonlara yol verdiler. Bob McAdoo, Knicks’e gittikten sonra takıma olan ilgi azaldı. Kısa süre sonra kulüp tanınmış bir işadamı ve politikacı John Brown Jr.’a satıldı. Celtics’in sahibi Irv Levin ile benzeri görülmemiş bir kulüp değişim anlaşması yaptı.

Levin, tercihen basketbol kulübü ile Kaliforniya’ya taşınmayı hayal ediyordu. Ancak Celtics’in Boston dışında herhangi bir şehre taşınması, yerel hayranların elinde otomatik olarak «uzun ve acı verici bir ölüm» anlamına geliyordu.

Yarı ölü bir takım alan Levin, onu hemen Kaliforniya’ya transfer etti. Kulübün merkezi hala San Diego’daydı ve Rockets 1971’de taşındıktan sonra ekibinden mahrum kaldı.

Yerel hayvanat bahçesinin denizciler ve balina eğitmenleri karşısında en kötü şöhretli cesur adamlarının kaldığı şehirde, Braves adındaki takıma yer yoktu. Kulübün liderliği, takım adının daha yerel bir nitelik kazanması gerektiğini öne sürdü. Bu nedenle, yakında yeni bir isim olan San Diego Clippers onaylandı. Eski renkleri koruyan ekip, Pasifik Okyanusunda önemli bir liman olarak şehrin tarihinin onuruna Clippers olarak tanındı. Bu arada, Hindistan Yıldızı kesme makinesi hala orada yüzen bir müze olarak demirlemiş durumda. Üç jib (bir kesme aletinin ayırt edici parçası) yeni bir takımın amblemi haline geldi.

Lipper, yüksek hızlı bir yelkenli tekne veya keskin, su kesen gövde hatları olan bir gemidir. San Diego bu tür mahkemelerle ünlüydü.

1981’de kötü şöhretli Donald Sterling takımın sahibi oldu. O zamana kadar, rekabetsiz takımın maçlarına 5 binden az kişi katıldı. Takım bu yüzden hareket etmeye karar verdi.

1984’te Stirling, takımın uzun süredir başka bir yerel kulübün gölgesinde kaldığı Los Angeles’a taşınmak için NBA onayı almayı başardı. Sterling kulübünün adından bahsederken, onu değiştirmeden bırakmaya karar verildi. Böyle bir çözüm oldukça anlaşılabilir bir durumdur: saç kesme makinesi terimi, saç kesme makinesi ve çim makası anlamına gelebilir. Ve Stirling’e göre «bu siyah adamların» iyi olduğu tek iş bu. Los Angeles Clippers takımının tılsımı yok.

Anlam ve Tarihçe

Los Angeles Clippers Logo Tarih
Los Angeles Clippers Logosunun Hikayesi

Los Angeles Clippers ekibinin geçmişte birçok ismi ve logosu vardı. Bu kısmen yer değiştirmelerden kaynaklanıyor: önce franchise Buffalo’daydı, sonra San Diego’ya taşındı ve 1984’te Los Angeles’a taşındı. Ancak amblemlerin değişmesi yalnızca yer değiştirme ve yeni bir takma adın seçilmesiyle açıklanmıyor (1978’e kadar kulübün adı Braves idi) — yeniden tasarım, takımın imajını iyileştirmek için stili modernize etmeyi amaçlıyor.

1971

Buffalo Braves Logo 1971

İlk Buffalo Braves logosu sadece dört unsur içeriyor. Birincisi, sağa bakan mavi bir bizonun silueti. İkincisi turuncu bir basketbol. Üçüncüsü, Kızılderililerin başlığına benzeyen kırmızı tüylerdir. Dördüncüsü, standart bir sans-serif yazı tipiyle yazılmış «Buffalo Braves» yazısıdır.

1972 — 1978

Buffalo Braves Logo 1972-1978

1972’den San Diego’ya taşınana kadar ekip, stilize bir «B» harfi ile karmaşık, çok bileşenli bir amblem kullandı. Tasarımcılar «B» ye özgün bir şekil verdiler ve merkezini kırmızı ve mavi bir tüyle süslediler. «BUFFALO BRAVES» yazısı, merkezi harfin arka planında kaybolmaması için italik ve kırmızı yapılmıştır.

1979 — 1982

San Diego Clippers Logo 1979-1982

1978’de kulüp San Diego’ya taşındı ve San Diego Körfezi’nde seyreden gemilerden sonra Clippers takma adını kazandı. Sonra üç beyaz yelken üçgeninin olduğu soyut bir logo ve mavi dairenin içinde kırmızı bir güneş aldı. Ekibin adı daha önce olduğu gibi aşağıda yazılmıştır: küçük mavi harflerle “SAN DIEGO” ve büyük turuncu ile “Clippers”.

1983 — 1984

San Diego Clippers Logo 1983-1984

1983’te tasarımcılar yazıtın yazı tipini, rengini ve boyutunu değiştirerek onu logonun ana unsuru haline getirdi. İki pembe yatay çizgi arasına açık mavi “SAN DIEGO CLIPPERS” kelimesini yerleştirdiler ve basketbol formundaki birçok şeritle tamamladılar.

1985 — 2010

Los Angeles Clippers Logo 1985-2010

Başka bir şehre taşınan kulüp, logoyu güncelledi. «SAN DIEGO» yazısını «LOS ANGELES» ile değiştirdi ve topun sağındaki iki yatay çizgiyi kaldırdı. Parlak kırmızı-pembe renk susturuldu.

2011 — 2015

Los Angeles Clippers Logo 2011-2015

2011 yılında başka bir küçük yeniden tasarım yapıldı. Bu kez sanatçılar topu ters yöne çevirerek dikişlerin yönünü değiştirdiler. Takım adı için daha koyu bir mavi tonu seçtiler.

2015 — günümüz

Los Angeles Clippers Logo 2015-şimdi

Mevcut logoda top küçültülür ve yukarı hareket ettirilir. Aşağıda, ahududu ve mavi renklerden oluşan iki kemerli çizgi ile yukarıda ve aşağıda altı çizilen «CLIPPERS» kelimesi var. Takımın gerçek köklerini hatırlatmak için okyanus ufkunun sembolünü çevrelediler. Topun içinde «CLA» harflerinin bir monogramı var.

Amblem

Los Angeles Clippers Amblem

 

Mevcut Los Angeles Clippers işareti özellikle semboliktir. Eğri yatay çizgiler — bu, kulübün denizle bağlantısını yansıtan okyanus ufkudur. CLA monogramının formunun da gizli bir anlamı vardır: “C” (Clippers), kelimenin tam anlamıyla bir ekibin küreselliği, şehirdeki sürekli varlığı olarak anlaşılması gereken “LA” yi (Los Angeles) tamamen kucaklar. Ayrıca, «LA» kombinasyonu belli belirsiz bir basketbol sahasını andırıyor.

Yazı Tipi ve Renkler

Los Angeles Clippers Logo

Son logoda kullanılan yazı tipi grotesk sınıfına aittir. Serifleri yok: serbest uçlar dik açılarla bitiyor. Yatay vuruşların hafif eğimi nedeniyle yazıtın içe doğru hafif içbükey olduğu görülmektedir.

Renk şeması, Buffalo Braves’den miras kalan mavi, kırmızı ve beyazı içerir. Modernliğin amblemini veren siyahla tamamlanırlar.