Los Angeles Melekleri Logo

Los Angeles Angels Logo
Los Angeles Angels Logosu PNG

Los Angeles Angels of Anaheim profesyonel bir beyzbol kulübüdür. Takım, AL Western Division’ı temsil ediyor. Kulüp MLB’nin bir parçasıdır ve California, Anaheim’dadır. Ekip 1961 yılında kuruldu.

Genişleme serisinin ilk sahibi, ünlü şarkıcı-kovboy olan Gene Autry’dir. 1996 yılında, Walt Disney Company, Tony Tavares’i başkan olarak işe alarak ekibin velayetini aldı. Bill Stoneman Genel Müdür olarak atandı. Aynı zamanda Autry, günlerinin sonuna kadar başkanlık yaptı.

Yani, Disney yalnızca teknik olarak bir kontrol hissesini aldı, ancak gerçekte, takımdaki herkes hala Gene Autry tarafından yönetiliyordu. Bunu NHL Mighty Ducks of Anaheim’ın sahibi olan yan kuruluşu Anaheim Sports aracılığıyla yaptı. Nisan 2003’te kulüp Arturo Moreno’ya geçti. The Walt Disney Company ile 180 milyon dolarlık bir franchise satın aldığı bir anlaşma yaptı. Aynı yılın 15 Mayıs’ta MLB Başkanı Bud Selig, satışın onaylandığını açıkladı.

Los Angeles Angels of Anaheim, 2005-2015 döneminde aktif olarak kullanılan beyzbol takımının eski adıdır. Şimdi daha kısa versiyonu tercih edin — Los Angeles Angels. Kulüp birkaç kez yeniden adlandırıldı: 1965’ten 1996’ya, 1997’den 2004’e California Melekleri — Anaheim Melekleri. Dava nedeniyle bu tür geçişler zorlandı.

Kulübün adı, Angels adını alan ilk Los Angeles spor takımından gelmektedir. Takım, bir PCL franchise olarak şehrin güney kesiminde oynadı. Gene Autry, adın haklarını Los Angeles Dodgers’ın sahibi olan Walter O’Malley’den satın aldı. Daha sonra, yerin bir göstergesi olarak «Anaheim» eki eklenmiştir.

AL’de göründüğünden beri, kulüp on logo değiştirdi. İlk versiyon kanatlı bir beyzboldu. Disney’de kökten yeniden tasarlandı. O zaman sembolizmde beyaz kenarlı ve gümüş haleli büyük «A» harfi belirdi. Modern versiyonda bir büyük harfin grafik görüntüsü vardır, ancak amblemin geri kalanı basitleştirilmiştir. Artık kanat olarak stilize edilmiş renkli bir arka plan ve «ANAHEIM MELEKLER» yazısı yok.

Logoda kullanılan yazı tipi: bu yaklaşık bir Bruce Double Pica’dır. Temel renk, zengin kırmızı (harf) ve yoğun mavi (çizgi) kombinasyonudur. Mavi çerçevede ayrıca logonun üstünde açık gri bir hale vardır.

Anlam ve Tarihçe

Los Angeles Angels Logo Tarih
Los Angeles Angels Logosunun Hikayesi

Beyzbol ve Los Angeles ve Anaheim’ın iki ikonik şehri, Los Angeles Melekleri tarihinde ortaya çıkan on bir amblemin tamamının ana motifleridir. Kanıtlar bu sporcuların gerçek melekler olduklarını ve her şeyi yapabildiklerini gösterdiğinden, «melek» teması da desteklenmektedir. Bu motiflere dayanarak, franchise sahipleri logoları için kanatlar, toplar, haleler, isimlerle ilişkili harfler, beyzbol sopaları ve hatta Kaliforniya eyaletinin bir haritasını seçtiler.

1961 — 1964

Los Angeles Angels Logo 1961-1964

Kulüp Los Angeles Angels, 1961’de ortaya çıktı ve hemen logosunu aldı. Arka plan, üzerine kanatlı kırmızı ve beyaz bir beyzbol topunun yerleştirildiği beyaz bir çizgiye sahip turkuaz bir eşkenar dörtgendir. Topun üzerinde altın bir hale yükseliyor. Los Angeles şehrinin baş harfleri olan “LA” harfleri de topun içinde yer alıyor.

1965 — 1970

California Angels Logo 1965-1970

Kulübün adı California Angels olarak değiştirildi, ancak yeni logoları öncekine benziyor. Daha önce, turkuaz eşkenar dörtgen yeşile, topun üzerindeki hale ise beyaza dönüştürülmüştü. Elbette «LA» harflerinin yerini «CA» aldı.

1971 — 1972

California Angels Logo 1971-1972

1971’de kulüp logo konseptini değiştirdi. Şimdi, Kaliforniya eyaletinin üzerinde çapraz olarak «melekler» kelimesinin kırmızı ile yazıldığı beyaz anahatlarına dayanıyor. Küçük «a» harfinin üzerinde, eyaletin kenarına tutturulmuş gibi görünen altın bir hale vardır ve «l» harfinin altında Anaheim’ın yerini gösteren küçük sarı bir yıldız vardır.

1973 — 1985

Kulüp, 1973’te logo tasarımında birkaç değişiklik yaptı. Küçük «a» harfinin yerini büyük ve eski sarı bir yıldız aldı, Anaheim’ın şehrini simgeleyen kırmızıya dönüştü.

1986 — 1992

California Angels Logo 1986-1992

Kulübün beşinci logosu, içinde kocaman kırmızı bir «A» harfi ve üzerinde sarı bir hale olan büyük kırmızı ve beyaz bir beysboldu. Ayrıca arka planda, Kaliforniya eyaletinin siyah bir gölgesini görebilirsiniz. «A» harfinin altındaki zar zor fark edilen sarı yıldız, ekibin konumunu — Anaheim şehrini simgeliyor.

1993 — 1994

California Angels Logo 1993-1994

1993 yılında kulüp, «SA» harflerinin kullanıldığı 1965 logosu konseptine dönmeye karar verdi. Logonun ana kısmı, gümüş çerçeveli geleneksel koyu mavi bir dairedir. Beyaz çerçeveli iki büyük kırmızı harf «CA» vardır ve «A» harfinin üzerine gri bir halka çizilmiştir.

1995 — 1996

California Angels Logo 1995-1996

Gümüş çerçeveli mavi daire yeni logodan kaldırıldı ve resimde yalnızca ince koyu mavi anahat eklenen büyük kırmızı «CA» harfleri kaldı.

1997 — 2001

Anaheim Angels Logo 1997-2001

Ana logodaki bir değişiklik, takım adının Anaheim Angels olarak değiştirilmesine de işaret etti. Arka plan, arkasında beysbol sopası olan iki kahverengi görünen mavi bir üçgendir. Üçgenin arka planına karşı, büyük kırmızı harflerle «Melekler» kelimesi yazılmıştır ve «A» harfinin yanındaki beyaz kanadı tamamlar. Şehrin adı da logoda belirtilmiş ve mavi bir üçgen üzerine küçük beyaz harflerle düzenlenmiştir.

2002 — 2004

Anaheim Angels Logo 2002-2004

Logo tasarımı daha modern ve titiz bir şekilde değişiyor. Koyu mavi elmasın arka planında, Anaheim’ın şehrini simgeleyen büyük kırmızı bir harf olan «A» dur. Mektubun üzerinde siyah-gri bir hale var. Logonun tamamı ince kırmızı bir çerçeveye sahiptir. Yarım daire şeklindeki desenin üzerine “Anaheim Melekleri” yazısı yapılmıştır.

2005 — 2015

Los Angeles Angels of Anaheim Logo 2005-2015

Kulüp 2005 yılında “Los Angeles Melekleri” ismine geri döndü ve logo konseptini basitleştirdi. Elması çıkardıktan sonra, şekilde sadece büyük kırmızı «A» harfi kalır. Bruce Double Pica yazı tipi bunun için kullanıldı; ayrıca, mektuba koyu mavi bir taslak eklenmiş ve daha hacimli hale getirilmiştir. Mektubun üstünde, daha önce olduğu gibi, koyu mavi bir çerçeveye sahip gri bir hale vardır.

2016 — günümüz

Los Angeles Angels Logo 2016-şimdi

Mevcut sürüm, 2005-2015’e kadar uzanan bir öncekinin tekrarıdır. Daha kısa olan farklı bir takım adının onaylanmasından sonra kabul edildi. O zamandan beri, bir kez bile değişmedi, çünkü ana kriterleri karşılıyor: modernite, laconicism ve kapasite. Yani, minimum ayrıntıya rağmen, maksimum bilgiyi iletir.

Amblem, büyük bir «A» resmi içerir. Büyük mektubun tepesinde, «melekler» e ait olduğuna dair bir ipucu olarak kalan bir hale var. İşaretin orta kısmında Eski İngilizce sembollerinde bulunan keskin çıkıntılar vardır. Alt bölgede küçük çentikler görülebilir. Bir hale ile birlikte, tüm harf koyu mavi bir şeritle kenar boyunca ana hatlarıyla belirtilir.

Amblem

Los Angeles Angels Amblem

Spor kulübünün kariyerindeki ilk iki dönem, logonun masmavi renkli elmas şeklindeki arka planına sahip versiyonunun hakimiyetindeydi. Merkezde bir beyzbol vardı ve içinde takım adının ana karakterlerinin bir monogramı vardı. Bunu varyantlar, Kaliforniya idari haritası, daire içindeki harfler, yarasalar ve arka arkaya üç dönem boyunca talepte kalan tek bir «A» ile takip etti. Görünüm yılı 2002’dir.

İlk başta mektubun sağında ve solunda iki yazıt vardı: «Anaheim» ve «Melekler». Ardından tasarımcılar, ters çevrilmiş kalkandan mavi arka planın yanı sıra onları çıkardılar. Daha sonra geliştiriciler, bacakların ortasında ayrı bir şerit oluşturarak onlara 3D efekti vererek gölgeleri geliştirdiler.

Yazı Tipi ve Renkler

Los Angeles Angels Logo

Los Angeles beyzbol oyuncularının ambleminde görünen ikonik harf, orijinal olarak özel Big A ile idam edildi. İsim değişikliğinden sonra Bruce Double Pica yazı tipi ortaya çıktı.

Ancak palet değişmeden kaldı: daha önce olduğu gibi kırmızı-kızıl, koyu mavi ve gümüş içeriyor. Geçtiğimiz yıllarda amblemde ayrıca masmavi, altın, mavi ve beyaz da vardı.